Festiwal Blues Nad Bobrem

Koncerty
2010-03-01
Festiwal Blues Nad Bobrem

Wielkimi krokami zbliża się XX edycja Festiwalu Blues nad Bobrem. Przez dwadzieścia lat istnienia impreza znalazła swoje stałe miejsce w kalendarzu festiwali popularyzujących muzykę rodem z delty Missisipi oraz jej różnorakich odmian.

Festiwal składa się z czterech najistotniejszych elementów. Pierwszy to Warsztaty Muzyczno - Fotograficzne im. Wojtka Seweryna. Podczas dziesięciu dni nauki młodzi muzycy szkolą swoje umiejętności pod okiem najbardziej znanych gwiazd polskiej i światowej estrady. Naszymi gośćmi byli między innymi znany amerykański gitarzysta Kenny Carr oraz światowej sławy perkusista Virgil Donatti. Co roku goszczą u nas takie sławy jak Krystyna Prońko, Maciej Balcar, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof "Puma" Piasecki, Leszek Cichoński, Marek Raduli, Wojtek Pilichowski i wielu innych.

Jedną z bardzo istotnych części warsztatów są codzienne Jam Session. Młodzi muzycy mogą na nich pokazać, czego nauczyli się podczas zajęć. Występując pod okiem wykładowców, a nierzadko z nimi, mogą poznać i wyeliminować błędy warsztatowe.

Od ubiegłego roku częścią Bluesa nad Bobrem są również warsztaty fotograficzne.

Od kilku lat tradycją Festiwalu stała się Msza Święta w oprawie bluesowej. W kościele na Osiedlu Kwiatowym warsztatowicze i wykładowcy uczestniczą w nabożeństwie, czynnie wzbogacając liturgię pieśniami religijnymi, gospel i bluesowymi. Bluesowe nabożeństwo cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i przyciąga tłumy bolesławian.

Od 1993 roku nierozerwalną częścią Festiwalu Blues nad Bobrem jest Przegląd Zespołów Bluesowych. Od 2007 roku Przegląd nosi imię "Ojca Polskiego Bluesa" - Tadeusza Nalepy. Startujące w zmaganiach zespoły muszą obowiązkowo wykonać jeden utwór z repertuaru patrona. Przegląd od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem młodych formacji bluesowych i blues-rockowych. Do tej pory laureatami imprezy były takie grupy jak J.J. Band, Pivo, Tipsy Driver, czy Ścigani. Laureatami Przeglądu byli również obecni wykładowcy warsztatów - Jacek Siciarek i Roman Puchowski.

Tradycją imprezy jest również Koncert Finałowy. Występowały u nas największe gwiazdy polskiej sceny bluesowej jak i goście z zagranicy. Mieliśmy zaszczyt gościć Tadeusza Nalepę, zespół Dżem, Nocną Zmianę Bluesa, Gang Olsena, Obstawę Prezydenta i wielu innych. Niestety podczas ostatniej edycji imprezy Koncert Finałowy nie odbył się. W zamian przygotowaliśmy dla miłośników bluesa cztery wieczory koncertów na bolesławieckim rynku. Podczas tych niezapomnianych wieczorów w magicznej atmosferze pięknie podświetlonych kamieniczek wystąpili miedzy innymi trio Styczyński - Miarka - Nitribit, Roman Puchowski i Keith Dunn, Orkiestra Festiwalowa złożona z wykładowców Warsztatów oraz zespół Nocna Zmiana Bluesa. Zaprezentowali się również warsztatowicze.

Rok 2010 to rok XX edycji Festiwalu. Jak przystało na tak znaczący jubileusz, przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla miłośników bluesa. Największą z nich jest zmiana miejsca organizacji imprezy. Dzięki dużej życzliwości ze strony właścicieli i zarządców Zamku Kliczków tegoroczny Festiwal odbędzie się właśnie w tym urokliwym miejscu. Zarówno warsztaty, przegląd Zespołów Bluesowych jak i Koncert Finałowy odbędą się w Kliczkowie. Msza Święta w oprawie bluesowej tradycyjnie będzie miała miejsce w kościele na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu.

Dzięki dotacji, którą przyznało nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotujemy dla warsztatowiczów i gości wiele atrakcji, których nie udałoby się zorganizować bez tych środków. W tym miejscu należy podkreślić, że dotacja z MKiDN została nam przyznana dzięki perfekcyjnie przygotowanemu przez Ewę Ołenicz - Bernacką oraz Barbarę Szypulską wnioskowi.

Tegoroczna impreza odbędzie się od 5 do 15 sierpnia w gościnnych przestrzeniach Zamku Kliczków.  Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna odbędą się od 5 do 13 sierpnia, Msza Święta  w oprawie bluesowej 8 sierpnia, Przegląd Zespołów Bluesowych im T. Nalepy 13 sierpnia. Koncert Finałowy 14 sierpnia. 15 sierpnia - tradycyjna biesiada pożegnalna.

Zapraszamy wszystkich młodych ludzi zainteresowanych muzyką bluesową i spędzeniem aktywnie wakacji do udziału w XX Festiwalu Blues nad Bobrem. Proponujemy uczestnictwo w zajęciach następujących klasa:

Wokal: Krystyna Prońko, Jacek Siciarek
Klasa gospel: Aleksandra Sozańska - Kut
Gitara: Krzysztof "Puma" Piasecki, Katarzyna Maliszewska, Artur Lesicki, Marek Raduli, Jacek Króli, Leszek Cichoński, Jacek Jaguś
Gitara akustyczna: Roman Puchowski
Bass: Wojciech Pilichowski, Tomasz Grabowy
Perkusja: Tomasz Łosowski, Zbigniew Lewandowski
Harmonijka: Bartek Łęczycki, Roman Badeński, Sławek Wierzcholski
Klawisze: Paweł Serafiński
Saksofon: Piotr Baron
Realizacja dźwięku: Jacek Mastykarz
Fotografia: Tomasz Gawałkiewicz

Podczas jam session wystąpi między innymi zespół Pier2 (Raduli, Pilichowski, Łosowski) oraz Leszek Cichoński z zespołem.

Koszt udziału w warsztatach wynosi:
500 zł - nauka
700 zł - nauka, nocleg w pensjonacie, bez wyżywienia
1100 zł - nauka, zakwaterowanie i pełne wyżywienie w zamku Kliczków oraz inne atrakcje związane z tym miejscem

Zgłoszenia do 30 czerwca.
Pełna wpłata do 30 czerwca.
Warunkiem umieszczenia na liście uczestników jest zapłacenie bezzwrotnego zadatku w wysokości 400 zł.
Zgłoszenia: www.bluesnadbobrem.pl lub na adres:
Stowarzyszenie Blues nad Bobrem
ul. Sierpnia'80 7/9
59-700 Bolesławiec

Zajęcia warsztatowe odbędą się w systemie 11.00 - 14.00 i 16.00 - 18.00
ponadto 18.30 - 20.00 zajęcia typu Combo.
W tym roku nowością będzie Piknik bluesowy. W pięknych plenerach Zamku Kilczków w dniach 13 i 14 sierpnia każdy znajdzie coś dla siebie. Na imprezie nie zabraknie zabaw dla dzieci w rytmie bluesa z zespołem Kaczki z Nowej Paczki, wystawy XX lat Bluesa nad Bobrem i koncertów:

Piątek:
Mała scena:
Instatnt Blues
Duża scena
Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy
Magda Piskorczyk
Gang Olsena
Nocna Zmiana Bluesa

Sobota:
Mała Scena:
Blues From Hell
Maciej Dłużniewski z zespołem.
Duża scena
Laureat Przeglądu
Orkiestra Festiwalowa
Obstawa Prezydenta
Dżem

Bilety na Piknik:
20 zł/ dzień
30 zł /2 dni

Koncerty

Festiwal Blues Nad Bobrem - Kliczków