ARIA Pro II Jet-2

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ARIA
Testy
Piotr Szarna
2022-03-28
ARIA - Pro II Jet-2

Aria Guitars gości na naszych łamach od co najmniej kilkunastu miesięcy, a każdy z modeli japońskiej marki prezentuje jakość wykonania, autorskie rozwiązania oraz walory brzmieniowe zdecydowanie wyróżniające się w oferowanym, atrakcyjnym pułapie cenowym. Tym razem prezentujemy model Aria Pro II Jet-2, wyróżniający się oryginalnym kształtem korpusu oraz zaopatrzony w pickupy w stylu P-90.

BUDOWA

Gitara posiada bardzo ciekawy korpus z pojedynczym wcięciem, znany już z testowanego modelu Jet-1. Lekko wyciągnięty górny róg oraz tylna dolna cześć wraz z krótszym, ostrzej wyprofilowanym dolnym rogiem tworzą unikalną całość łączącą elementy designu kilku klasycznych konstrukcji. Topolowy korpus wykończono tu na wysoki połysk efektownie prezentującym się, metalizowanym lakierem w czerwonym odcieniu Candy Apple Red. Aria Pro II Jet-2 dostępna jest jeszcze w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz See-Through Vintage White. Przypomnijmy, że podobny model Jet-1 różni się od Jet-2 układem pickupów z humbuckerem i singlem oraz pokładowym mostkiem tremolo.

Top dopełnia czarny pickguard, na którym zamontowano pickupy oraz elementy układu elektrycznego – przełącznik na dolnym rogu oraz gałki potencjometrów oraz gniazdo wejściowe poniżej mostka.

Przykręcany, klonowy gryf o smukłym profilu C zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę z 24 progami, regulację krzywizny dokonujemy komfortowo za pomocą odsłoniętej nakrętki przy końcu nakładki i pickupie gryfowym. Łączenie gryfu z korpusem jest lekko ścięte i odchudzone, zapewniając bardzo dobry dostęp do najwyższych pozycji.

Zgrabna, nowocześnie prezentująca się główka wykończona naturalnie mieści sześć chromowanych kluczy die-cast. Osprzęt uzupełnia chromowany stały mostek z sześcioma pełnymi, odlewanymi siodełkami z niezależną regulacją wysokości i menzury dla każdej ze strun. Jet-2 zaopatrzono w układ dwóch pickupów Aria AMP-90 typu P-90 z magnesami Alnico 5, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem na dolnym rogu, oraz dwoma potencjometrami głośności i tonów, wprowadzającymi vintage’owy vibe kapeluszowym kształtem czarnych gałek ze srebrnymi topami, jak również gniazdem wejściowym przykręconym za nimi na pickguardzie. Menzura instrumentu to krótsze 24,75” czyli 628 mm , w zestawie poza kluczykami regulacyjnymi otrzymujemy też przewód jack-jack.

W PRAKTYCE

Aria Pro II Jet-2 podobnie jak Jet-1 prezentuje bardzo ciekawy kształt, który wbrew pozorom wypada całkiem świeżo, łącząc estetykę retro z nowoczesnością, szczególnie efektownie ciesząc oko w metalizowanym wydaniu Candy Apple Red. Korpus jest mały, gitara lekka, całość bardzo wygodnie układa się przy tułowiu. Dodając do tego mały, zgrabny gryf o satynowym wykończeniu niskie ustawienie wysokości strun, wyjątkowo miękkich przy skróconej menzurze (tu gitarzyści z mocniejszym atakiem założą zapewne 10-tki), doskonały dostęp do 24 progu (progi są dobrze wykończone i oszlifowane) otrzymujemy naprawdę dobry instrument w atrakcyjnej cenie.

Stały mostek zapewnia też lepszy sustain oraz stabilność stroju, jak też możliwość szybszego przestrojenia jeśli chcemy stosować inne strojenie, chociażby popularny drop D. Brzmieniowo każdy z modeli Arii, które nie przekraczają w zasadzie 1500 zł, bronił się w całym spektrum, zarówno na sucho jak i po podłączeniu. Tu jest podobnie, gitara dobrze i równo wybrzmiewa, sprężyście odpowiada na atak, a pokładowe pickupy w stylu P-90 oferują od razu słyszalny charakter tych konstrukcji, łączących okrągłe brzmienie humbuckerów z singlowymi niuansami. Średni poziom sygnału gwarantuje dobre oddanie niuansów na lekko podkręconym kanale czystym, ładnie się przełamują w górze pasma, a lekkie ściszenie gałki głośności oferuje ciepły, klarowny clean.

Przetwornik gryfowy ma nieco bardziej nasycone brzmienie i okrągły charakter, w którym delikatnie obecna jest singlowa prezencja, po dodaniu gainu pojawiają się harmoniczne oraz tłusty dół – na kanale drive Jet-2 radzi sobie wyśmienicie, oddając dynamikę i niuanse w solówkach, po zdjęciu gainu otrzymujemy klarowny, ciepły crunch. Przeciwległa pozycja przy mostku ma bardziej wycofany dół, dzięki czemu gitara bardzo ładnie odnajduje się w klasycznym rocku czy artykulacyjnym bluesie grawitując w stronę ciepłego Tele o mocniejszym sygnale. Połączenie obu pickupów w środkowej pozycji przełącznika oferuje piękny czysty sound – to kwintesencja grających razem P-90 o ciepłym, dynamicznym dole, ekspresyjnym środku i szklankowej prezencji – barwa jest bardzo inspirująca, szczególnie na czystym kanale i lekkim drivie, pięknie przebija się też w zespole nawet przy mocnych, funkowych klimatach. Jet-2 oferuje paletę klasycznych barw w stylu P-90 w szerokim przedziale od krystalicznego cleanu, przez ciepły bluesowy drive po rockowe brzmienie – tu równie dobrze radzi sobie z klasycznym poziomem gainu jak i mocniejszym przesterowaniem, choć do metalu lepiej poszukać instrumentów przeznaczonych temu gatunkowi muzyki.

PODSUMOWANIE

Model Jet-2 Arii to kolejna ciekawa propozycja japońskiej marki, w testowanym wydaniu oferująca ciekawy kształt korpusu wykończonego w efektownie prezentującym się kolorze Candy Apple Red, który dopełniają tu nowoczesna główka, wygodne łączenie korpusu z gryfem oraz przełamujące vintage’owy schemat 24 progi. Brzmieniowo mamy tu na pokładzie zestaw pickupów w stylu P-90 z pięknym brzmieniem czystym oraz paletą klasycznych, bluesowych oraz rockowych brzmień. Całość dopełnia dobre wykończenie i bardzo wygodny gryf, co w tej półce cenowej godne jest podkreślenia.

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: topola
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 24
Klucze: die cast, chromowane
Skala: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: 2 x AMP-90 (Alnico-5), 1 x VOLUME, 1 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Mostek: chromowany, stały VFH-1
Wykończenie: połysk, Candy Apple Red

+ oryginalny design, efektowny kolor, bardzo ładne czyste barwy z charakterem P-90, bluesowa i rockowa paleta brzmień, wygoda gry i niska waga, cena, jakość wykonania

Dostarczył: www.musicinfo.pl

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 055.00 zł
Dystrybutor