Laibach
Słoweńcy z Laibach przyzwyczaili już swoich polskich fanów, że regularnie wracają do nich z koncertami. W marcu 2015 wystąpią na dwóch koncertach.
Laibach wystąpi 25 marca w warszawskim klubie Fabryka i dzień później w warszawskim Palladium.
Mieszkają na terytorium Słowenii, ich bazą jest Trbovlje, ale w wywiadach podkreślają, że ich ojczyzna to NSK, czyli artystyczne państwo Neue Slowenische Kunst. Na koncertach mają własne kasy fiskalne, a zarobione pieniądze inwestują w sztukę. Głównie w muzykę, ale nie tylko. Bo Laibach to artyści wciąż poszukujący, niepokorni, jedyni w swoim rodzaju.
W 2015 roku minie 30 lat od ukazania się debiutanckiej płyty zespołu, który narodził się w 1980 roku. Wtedy jeszcze w Jugosławii. Powstał krótko po tym, jak żywota dokonał, właśnie w Słowenii, w Lublanie (po niemiecku Laibach) dyktator Jugosławii, Josip Broz Tito. Polityka zawsze przewijała się w twórczości zespołu, co znajdowało odbicie na płytach oraz podczas koncertów. Przez ponad 30 lat Laibach wydał kilkadziesiąt wydawnictw. Zasłynął niezapomnianymi przeróbkami, choćby "Life Is Life" Opus, "In The Army Now" piosenki spopularyzowanej przez Status Quo, "Final Countdown" Europe, "Jesus Christ Superstar", czy całego albumu "Let It Be" Beatlesów. Wielką pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia "Macbeth", wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych, jakie Słoweńcy popełnili na albumie "Volk".
Można o nich napisać gruby wolumin, a i tak nie wyczerpałoby się tematu. Laibach często krytykuje i prowokuje. Lubi to, ale też jest to sposób grupy na ośmieszenie innych. Laibach to muzyka, to niezapomniane koncerty, mistyczne i teatralne, to charakterystyczna "pilotka" Milana Frasa. To zaskakujące projekty, jak choćby ten na zlecenie polskiego Narodowego Centrum Kultury z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Do Polski, co cieszy, Słoweńcy zawsze chętnie wracają. Tym razem wystąpią w ramach kolejnej odnogi trasy promującej ostatni album "Spectre".
W roli supportu wystąpi Jordan Reyne.
25.03.2015
Kraków / Fabryka
Bilety:
80 zł przedsprzedaż
90 zł na bramce