The Mystery Of Bulgarian Voices i Lisa Gerrard w Warszawie
10 czerwca w warszawskim Klubie Stodoła wystąpią legendarny bułgarski chór The Mystery of the Bulgarian Voices wraz ze współzałożycielką Dead Can Dance, Lisą Gerrard.
To wyjątkowe muzyczne wydarzenie - Bułgarki powracają po ponad dwudziestoletniej przerwie i łączą siły z artystką, która wywarła ogromny wpływ na scenę niezależną. Na muzyce Dead Can Dance wychowało się całe pokolenie wrażliwej publiczności. Wspólny projekt „BooCheMish” bazuje na połączeniu unikalnych wokali Lisy, Bułgarek i Skillera, mistrza świata w beatboxingu.
Chór The Mystery of the Bulgarian Voices, znany też jako Le Mystère des Voix Bulgares, powstał w 1952 roku jako Kobiecy Chór Telewizji Bułgarskiej. W latach 60. XX wieku odkrył go podróżujący po Bałkanach szwajcarski producent Marcel Cellier i po wielu latach doprowadził do wydania pierwszej płyty zespołu. W 1975 ukazał się niepozorny album „Le Mystère des Voix Bulgares”. Nikt nie podejrzewał, że dzięki temu wydawnictwu dekadę później Bułgarki zyskają ogólnoświatową sławę. Peter Murphy z Bauhausu puścił tę płytę Ivo Watts-Russelowi, szefowi legendarnej wytwórni 4AD. Zachwycony Russel natychmiast wypuścił reedycję i doprowadził do wydania kolejnych. Album „Le Mystère des Voix Bulgares, Volume 2” zdobył w 1989 nagrodę Grammy. Fenomen pieśniarek to rezultat połączenia ponadtysiącletniej bułgarskiej sztuki wokalnej z nowoczesnymi brzmieniami i wielowarstwowymi kompozycjami. Ich umiejętności doceniła Kate Bush, która z trzema spośród nich nagrała płyty „The Sensual World” i „The Red Shoes”.
Lisy Gerrard polskiej publiczności przedstawiać nie trzeba. Współzałożycielka Dead Can Dance słynie z równie pięknego, co oryginalnego wokalu, inspirowanego muzyką dawną, chorałami gregoriańskimi i szeroko pojmowaną world music. Duet Dead Can Dance powstał w 1981 roku, trzy lata później wydał w wytwórni 4AD swoją debiutancką płytę, ale prawdziwą sławę przyniosły mu nagrane w latach 1985-1988 albumy „Spleen and Ideal”, “Within the Realm of a Dying Sun” i “The Serpent's Egg”. Lisa była również jednym z filarów supergrupy This Mortal Coil. W 1995 roku artystka rozpoczęła karierę solową. Nagrała ciepło przyjęty album „The Mirror Pool”, potwierdzający jej potężne możliwości wokalne, współpracowała z Klausem Schulze z Tangerine Dream i pisała muzykę do filmów. Skomponowana wraz z Hansem Zimmerem ścieżka dźwiękowa do „Gladiatora” zdobyła nominację do Oscara.
W projekcie „BooCheeMish” uczestniczy również Skiller, bułgarski mistrz świata w beatboxingu z 2012 roku. Aleksandar Deyanov unika hip-hopowych inspiracji, traktując beatbox jako sztukę wokalną i sięgając do różnorodnych tradycji muzycznych. Występował m.in. z Shaggy’m, Stereo MCs i Transglobal Underground. Skład uzupełniają perkusjonista David Kuckhermann i orkiestra smyczkowa.
Koncert “BooCheeMish” będzie podzielony na trzy części. W pierwszej z nich wystąpią pieśniarki z The Mystery Of The Bulgarian Voices w tradycyjnym repertuarze, wspomagane przez Skillera, w drugiej Lisa Gerrard wykona swoje utwory w towarzystwie chórzystek i Skillera, a w trzeciej zaprezentowane zostaną kompozycje przygotowane specjalnie na tę okazję i wykonane a’capella przez chór i Lisę Gerrard. Będą niespodzianki, partie solowe, improwizacje i nieustające zderzenia pozornie nieprzystających do siebie muzycznych tradycji, które dzieli ponad tysiąc lat.
Bilety (miejsca siedzące):
149 PLN - III Kategoria
175 PLN - II Kategoria
199 PLN - I Kategoria
Bilety do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10)
Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl, www.ticketclub.pl