Therion

Koncerty
2010-02-19
Therion

Therion na dwóch koncertach w Polsce!

28.11.2010 - Kraków, Klub Studio
Ceny biletów:
85 zł/ 95 zł (w dniu koncertu)

29.11.2010 - Warszawa, Stodoła
Ceny biletów:
90 zł /100 zł (w dniu koncertu)

Start koncertów godz. 20:00, otwarcie bram godz. 19:00

Therion to szwedzka grupa założona w 1987 r. przez Christofera Johnssona. Zespół zaczął funkcjonować pod nazwą Blitzkrieg, następnie jako Megatherion, a rok później przyjął obecną nazwę. Inspiracją dla nazwy stał się album "To Mega Therion" zespołu Celtic Frost. Debiutancki album "Of Darkness" ukazał się w 1991 roku. Z początku dali się poznać jako twórcza, death metalowa formacja, m.in. wydając w 1992 roku album "Beyond Sanctorum". Zaczęto ich zaliczać do awangardowych grup, docenianych przez silną undergroundową publiczność. Na trzeciej - "Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas" (1993) i czwartej płycie zatytułowanej "Lepaca Kliffoth" (1995) nadszedł czas na liczne eksperymenty i zmianę składu zespołu. Jako trzon pozostał jedynie założyciel grupy, Christofer Johnsson, autor większości tekstów.

Późniejsze dokonania łączą w sobie elementy muzyki klasycznej i opery wraz z szeroko pojętym nurtem metalowym, z wpływami heavy metalu i progresywnego rocka. W 1996 roku ukazuje się ich piąty krążek, "Theli", który okazał się przełomowy w ich karierze. Styl Therion zaczęto określać jako symphonic opera metal, gdzie można odnaleźć progresywnego rocka lat 70-tych, heavy metal lat 80-tych, muzykę orientalną i wiele innych motywów.

Album "Vovin", który ukazał się pod szyldem Theriona, faktycznie był solowym albumem Christofera. Był to dotychczas najlepiej sprzedający się krążek formacji, który rozszedł się w Europie w nakładzie 125 000 egzemplarzy. To pierwszy album, na którym słychać prawdziwą orkiestrę. Nagrania "Deggial" oraz "Secret of the runes" są przykładem na genialne połączenie chwytliwego metalu oraz muzyki klasycznej i operowej.

"Deggial", pochodzący z 2000 roku, był jeszcze bardziej symfoniczny, a zarazem trudniejszy w odbiorze od poprzednika. W nagraniu udział wzięła orkiestra symfoniczna, po raz pierwszy w pełnym składzie. Kolejna płyta "Secret of the Runes" (2001), której liryki bazują na nordyckich światach, pozostaje niezmiennie symfoniczno-metalowa.. W tym samym roku powstał album "Bells of Doom" dostępny jedynie dla członków płatnego Fan Klubu, nazwanego Therion Society.

Do 2004 r. zespół zgromadził nowy materiał liczący 55 piosenek. Ze względu na to, że taki materiał wystarczył na trzy studyjne albumy, zespół zdecydował wydać podwójny album, a pozostałe utwory umieścić później na ostatnim albumie trylogii. "Lemuria/Sirius B" to najbardziej monumentalne dzieło zespołu Therion - oprócz klasycznych (gitara, bas, perkusja) użyto takich instrumentów jak bałałajka, mandolina czy domra. Nagrań dokonano z praską orkiestrą, fortepianem, klawikordem, wykorzystano solowe partie operowe i 32 osobowego chóru. Muzykę prawdziwych kościelnych organów nagrano w najstarszym kościele w Kopenhadze. W sumie, w przygotowaniu wydanego w 2004 r. podwójnego albumu "Lemuria/Sirius B" brało udział 171 muzyków, a nagrania trwały 9 miesięcy. Muzyka jest bardziej melodyjna i gitarowa niż dotychczas, występuje dużo więcej elementów heavy metalowych. Album kończący trylogię "Lemuria/Sirius B" - "Gothic Kabbalah" został wydany w 2007 roku.

Teksty utworów Theriona nawiązują najczęściej do tematów mitologicznych, pisane są one w językach - angielskim, szwedzkim, rosyjskim, niemieckim, akadyjskim, łacińskim, hebrajskim, egipskim, starogreckim oraz enochiańskim.

Grupa już w listopadzie tego roku wyrusza w trasę promocyjną najnowszego albumu zatytułowanego "Sitra Ahra", którego premiera zapowiadana jest na pierwszą połowę tego roku. Płyta obecnie jest już w fazie miksowania w legendarnym Polar Studios w Sztokholmie. Zostało nagranych 13 utworów, ale wciąż nie jest wiadomo czy cały materiał znajdzie się na krążku. “Spodziewajcie się czegoś spektakularnego, nawet według standardów Theriona!"  - mówi o "Sitra Ahra" Chris Johnson. Tournee promujące album obejmie 25 europejskich miast oraz 16 państw, w tym Polskę .

Therion uznawany jest za zespół, który przyczynił się do tego, że w latach 90-tych zaczęły pojawiać się coraz liczniej zespoły symfoniczne z wokalistkami, wykorzystujące orkiestrowe popisy podczas swoich nagrań. Na scenie Christofer Johnson to prawdziwy żywioł, a polska publiczność niezmiennie przyjmuje ich prawdziwie entuzjastycznie. Formacja kilkukrotnie gościła już w Polsce, między innymi była gwiazdą rocznicowej, XX edycji Metalmanii, i każdorazowo koncerty okazywały się dużym sukcesem. Ostatnia wizyta na Plock Air Festival we wrześniu 2008 roku w zostawiła uczestników pod ogromnym wrażeniem! Tym razem , z pewnością będzie nie inaczej - zapraszamy na koncerty do Krakowa i Warszawy! Bilety już w sprzedaży!

Koncerty

Therion - Kraków

Therion - Warszawa