ARIA Pro II Jet-1

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ARIA
Testy
Piotr Szarna
2021-05-15
ARIA - Pro II Jet-1

Aria Guitars to uznana japońska marka już od kilku dekad produkująca wysokiej klasy gitary elektryczne, basowe, akustyczne oraz ukulele. Z jej instrumentów pod szyldem Aria Pro II od 1975 roku korzystało wielu profesjonalnych muzyków, a w ostatnich latach po gitary Arii sięga też coraz więcej wielu młodych muzyków, doceniając wyjątkowo dobry stosunek jakości wykonania i brzmienia do ceny instrumentów.

Tym razem po ostatnio prezentowanej, pięknej Arii Pro II PE-350PG przyjrzymy się kolejnej nowości przygotowanej na 2021 rok, modelowi Aria Pro II Jet-1, wyróżniającemu się unikalnym kształtem korpusu, łączącym design kilku klasycznych konstrukcji Piotr Szarna

BUDOWA

Gitara posiada bardzo ciekawy korpus typu sigle-cutaway, czyli z pojedynczym wcięciem, a specyficzne „wyciągniecie” górnego rogu i przede wszystkim dolnej, tylnej części tworzy dosyć unikalną całość w połączeniu z cofniętym, ostro wyprofilowanym dolnym rogiem wcięcia. Wykonany z topoli korpus jest też zaskakująco mały, a testowany model wykończono na wysoki połysk w kolorze See-Through Vintage White, czyli przydymionym białym bądź jasnokremowym, z lekką przezroczystością bardzo delikatnie ukazującą fakturę drewna. W ramach JET-1 oferowane są jeszcze dwa wykończenia: wiśniowe Candy Apple Red oraz czarne.

Seria obejmuje dodatkowo modele JET-2 z pickupami P-90 i stałym mostkiem, barytonowy JET B’tone oraz basowy JET Bass.Top wizualnie dopełnia czarny pickguard. Przykręcany, klonowy gryf o profilu C zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę z 24 progami, których ilość jest raczej mniej typowa dla jednak vintage’owego designu. Regulację krzywizny dokonujemy za pomocą wygodnej, odsłoniętej nakrętki przy singlu gryfowym. Całość wieńczy zgrabna, bardziej nowocześnie prezentująca się główka wykończona w kolorze korpusu. Zamontowano tu w jednym rzędzie sześć chromowanych, zamkniętych kluczy.

Osprzęt dopełnia chromowany mostek tremolo przykręcany sześcioma śrubami, z odlewanymi siodełkami z niezależną regulacją wysokości i menzury oraz wkręcanym ramieniem. Układ elektryczny wpisuje się w oryginalny design – to również rzadziej spotykane zestawienie H/S, czyli humbuckera przy mostku i singla pod gryfem – są to autorskie konstrukcje Aria CPH-1 (Classic Power) oraz OS-5 wykorzystujące magnesy Alnico 5. Układ sterowany jest wspólnymi potencjometrami głośności i tonów zakończonymi czarnymi, ‘kapeluszowymi’ gałkami o srebrnych topach, a połączenia pickupów konfiguruje 3-pozycyjny przełącznik na dolnym rogu. Gniazdo wejściowe umieszczono na topie, za potencjometrami na pickguardzie. Skala instrumentu wynosi krótsze 628 mm czyli 24,75”. W zestawie poza kluczykami regulacyjnymi i ramieniem mostka tremolo otrzymujemy przewód jack-jack.W PRAKTYCE

Aria Pro II Jet-1 wizualnie wypada bardzo ciekawie, uwagę oczywiście zwraca kształt – wyciągnięta tylna, dolna część korpusu oraz górny róg dodają oryginalności, i choć gitara prezentuje się dosyć oldschoolowo i w stylu vintage, w połączeniu z dolnym rogiem o ostrzejszym kształcie, ciekawym pickguardem oraz nowoczesną główką całość nabiera dynamiki.

Korpus jest też zaskakująco zgrabny i komfortowo wypada podczas gry, zarówno na siedząco jak i zawieszona na pasku. Klonowy gryf ma satynowe wykończenie i wygodny, smukły profil typu C – tu ponownie ciekawym elementem jest obecność 24 progów, co pokazuje bardzo udane połączenie vintage’owego stylu i nowoczesności. Ścięcie połączenia z korpusem zapewnia dobry dostęp do najwyższych pozycji.

Progi są dobrze wykończone, nie można też doszukać się żadnych niedoróbek, co przy tej cenie jest znakomitym rezultatem. W połączeniu z nisko ustawioną akcją strun otrzymujemy wyjątkowo wygodny instrument. Mostek tremolo fabrycznie opiera się na korpusie i działa w dół, co zapewnia też większą stabilność stroju, jednak można go ustawić w stylu klasycznego strata.BRZMIENIE

Od strony brzmieniowej Aria również zaskakuje. W gitarze z okolic tysiąca złotych dosyć rzadko spotyka się taką sprężystość połączoną z dobrym, równym wybrzmieniem. Układ pickupów typu humbucker i singiel jest również ciekawy, ale bardzo skutecznie wywiązuje się z dostarczania szerokiej palety barw. Humbucker oferuje tłuste brzmienie przy zachowaniu klarowności – słyszalna prezencja pozwala na podkreślenie niuansów, środek jest nasycony harmonicznymi, nic tu nie brakuje zarówno jeśli chodzi o rockową klasykę jak i dosyć nowoczesne brzmienie przesterowane. Singiel jest dobrze zbalansowany, nie znika przy przełączeniu dodając szklistości i zachowując czytelny, mocny środek nawet na dużym drivie. Nie jest to typowe brzmienie strata vintage, jednak ma jego charakter, z domieszką mocniejszego środka i większego sygnału. Aria bardzo dobrze wypada też na mid-gainie w blues rockowych obszarach – pickupy dobrze oddają artykulację i dynamikę. Gryfowy singiel łączy subtelność strata z mocniejszym środkiem rodem z Telecastera. Połączenie pickupów oferuje mocniejszy twang, który można porównać do Tele na sterydach, z nieco twardszym środkiem, ale słyszalną cały czas szklistą prezencją. Całość ładnie wypada równie dobrze na czystym kanale, i pomimo tylko trzech barw przełącznika nie odczuwa się potrzeby szukania kolejnych. W obszarze brzmieniowym Aria również zaskakuje szeroką rozpiętością stylistyczną, od stratowych, choć nieco twardszych cleanów, przez dynamiczny crunch po nasycony rock – wbrew pozorom to bardzo uniwersalny, i również mający własny charakter instrument.

PODSUMOWANIE

Model Jet-1 Arii to bardzo ciekawa propozycja w ciągle rosnącej ofercie japońskiej marki, łącząca oryginalny wygląd łączący oldschool’owy vibe z nowoczesnością, co można też odnieść do oferowanego brzmienia – znajdziemy tu zarówno klasyczne soundy z obszarów strata i tele, jak i nowoczesne, rockowe barwy. A wszystko przy dobrej jakości wykończenia, wygodzie gry i wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

+ oryginalny design, ładne czyste barwy w stylu strata i tele, dobre zbalansowanie pickupów, rasowe, rockowe brzmienie przesterowane, wygoda gry, niska waga, atrakcyjna cena, dobra jakość wykonania.

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: topola
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 24
Klucze: die cast, chromowane
Skala: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: 1 x singiel OS-5 (Alnico-5) 1 x humbucker CPH-1 (Classic Power Alnico-5), 1 x VOLUME, 1 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Mostek: chromowany, VFT-1 Tremolo
Wykończenie: połysk, See-Through Vintage White

Dostarczył: www.musicinfo.pl

 

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 130.00 zł
Dystrybutor