FENDER 75th Anniversary Telecaster

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2021-08-21
FENDER - 75th Anniversary Telecaster

Założona przez Leo Fendera w 1946 roku firma Fender Electric Instrument Company w 2021 roku wkroczyła w 75 rok działalności.

Z tej okazji amerykańska marka przygotowała na ten rok wiele niespodzianek, innowacyjnych produktów oraz nowych modeli instrumentów, wśród których znalazła się jubileuszowa seria 75th Anniversary skupiająca specjalne, wykonane ręcznie w Coronie w Kalifornii wersje Stratocastera, Telecastera, Precision Bass i Jazz Bass, dzięki unikalnym wykończeniom i wysokiej jakości komponentom instrumenty te honorują ponadczasowe projekty Fendera. Seria Fender 75th Anniversary obejmie również tańsze modele zbudowane w Esenadzie w Meksyku, charakteryzujące się wykończeniem Diamond Anniversary z dopasowaną kolorystycznie główką i czarnym pickguardem. W teście przyjrzymy się bardzo ciekawie prezentującemu się modelowi Telecastera należącemu do tej drugiej, produkowanej w Meksyku, a co za tym idzie znacznie tańszej grupy.

BUDOWA

Fender 75th Anniversary Telecaster, podobnie jak pozostałe modele z rocznicowej serii posiada jesionowy korpus, wykończony metalizowanym, błyszczącym lakierem poliestrowym w kolorze Diamond Anniversary, z dopasowaną w tym samym kolorze główką.

Wykończenie pasuje się gdzieś pomiędzy złotym i srebrnym kolorem, można określić je ‘szampańskim’, które zmienia odcień w zależności od padającego światła. Klonowy gryf o profilu Modern C ma satynową, uretanową powierzchnię oraz klonową, 22-progową podstrunnicę o radiusie 9,5" (241 mm), pokrytą błyszczącym lakierem uretanowym. Szyjkę dopełnia siodełko z syntetycznej kości oraz czarne markery w kształcie kropek, na główce umieszczono też logo o ciemniejszym odcieniu oraz 6 srebrnych kluczy Vintage.

Z tyłu o rocznicowej serii świadczy grawerowana, przykręcana 4 śrubami płytka łączenia z napisem 75th Anniversary. Osprzęt dopełnia mostek String-Through-Body Tele, ze strunami przechodzącymi przez korpus oraz sześcioma stalowymi siodełkami. Na układ elektroniczny składają się przetworniki Vintage-Style '50s Single-Coil Tele, trójpozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume i Master Tone. Gitara legitymuje się standardową menzurą 25,5” (648 mm), fabrycznie założone są struny Fender USA 250L Nickel Plated Steel o grubości 9-42. Komplet obejmuje gig-bag Deluxe.WRAŻENIA

Cała seria od razu zwraca uwagę oryginalnym wykończeniem kolorystycznym. Metalizowany lakier Diamond Anniversary prezentuje się bardzo stylowo i będzie też atrakcyjny ze względu na limitowaną liczbę egzemplarzy każdego modelu. Satynowy gryf o profilu modern C bardzo dobrze układa się dłoni, 21 przy 1 i 23 mm przy 12 progu to doskonały kompromis dla osób szukających komfortu w instrumentach Fendera. W ten obraz wpisuje się też dosyć płaska podstrunnica oraz wyższe progi, ułatwiające podciąganie i wibrato.

Fabrycznie założone 9-tki zadowolą gitarzystów preferujących bardziej legatową grę, niemniej całość jest dynamiczna i równo wybrzmiewa prezentując sustain godny dobrej klasy instrumentu. Regulacja krzywizny gryfu też nie wymaga odkręcania gryfu, bo dostępna jest na główce, co warto na pewno docenić. Każdy element został tu starannie wykończony i dopracowany, przyjemnym akcentem jest efektownie grawerowana rocznicowa płytka z tyłu jak i dobrej klasy gig-bag Deluxe.BRZMIENIE

Jak można się spodziewać po limitowanej wersji, gitara wykorzystuje dobrej klasy drewno oraz osprzęt, bez problemu dorównując standardowym amerykańskim odpowiednikom. Rocznicowy Tele równo wybrzmiewa i głęboko rezonuje w niskim rejestrze, mamy tu i sprężystość strun basowych jak i dobrą dynamikę w wyższych partiach, gdzie dźwięki na strunach wiolinowych ładnie przebijają się w całości, co doskonale słychać na wzmacniaczu. Pokładowy singiel przy gryfie określany jest jako typowy vintage – na czystym kanale odzywa się dynamicznie i z rasowym charakterem Tele, łącząc okrągły środek z jasną prezencją i niedominującym dołem. Reakcja na atak, szarpnięcie struny czy lekkie muśnięcie kostką zadowoli wybrednych w tym temacie graczy, pickup jest bardzo ekspresyjny i muzyczny.

Można wyczuć też minimalnie zwiększony sygnał, co przełoży się na lepsze wykorzystanie po włączeniu barwy overdrive. Połączenie pickupów wprowadza znany z Tele kontur i bardziej wyrazisty środek, funkowe riffy same wyskakują spod kostki. Pickup gryfowy oferuje country’owy pazur z oddaniem niuansów i mocnym, zwartym dołem po dodaniu gainu. Tu uzyskamy rasową paletę barw od nowoczesnego, dźwięcznego rockabilly w stylu Setzera przez blues-rockowy klimat Josha Smitha po nawet klasyczny, wyrazisty rock wczesnych Zepów.

PODSUMOWANIE

Jubileuszowy 75th Anniversary Telecaster choć prezentuje typowe walory rasowego tele, wymyka się jednak ze standardowego opisu. Mamy tu w zasadzie profesjonalną już gitarę oferującą najlepsze cechy tej konstrukcji, wzbogaconą jednak nietuzinkowym wykończeniem oraz nowymi rozwiązaniami zwiększającymi komfort gry. Jeśli szukacie wysokiej klasy telecastera, o oryginalnym, ale jednak przemyślanym wykończeniu, dodatkowo w limitowanej edycji i atrakcyjnej cenie – ta meksykańska wersja przygotowana z okazji wyjątkowej rocznicy jest na pewno dla was.

INFORMACJE

Korpus: olcha
Gryf: klon, modern C, satynowe wykończenie
Podstrunnica: klon, połysk
Siodełko: 42,8 mm
Radius: 9,5” (241 mm)
Progi: 22 medium jumbo
Klucze: Fender
Mostek: 2
Układ elektryczny: , przełącznik 3-pozycyjny; VOLUME , TONE
Wykończenie: błyszczące, lakier uretanowy, Diamond Anniversary
Wyposażenie: gig-bag Deluxe

+ limitowane, oryginalne wykończenie, dopracowanie detali, wygoda gry, brzmienie Tele w pełnej krasie o dobrym oddaniu niuansów gry, dobrej klasy gig-bag
- brak

DOSTARCZYŁ: www.fender.com

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
4 699.00 zł