GRETSCH G6120T-BSSMK Brian Setzer Signature Nashville ’59 ‘Smoke’

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GRETSCH
Testy
2021-05-08
GRETSCH - G6120T-BSSMK  Brian Setzer Signature  Nashville ’59 ‘Smoke’

Brian Setzer stał się niemal synonimem marki Gretsch, a już na pewno jest jej najsłynniejszym ambasadorem w obszarze gitar hollow-body, nie dziwią więc coraz to nowe sygnatury muzyka w ofercie.

Jedną z nich jest ostatnia replika jego najbardziej cennej gitary: Smoke, na której gra od 30 lat. Przydymiony, pomarańczowy instrument brał udział we wszystkich albumach i trasach koncertowych, słychać go w Sleepwalk i wielu innych utworach. Gretsch G6120T-BSSMK Nashville ’59 ‘Smoke’ produkowany jst według najwyższych standardów w Japonii i bazuje na 2,5-calowym, laminowanym klonowym korpusie hollow-body z krzyżowym wzmocnieniem. Wykończenie Smoke Orange lakierem nitrocelulozowym ma delikatny połysk i trafnie oddaje wyjątkowy kolor oryginału, front stylowo dopełnia pickguard w złotym odcieniu z podpisem artysty, logiem marki i nazwą instrumentu. Wklejany klonowy gryf zaopatrzony jest w hebanową podstrunnicę o zaokrąglonych krawędziach i zmiennym radiusie od 241mm do 305mm (9.5-12”). Jej powierzchnię uzupełniają dyskretne markery ‘Neo-Classic’ z masy perłowej oraz 22 progi medium jumbo. Okazała, również mocno przydymiona główka mieści kościane siodełko 42,8 mm, blokowane klucze Gotoha, logo Gretscha Gretsch G6120T-BSSMK Brian Setzer Signature Nashville ’59 ‘Smoke’ 3399,99 USD oraz czarną płytką osłaniającą otwór pręta regulacyjnego.

Krawędzie korpusu, podstrunnicy i główki obiega kremowy binding. Osprzęt dopełnia mostek Adjusto-Matic z hebanową podstawą wraz z nieodłącznym, niklowanym strunociągiem i ramieniem systemu Bigsby B6C True Vibrato. Nashville ’59 napędzany jest przez pickupy TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity z dedykowanymi gałkami głośności umieszczonymi przy dolnej krawędzi, poniżej mostka, potencjometrem głośności Master na dolnym rogu (z układem treble bleed), oraz trzypozycyjnym przełącznikiem na górnym rogu, któremu towarzyszy drugi, oldschoolowy trzypozycyjny switch tonów. Gitara posiada menzurę 625mm (24,6”) i dostarczana jest w profesjonalnym, czarnym futerale Gretscha.

W PRAKTYCE

Można powiedzieć, że Nashville ’59 ‘Smoke’ jest kwintesencją hollow Gretscha, a ze swoim przydymionym, stonowanym lakierem w pomarańczowym odcieniu prezentuje się wyjątkowo stylowo i oryginalnie. Mamy tu też kilka elementów, których nie widać na pierwszy rzut oka, Naszym zdaniem piękny, stylowy wygląd, jakośćC wykonania, paleta klasowych barw rockabilly, country i bluesa, wygodny gryf, blokowane klucze brakD a które udoskonalają instrument od strony użytkowania. Wygodny gryf zmienia profil od V-ki przy pierwszych progach do łagodniejszego kształtu C przy 12, znakomicie gra się na nim akordowo, czuć go w dłoni (22,4 mm przy 1 progu i 25,4 mm przy 12), ale szybko naturalnie układa się pod palcami, wraz z podstrunnicą o zmiennym radiusie i zaokrąglonych krawędziach. Progi są perfekcyjnie wykończone, a niska akcja strun dopełnia komfortowej całości. Gitara mocno i sprężyście wybrzmiewa akustycznie, z wyrównanym dźwiękiem i głębokim rezonansem. Pickupy TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity to oddanie charakteru i czystości Filter Tronów, a w czystych barwach rockabilly ‘Smoke’ wręcz błyszczy, czarując selektywnością, dynamicznym oddaniem dołu oraz piękną prezencją dopełniającą akustyczny, ciepły charakter hollow.

Niskie struny wybrzmiewają wręcz w fortepianowym stylu, a niższy sygnał pickupów podkreśla otwarte, pełne powietrza brzmienie. Pickup gryfowy wyróżnia ciepła klarowność, która stanowi o klasie instrumentu, wraz z jego drewnianym charakterem. Oba pickupy to klasyka rockabilly, łącząca wyrazistość dołu z dźwięczną górą i ciepłym, zbalansowanym środkiem. Użycie ramienia Bigsby pięknie dopełnia akordy, a blokowane klucze czuwają nad stabilnością stroju. Dodanie lekkiego gainu podkreśla jeszcze harmoniczne przy ataku, bardzo ładnie wypadają tu zarówno country’owe przebiegi okraszone pustymi strunami jak i lekki bluesowy drive. Gitara w tych obszarach jest wręcz doskonała.

Model G6120T-BSSMK Nashville ’59 ‘Smoke’ sygnowany przez Setzera to kwintesencja hollow Gretscha i idealny instrument dla gitarzystów kochających dźwięczne klimaty rockabilly czy coutry’owe klimaty, okraszone jeszcze stylowym, scenicznym designem – ciężko jest powiedzieć, co w tej gitarze mogłoby być jeszcze lepsze, poza oczywiście niższą ceną, ale jakość szczególnie w takim wydaniu musi kosztować.

www.gretschguitars.com

Korpus: single-cut hollow, laminowany klon Gryf: wklejany, klon
Podstrunnica: heban Radius: zmienny, 241-305 mm (9.5-12”)
Siodełko: kość, 42,8 mm Skala: 625 mm (24,6”)
Progi: 22, medium jumbo Klucze: blokowane Gotoh
Mostek: niklowany, Adjusto-Matic, Bigsby B6C True Vibrato
Układ elektryczny: 2 x humbucker TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity, 2 x VOLUME, 1 x MASTER VOLUME, 3-pozycyjny przełącznik, 3-pozycyjny selektor tonów
Wykończenie: Smoke Orange – lekki połysk lakier nitro, binding
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
12 900.00 zł