SQUIER Standard Stratocaster

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki SQUIER
Testy
2010-02-17
SQUIER - Standard Stratocaster

Squiera zna każdy gitarzysta - kojarzony jest głównie z oficjalnymi kopiami Telecasterów, Stratocasterów, a także basów Precission i Jazz.

Standard to kolejny przedział cenowy a zarazem inny kraj pochodzenia. Ten Stratocaster przyjechał do nas z Indonezji. Tym razem korpus gitary wykonany został z agathisu. Do testu otrzymaliśmy egzemplarz w kolorze Black Metallic (inne dostępne to Candy Apple Red i Antique Burst). Lakier ma tu nieco grubsze niż zwykle ziarno. Muszę przyznać, że tak pięknego wykończenia dawno nie widziałem - z bliska widoczny jest delikatny brokat.

Gryf i podstrunnica o promieniu 9,5 cala wykonane zostały z klonu, 22 progi mają rozmiar medium jumbo. Oko cieszy wysokiej jakości trzywarstwowa płytka, na której zamontowano trzy przystawki single coil. Tym razem producent podaje w specyfikacji, że do ich budowy wykorzystano magnes AlNiCo (czyżby wcześniejsze modele miały tańszy i mocniejszy magnes ceramiczny?).

Mostek Squier Standard Stratocaster oparty jest na dwóch regulowanych śrubach i ma masywne satynowe siodełka. Klucze są wyraźnie wyższej jakości niż w poprzednich modelach i bardziej precyzyjnie można nimi dostroić każdą ze strun. Inne cechy charakterystyczne to duża główka ze złotym logo i grawerowana blacha w miejscu mocowania gryfu do korpusu. Muszę przyznać, że ten egzemplarz zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.

Trudno jest komentować jakość drewna użytego do jego budowy, ale według mnie jakość wykonania stoi tutaj na poziomie gitar meksykańskich, jeśli nie amerykańskich. Wysokość mostka zawieszonego na dwóch śrubach da się precyzyjnie ustawić. Gryf wykończony jest satynowo i gra się na nim niezwykle przyjemnie. Poza tym gitara gra pięknym dźwiękiem na brzmieniu przesterowanym (jak się później okaże - najlepiej z całej szóstki).

Krzysztof Inglik
fot. Ivan Sitsko

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt