GRETSCH G2420T Streamliner

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GRETSCH
Testy
Piotr Szarna
2020-11-10
GRETSCH - G2420T Streamliner

Produkowana od lat 50. ubiegłego wieku kolekcja Streamliner jest jedną z najbardziej rozbudowanych i popularnych linii instrumentów Gretscha, nie dziwią więc też pojawiające się każdego roku nowe modele, usprawnienia czy wersje kolorystyczne.

Seria Streamliner łączy konstrukcje hollow-body single cut z rozwiązaniami mającymi sprostać wymogom nowoczesnych gitarzystów, szukających jednocześnie wyrafinowanego, niepowtarzalnego stylu, od lat kojarzonego z amerykańską marką. Testowany Gretsch G2420T to tegoroczna propozycja klasycznego modelu G2420 zaopatrzona w mostek Bigsby i wykończona bardzo stylowo prezentującym się, metalizowanym lakierem Gunmetal.

BUDOWA

Gretsch G2420T Streamliner posiada sporej wielkości korpus hollow-body z laminowanego klonu, w którym profilowaną płytę wierzchnią wzmacnia równoległe ożebrowanie. Powiększone otwory rezonansowe w kształcie f-ek zapewniają mocniejszą akustyczną projekcję, a całość wykończono na wysoki połysk nowym, bardzo ciekawym, metalizowanym lakierem Gunmetal o stalowo-zielono-niebieskim odcieniu. Gitara dostępna jest jeszcze w wykończeniach Candy Apple Red, Golddust oraz Riviera Blue.

Obie krawędzie otacza postarzany, kremowy binding z kremowo-czarnym ożyłkowaniem, wizualnie w estetykę wpisuje się też trójwarstwowy pickguard tortoise z logiem firmy. W podobny sposób wykończony został wklejany gryf z nato o profilu Thin U, a na otoczonej bindingiem laurowej podstrunnicy o promieniu 12 cali nabito 22 progi medium jumbo. Pozycje wskazywane są przez prostokątne, perłowe markery o charakterystycznym ‘garbie’.

Na dolnym rogu umieszczono dodatkowy, wspólny dla obu pickupów potencjometr głośności.

Czarna na froncie główka z kremowym bindingiem mieści złote logo marki oraz zamontowane po obu stronach niklowane klucze olejowe die-cast. Siodełko z kości ma szerokość 42,85 mm, menzura gitary wynosi 24.75" czyli 629 mm. Mostek Adjusto-Matic osadzony w laurowym podstawku przylegającym do pudła rezonansowego połączony jest z konstrukcją z mechanizmem wibrato Bigsby B60, znanym z bardzo płynnego i miękkiego efektu tremolo.

Układ elektryczny tworzą dwa specjalnie opracowane dla serii Streamliner humbuckery Broad’Tron BT-2S, trójpozycyjny przełącznik oraz cztery potencjometry zakończone stylowymi, czarnymi gałkami - oddzielne regulatory głośności dla każdego z przetworników, wspólna regulacja barwy i umieszczony na dolnym rogu wspólny potencjometr głośności.

Za brzmienie odpowiadają stylowo prezentujące się humbuckery Broad'Tron BT-2S.

WRAŻENIA

G2420T Streamliner prezentuje wszystko to co wyróżnia i z czym kojarzone są gitary Gretscha – okazały korpus hollow-body, charakterystyczne pickupy Broad’Tron, mostek Bigsby i piękne, metalizowane wykończenie Gunmetal ze stylowym bindingiem krawędzi. Wykonanie i dopracowanie detali to zdecydowanie wysoka półka, przekraczająca standardy w tym przedziale cenowym. Dosyć gruby korpus wymaga przyzwyczajenia, jednak gryf o profilu Thin U już na starcie nie sprawi żadnych kłopotów szukającym komfortu dla lewej ręki gitarzystom, podobnie jak niska akcja strun.

Mostek Bigsby prezentuje się znakomicie wizualnie, równie dobrze sprawdza się przy delikatnym wibrowaniu akordów. Nie ma żadnych problemów z intonacją, system tremolo Bigsby pozwala na wyjątkowo miękki efekt wibrata bez rozstrajania pod warunkiem obsługiwania go z wyczuciem. Gitara jest dosyć lekka i nie sprawia też kłopotów z wyważeniem po zawieszeniu na pasku. Duży korpus skutkuje naprawdę mocnym, akustycznym brzmieniem – na sucho ma się wręcz wrażenie gry na głośnym akustyku z nieco mniejszą ilością basu.

Gitara zaopatrzona jest w bardzo miękko działający mechanizm wibrato Bigsby B60.

Nie pozostaje to bez wpływu na barwę uzyskiwaną na wzmacniaczu. Pokładowe humbuckery to lekko wzmocnione klasyczne Broad’Trony łączące klarowność i definicję basowego pasma ze szczegółowością oddania góry i wyraźnym środkiem. Doskonale sprawdzają się z korpusem hollow, na czystym kanale oddając artykulację oraz szerszą przestrzeń w akordach. Pozycja gryfowa ma skupiony bas, przez co bardzo dobrze słyszalne są akordowe składniki, piękny charakter gitar Gretscha jest tu wyjątkowo ładnie oddawany. Ciepły środek dopełnia perlista prezencja, a po połączeniu obu pickupów w środkowej pozycji przełącznika barwa zyskuje bardziej wyrazisty kontur i perkusyjny, funkowy wymiar. Kanał drive wydobywa jeszcze kleisty środek i harmoniczne, reakcja na atak i otwarcie gainu stoi na bardzo wysokim poziomie, akustyczny charakter dodaje powietrza i klarownej separacji składników akordowych.

Rockowy pazur pokazuje humbucker gryfowy, który pomimo dużego pudła rezonansowego można dosyć mocno eksplorować poza obszary klasycznego rocka. Sustain pomaga w grze legatowej i wybrzmieniu dźwięków, choć przy high-gainowych poziomach trzeba uważać na sprzężenia przy zbliżaniu się do klubowych, koncertowych głośności. Standardowo wspólny potencjometr głośności gitar Gretscha ułatwia regulację poziomu przy ustawieniu balansu obu pickupów, co zwiększa użyteczne wykorzystanie kilku dodatkowych kolorów brzmieniowych.

Wklejany gryf został wykończony na wysoki połysk podobnie jak korpus nowym, metalizowanym lakierem Gunmetal.

PODSUMOWANIE

Gretsch G2420T z kolekcji Streamliner to efektowny wizualnie klasyk hollow-body amerykańskiej marki, oferujący całą paletę pięknych czystych barw o akustycznym charakterze, bez problemu radzący sobie też w szerokim obszarze przesterowanych brzmień. Stylowy design dopełnia vintage’owy mostek Bigsby, pozwalający wzbogacić brzmienie wyjątkowo miękkim wibratem.

Szyjkę wieńczy okazała, klasyczna główka Gretscha wykończona czarnym, błyszczącym lakierem.

Na laurowej podstrunnicy osadzono oryginalne, prostokątne markery.

www.gretschguitars.com

 

Korpus: hollow-body, klon laminowany
Gryf: nato, Thin U
Podstrunnica: laur
Radius: 12" (305 mm)
Progi: 22, Medium Jumbo
Mostek: Adjusto-Matic, Bigsby B60
Menzura: 24.75" (629 mm)
Układ elektryczny: Broad’Tron BT-2S Humbucker × 2, przełącznik 3-pozycyjny, NECK VOLUME, BRIDGE VOLUME, MASTER VOLUME, MASTER TONE
Osprzęt: nikiel
Wykończenie: wysoki połysk, metalizowany lakier Gunmetal, binding

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
2 649.00 zł