SOLAR GUITARS A1.6D LTD

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki SOLAR GUITARS
Testy
2020-09-17
SOLAR GUITARS - A1.6D LTD

Marka Solar Guitars prowadzona przez metalowego gitarzystę Ola Englunda nie ustaje w projektowaniu nowych modeli urzekających poza rasowym, przesterowanym brzmieniem również nowoczesnym i zróżnicowanym designem, okraszonym wieloma oryginalnymi wykończeniami.

Jedną z ostatnich propozycji jest testowany, limitowany Solar A1.6D LTD, który otrzymaliśmy od dystrybutora marki na naszym rynku, łódzkiego sklepu Guitar Center, gdzie dostępny jest bardzo szeroki wybór zarówno sześcio-, jak i siedmiostrunowych modeli spod znaku Solar Guitars.

BUDOWA

Solar A1.6D LTD to zgodnie z trzema ostatnimi literami limitowana, produkowana w ograniczonej ilości edycja, prezentująca się wyjątkowo ze względu na postarzane, matowe wykończenie w naturalnym kolorze, odsłaniające fakturę olchowego korpusu. O postarzanym wykończeniu zarówno powierzchni drewna jak i osprzętu oznajmia litera D – Distressed, A1.6 to nowoczesny kształt o przedłużonych i pogłębionych rogach, oraz ilość strun.

Model ten prezentuje konstrukcję set-through, gdzie gryf wklejony jest dużo głębiej w korpus – niemal płasko wyprofilowane łączenie zapewnia ponadprzeciętną wygodę i dostęp do najwyższych pozycji podobnie jak w modelach neck-through. Szyjkę o komfortowym profilu C wykonano z trzech części klonu i zaopatrzono w hebanową podstrunnicę o radiusie 350 mm, zaopatrzoną w 24 progi Super Jumbo ze stali nierdzewnej i ozdobioną imponującą inkrustacją Solar na 12 progu. Pozycje wskazywane są jeszcze bocznymi, świecącymi w ciemności markerami luminescencyjnymi, a całość dopełnia odwrócona główka o nowoczesnym, drapieżnym kształcie i naturalnym, podobnie jak na korpusie postarzonym wykończeniu. Znalazły się tu grafitowe siodełko, grawerowana płytka otworu obustronnego pręta napinającego, srebrne logo marki oraz blokowane klucze Solar o przełożeniu 18:1.

Postarzane, metalowe elementy osprzętu prezentują się wyjątkowo oryginalnie i efektownie zarazem.

Postarzany osprzęt uzupełnia wyjątkowy mostek Evertune o postarzanej powierzchni, będący unikalną, w pełni mechaniczną konstrukcją zapewniającą stały strój niezależnie od warunków – mostek sam utrzymuje identyczne napięcie i nastrojenie strun przy zmianach temperatury, wilgotności czy nawet w przypadku zerwania struny. Za brzmienie odpowiada para humbuckerów Duncan Solar konfigurowanych 5-pozycyjnym przełącznikiem oraz obsługiwanych dwoma potencjometrami głośności i tonów z postarzanymi gałkami. Gitara ma menzurę 25,5”, posiada założone fabrycznie struny Black Smith Nano Carbon o grubości 9-46 i dostarczana jest w komplecie z wysokiej klasy gig-bagiem Solar Type A oraz numerowanym certyfikatem autentyczności.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Już pierwsze spojrzenie na gitarę oznajmia o wyjątkowym instrumencie, łączącym bardzo nowoczesny kształt A1 Solara o wydłużonych, mocno profilowanych rogach z naturalnym kolorem oraz unikalnym, postarzanym lakierem. Widoczna jest tu faktura drewna i jego łączenia, lekkie przebarwienia i struktura położonej nieregularnie miejscami farby i lakieru, które w połączeniu z postarzanym osprzętem oraz ostrymi, agresywnymi rogami i kształtem główki tworzy niepowtarzalną całość. Mamy tu matowe, satynowe wykończenie korpusu i gryfu dodające jeszcze naturalności, oraz standardowo już bardzo dobre wykończenie i spasowanie detali.

W gitarze zamontowano czarne, blokowane klucze Solar o przełożeniu 18:1.

Od strony wygody gry również nie można na nic absolutnie narzekać – to instrument stworzony wręcz do wyścigowej gry z uwagi na rewelacyjny dostęp do najwyższych progów oraz płaską hebanową podstrunnicę, z ułatwiającymi wibrato czy podciąganie progami stainless i wyjątkowo niską akcją strun. Na szczególną uwagę zasługuje mostek Evertune, który w pełni mechaniczny sposób, bez żadnych elektronicznych komponentów, kontroluje nastrojenie instrumentu, utrzymując nieustannie napięcie strun na odpowiednim poziomie. Jest tu koniczne poznanie jego działania jak i ustawienie tolerancji na korektę – mostek może nawet korygować mocniejsze dociskanie strun do progów przez gitarzystę, co jest bardzo dobre w przypadku akordów czy mocnego ataku w riffach, jednak w grze solowej konieczny będzie już nieco inny setup. Postarzana matowa powierzchnia metalowego osprzętu stylowo dopełnia oryginalny design.

Gitara sprężyście odpowiada na atak w struny, bardzo wyrównanie odzywa się w całym spektrum i długo wybrzmiewa, co świadczy już o materiałach z wyższej półki. Chociaż nowoczesne, drapieżne nawet wyprofilowanie rogów i główki oraz ‘metalowa’ renoma Ola Englunda pozwalają spodziewać się rasowych, mocnych barw przesterowanych, Solar A1.6D LTD bardzo dobrze wypada również na czystym kanale wzmacniacza. Pięciopozycyjny przełącznik pozwala w środkowych trzech pozycjach uzyskać brzmienia singlowe, które poszerzają pełne barwy humbuckerów o lekko stratowy, jaśniejszy charakter. Humbucker gryfowy to okrągły sound o dobrej klarowności w akordach, przy mocniejszym uderzeniu plastycznie otwierający wyższy środek i górę – uzyskamy tu zarówno ciepłe, jazzujące dźwięki jak i bluesowy, okrągły ton podatny na artykulację.

Hebanową podstrunnicę zdobi na 12 progu znana z wielu modeli inkrustacja symbolu marki.

Wspomniane międzypozycje poszerzają wachlarz o 3 bardziej szkliste barwy do funkowych akordów lub wyrazistych, crunchowych przebiegów po dodaniu gainu. Jak można spodziewać się, pickupy wspólnie z gitarą jak ryby w wodzie czują się na kanale high-gain. Brzmienie humbuckera przy mostku jest soczyste, pełne harmonicznych i bez najmniejszych problemów odnajduje się zarówno w artykulacyjnym, nowoczesnym rocku, jak i agresywnym metalu. Pickup gryfowy zmienia charakter na bardziej okrągły środek i cieplejszy dół, zachowując oddanie artykulacji i perkusyjną prezencję przy kostkowaniu. Sustain godny jest aktywnych konstrukcji, a w solówkach można bawić się artykulacją i dynamicznym tłumieniem nie będąc atakowanym nieprzyjemną górą.

Dzięki pasywnym pickupom mamy lepsze oddanie niuansów i bardziej naturalne brzmienie, które zadowoli też gitarzystów grawitujących w stronę masywnego prog-metalu. Mostek Evertune idealnie wręcz sprawdza się po ustawieniu do gry rytmicznej – riffy stroją jak nigdy, dzięki czemu jest to perfekcyjna konstrukcja do nagrań studyjnych, jak i na koncerty. Jeśli zależy nam na podciąganiu i solowych przebiegach, trzeba całość nieco podregulować, by mostek nie kompensował zmian przy podciąganiu czy nawet wibrato. Wtedy mamy w zasadzie konstrukcję klasyczną, ciągle jednak pilnującą bazowego stroju.

Pokładowy mostek Evertune nieustannie czuwa nad idealną intonacją i stałym strojem w każdych warunkach.

PODSUMOWANIE

Limitowany model A1.6D LTD pomimo bardzo zróżnicowanej oferty stylistycznej wyróżnia się wśród instrumentów marki, łącząc bardzo nowoczesne kształty z wyjątkowym, postarzanym wykończeniem, zarówno drewna jak i osprzętu. To już zdecydowanie profesjonalny instrument oferujący ponadprzeciętną wygodę gry oraz szerokie spektrum barw, od ciepłych cleanów, przez dynamiczne, jasne singlowe crunche po masywny, klarowny high-gain. Mostek Evertune jest tu dodatkowym atutem, dzięki któremu nie musimy martwić się o perfekcyjny strój w każdych praktycznie warunkach.

Pasywne pickupy Duncan Solar doskonale radzą sobie zarówno przy barwach czystych jak i w mocnych, high-gainowych rejonach.

www.guitarcenter.pl
www.solar-guitars.com

 

konstrukcja: set-through,
korpus: olcha
gryf: 3-częściowy, klon, satynowy
profil gryfu: C
podstrunnica: heban
progi: 24 Super Jumbo Stainless Steel
skala: 25,5” (648 mm)
promień podstrunnicy: 13,78” (350 mm)
klucze: Solar 18:1 blokowane
mostek: Evertune F-Type
układ elektryczny: 2 x humbuckery Duncan Solar, 5-pozycyjny przełącznik przetworników, 1 x VOLUME i 1 x TONE
osprzęt: postarzany, srebrny matowy
struny: Black Smith 0946, powlekane Nano Carbon
wykończenie: matowe, naturalne postarzane

 

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
4 999.00 zł