ORTEGA RUHZ-25TH

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2019-11-29
ORTEGA - RUHZ-25TH

Na 2019 rok przypada 25-lecie założenia marki Ortega Guitars, która z tej okazji wprowadziła do oferty szereg rocznicowych, limitowanych modeli 25TH Anniversary.

Wśród nich znalazły się wyjątkowo dopracowane modele gitar akustycznych z nylonowymi strunami jak również ukulele, gdzie niemiecka firma pokazuje swój kunszt wykonania, oraz piękne wzornictwo powiązane z oryginalnymi gatunkami drewna.

Obecne w teście ukulele Ortega RUHZ-25TH należy do serii Horizon charakteryzującej się odwróconą główką o nowoczesnym kształcie, kojarzącą się z gitarami elektrycznymi, przygotowany na 25-lecie model wyróżnia się też rzadko spotykanym doborem drewna, wykończeniem jak również pokrowcem z wyszytym rocznicowym logo.

Ortega RUHZ-25TH to ukulele w rozmiarze koncertowym, plasującym się pomiędzy sopranowym a tenorowym. Jako model rocznicowy model ten wyróżnia się zarówno oryginalnymi materiałami jak i elementami wykończenia czyniącymi te instrumenty bardziej wyjątkowymi, a limitowana produkcja jeszcze zwiększa atrakcyjność posiadania takiego egzemplarza.

Ortega RUHZ-25TH posiada top z litego cedru amerykańskiego, boki i tył wykonano z cyprysu azjatyckiego o jasnym, żółtym odcieniu. Krawędzie wzbogaca naturalny mahoniowy binding, wcięcie cutaway pozwala na wygodny dostęp do najwyższych progów.

Mahoniowy gryf zaopatrzono w jasną podstrunnicę z klonu otoczoną ciemnym bindingiem z orzecha, na której nabito 18 progów. Jej powierzchnię przy 12 progu zdobią rzeźbione, ciemniejsze rocznicowe cyfry 2 i 5. Całość wykończono satynowym lakierem, stosując w przypadku gryfu technologię open pore – cienki lakier odsłania wyczuwalne pod palcami pory drewna, zapewniając też lepszy rezonans. Wyróżniający się jasny mostek Ortega Uke to konstrukcja klonowa, otwór rezonansowy otaczają dwa okręgi złożone z kilku pasków drewna uzupełniane małą, drewnianą inkrustacją.

Ukulele wyposażone jest w podmostkowy pickup z elektroniką Ortega MagusUkeGO, z potencjometrami głośności i tonów umieszczonymi wewnątrz przy górnej krawędzi otworu rezonansowego.

Na oryginalnej, odwróconej główce z czarnym logo marki zamontowano w jednym rzędzie złote klucze z czarnymi główkami. Z tyłu znalazła się też wypalana laserowo inkrustacja 25TH Anniversary z symbolem gitary. Menzura wynosi 376 mm a fabrycznie ukulele wyposażone jest w nylonowe struny Ortega UWNY-4-CC. Ortega RUHZ-25TH dostarczana jest w specjalnie przygotowanym na tę okazję wzmacnianym, czarnym gig-bagu z wyszytym logo 25TH Anniversary.

Wrażenia

Ortega RUHZ-25TH na pierwszy rzut oka nie oszałamia jakimś wymyślnym designem, jednak z każdą chwilą gry odsłania swoje atuty. Satynowa powierzchnia, otwarte pory drewna z tyłu gryfu, dosyć unikalny klonowy mostek i jasna klonowa podstrunnica z wypalanym logo 25, ciekawy odcień cyprysu na bokach i z tyłu plus dwa rodzaje bindingu (mahoń i orzech), jak również odwrócona główka o gitarowym kształcie i laserowo wypalony rocznicowy emblemat mówią o niepowtarzalnym i unikalnym instrumencie. Ukulele jest bardzo zgrabne, koncertowy rozmiar przypadnie do gustu każdemu a smukły gryf znakomicie układa się w dłoni. Setup jest wręcz wzorcowy, nic tu nie trzeba zmieniać przy mostku, zarówno akordy jak i pojedyncze dźwięki wydobywa się z łatwością, z intonacją nie ma również żadnych problemów.

Po zagraniu kilku akordów słychać bardzo dobrą czytelność oraz separację dźwięków – składniki są klarowne i dźwięki odpowiednio wybrzmiewają. Ukulele znakomicie sprawdza się też przy solowych nutach, oferując jasne i naturalne brzmienie, które w żadnej pozycji nie jest plastikowe, dynamika i perkusyjna odpowiedź na atak plasują ten model w wysokiej półce odpowiedniej już dla muzyków zawodowo grających czy nagrywających na ukulele. Dodatkowo pokładowy preamp nie gorzej radzi sobie z oddaniem barwy na wzmacniaczu czy systemie odsłuchowym i będzie przydatny zarówno do zarejestrowania utworów w domowym studio, jak i na okazjonalnych występach po podłączeniu do wzmacniacza czy zestawu PA.

Ukulele Ortega RUHZ-25TH przygotowane na 25-lecie firmy prezentuje bardzo dobre dopracowanie szczegółów, przy użytych oryginalnych materiałach i unikalnych elementach wykończenia, z którymi w parze idzie dynamiczne, klasowe brzmienie – w dobrej cenie otrzymujemy instrument wyjątkowy, o wyszukanej estetyce, zaopatrzony dodatkowo w pokładowy preamp oraz rocznicowy gig-bag.

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

Korpus: Koncert z wcięciem cutaway
Top: lity cedr amerykański
Tył i boki: cyprys azjatycki
Binding: mahoń
Gryf: mahoń, wykończenie satynowe open pore
Podstrunnica: klon, binding z orzecha, inkrustacja 25th Anniversary na 12 progu
Progi: 18
Menzura: 376 mm
Klucze: Ortega złote
Mostek: klon
Elektronika: Ortega MagusUkeGo
Wykończenie: satynowe
Struny: Ortega Ukulele Concert .027 / .038 / .032 / .024
Wyposażenie: 25TH Anniversary gig-bag Ortega
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
942.00 zł
Dystrybutor