ORTEGA RU5, RUPA5MM-E, RFU10ZE

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
Wojciech Wytrążek
2018-12-17
ORTEGA - RU5, RUPA5MM-E, RFU10ZE

Ortega to nie tylko marka gitar klasycznych ale także ukulele, banjo, mandolin, akustycznych basów, instrumentów perkusyjnych i akcesoriów, jak również bardzo ciekawych stompboxów dla gitarzystów. W ofercie znajdziemy niezwykle szeroką gamę ukulele produkowanych w licznych wariacjach różniących się wzornictwem, wyposażeniem i wykończeniem.

W teście gościmy trzy modele należące do serii Bonfire, Pineapple oraz Friends, dające obraz stylistycznego bogactwa i zróżnicowania instrumentów niemieckiej marki.

ORTEGA RU5

Model RU5 można określić mianem ogniskowego, ze względu na nazwę serii Bonfire, z której pochodzi, oraz brak dodatkowego wyposażenia w postaci przetwornika, który w okolicznościach wesołego muzykowania na łonie przyrody nie jest potrzebny. Jest to instrument w rozmiarze koncertowym, czyli menzurą wynoszącą 380 mm, z płytą rezonansową wykonaną ze sklejki świerkowej. Boki i tył to również sklejka, jednakże mahoniowa. Przednią i tylną krawędź pudła rezonansowego zdobi listwa o strukturze, którą zwykło się określać mianem skorupy żółwia.

Obok mostka wykonanego z drewna orzecha wypalono laserem ozdobną grafikę. Szyjkę i główkę wykonano z mahoniu, podstrunnicę z osiemnastoma progami zdobi subtelny czarny binding. Podstrunnica i mostek są zrobione z orzecha. Tylna ścianka pudła jest lekko wybrzuszona (patrząc z boku) i zaokrąglona (gdy przyjrzymy się jej od dołu), ścianki boczne prawidłowo dostosowano do tych zmian geometrii. Stabilność stroju strun Aquila UWNY-4-CC zapewniają klucze z przekładniami olejowymi. Ukulele wyposażono w jeden kołek do paska umieszczony w osi symetrii pudła.

Naturalne wykończenie cienką warstwą matowego lakieru pozostawiło wyczuwalną pod palcami strukturę porów drewna. RU5 to ukulele o klasycznym wyglądzie i takim też brzmieniu – dźwięk jest jasny, ciepły i stosunkowo głośny. Ma przyjemnie podkreślony niski środek i koniec górnego pasma. Instrument jest wygodny, starannie wykończony, przy tym wizualnie ma w sobie nutkę świeżości w postaci zdobienia w tylnej części, poniżej mostka.

ORTEGA RUPA5MM-E

Niemal w całości wykonany z mahoniu model z serii Pineapple, ze względu na eliptyczny kształt istotnie może kojarzyć się z przekrojonym ananasem, z kolei skojarzenia z kokosem nasuwa laserowo wypalony obrazek z palmami. Ukulele ma identyczną podstrunnicę i mostek z orzecha, jak model RU5. Takie same są też ozdobne listwy okalające krawędzie pudła; identyczna jest również skala instrumentu. Tył jest płaski i równoległy do przedniej płyty. W mostku zamontowano przetwornik piezoelektryczny, tuż przy krawędzi otworu rezonansowego niewielki przedwzmacniacz zasilany dwoma ogniwami zegarkowymi (typ CR 2032) z regulacją głośności i klasycznym filtrem barwy osłabiającym wysokie pasmo oraz sygnalizacją słabej baterii. Gniazdo wyjściowe w osi symetrii pełni jednocześnie rolę uchwytu do paska.

Mahoniowe ukulele wygląda osobliwie nie tylko ze względu na ciekawe zestawienie ciemnych drewien, ale przede wszystkim ze względu na specyficzny kształt oraz zdobienia frontu. Gryf jest tak samo wygodny jak w modelu klasycznym. Do pudła innego niż zazwyczaj spotykane można się łatwo przyzwyczaić, ponieważ dzięki niewielkiej wadze i matowemu wykończeniu można całkiem wygodnie chwycić instrument przyciskając go przedramieniem do tułowia, albo w pozycji siedzącej dodatkowo oprzeć go na kolanie. Nie jest to oczywiście tak komfortowe jak w przypadku typowego pudła z wcięciami.

Pod względem brzmienia mamy tu inny charakter niż w RU5 - ananas ma wyraźny atak w górze i bardzo dobrą selektywność, jednak dźwięk nie jest tak mocny i nośny jak w modelu z klasycznym pudłem. Za to świetnie sprawdza się na wzmacniaczu – dźwięk jest wyrównany pasmowo, wyraźny i dynamiczny. Drobnym mankamentem jest umieszczenie potencjometrów w otworze rezonansowym, co przy jego niewielkiej średnicy i blisko ustawionych strunach osobom o grubszych palcach może sprawiać pewne trudności przy regulacji.

ORTEGA RFU10ZE

Najmniejszy w teście instrument reprezentuje serię Friends. Ukulele typu sopran, czyli z menzurą o długości 350 mm ma pudło rezonansowe wykonane z wyjątkowo atrakcyjnego wizualnie drewna zebra. Gryf podobnie jak w dwóch pozostałych testowanych modelach wykonano z mahoniu, a podstrunnicę i mostek z orzecha. Ze względu na mniejsze rozmiary instrument ma 15 progów. Nie ma również ozdobnych listew wokół pudła, jednak w tym przypadku ich brak nie wpływa negatywnie na estetykę. Podobnie jak RU5, mały model również ma wybrzuszoną i zaokrągloną tylną ściankę.

W mostku zamontowano przetwornik piezoelektryczny, w boku przedwzmacniacz z tunerem i wyświetlaczem ledowym, potencjometrami głośności i barwy – całość zasilana dwiema bateriami CR 2032. Ten ostatni w pozycji środkowej daje brzmienie neutralne, przekręcając potencjometr uzyskujemy zmiany proporcji niskiego i wysokiego pasma (dodając góry jednocześnie redukuje się dół i odwrotnie). Gniazdo zamontowano w bocznej ściance, blisko prawej strony mostka, co okazuje się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przez naturalne, satynowe wykończenie dokładnie widać pory drewna. Ukulele jest sprzedawane w ocieplanym, usztywnianym pokrowcu z uchwytem bocznym, paskiem na ramię i kieszenią z przodu.

Przysłowie głosi, że małe jest piękne i w przypadku tego ukulele istotnie tak jest – wzorzyste drewno, świetne wykonanie i wyposażenie, oraz elegancki i funkcjonalny futerał powodują, że chodzenie na próby czy wyjście na scenę z takim instrumentem jest czystą przyjemnością. Dźwięk jest zaskakująco nośny jak na niewielkie wymiary pudła, przy tym perliście zaokrąglony, wyraźny i czysty. Pod podłączeniu do wzmacniacza już w neutralnej pozycji filtra barwy uzyskujemy dobrej klasy brzmienie, które dodatkowo można szybko i skutecznie dostosować do warunków na scenie.

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

Ortega RU5

Rozmiar: Concert
Tył, boki: Mahoń
Top: Świerk
Gryf: Mahoń
Podstrunnica: Orzech
Progi: 18
Mostek: Orzech
Klucze: Chromowane Ortega die-cast
Skala: 380 mm
Wykończenie: Naturalne, satynowe z wyczuwalną fakturą drewna

Ortega RUPA5MM-E

Rozmiar: Concert
Tył, boki: Sapele (mahoń)
Top: Sapele (mahoń)
Gryf: Mahoń
Podstrunnica: Orzech
Progi: 18
Mostek: Orzech
Klucze: Chromowane Ortega die-cast
Układ elektryczny: przetwornik piezo w mostku, preamp (VOLUME, TONE)
Skala: 380 mm
Wykończenie: Naturalne

Ortega RFU10ZE

Rozmiar: Sopran
Tył, boki i top: Zebrawood
Gryf: Mahoń
Podstrunnica: Orzech
Progi: 16
Mostek: Orzech, Ortega Uke
Klucze: chromowane Ortega die-cast
Układ elektryczny: przetwornik piezo w mostku, preamp Ortega MagusUke (VOLUME, TONE) z tunerem
Skala: 350 mm
Wykończenie: satynowe z wyczuwalną fakturą drewna, Coal Black
Wyposażenie: futerał
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
296 PLN (RU 5)
511 PLN (RUPA5MM-E)
596 PLN (RFU10ZE)
Dystrybutor