CHARVEL Pro-Mod So-Cal Style 2 24 HH HT CM

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHARVEL
Testy
Marcin Komorowski
2020-09-03
CHARVEL - Pro-Mod So-Cal Style 2 24 HH HT CM

Marka Charvel od 2002 roku znajdująca się pod skrzydłami Fendera ma bardzo bogatą historię, a jej oferta w znacznej mierze bazuje na unowocześnionych instrumentach odwołujących się do klasycznych kształtów Strata i Tele.

Jedną z ostatnich odsłon jest obecny w teście model Pro- Mod So-Cal w wersji Style 2, czyli bazujący na designie Telecastera.

BUDOWA

Tegoroczny testowany u nas model Charvela podobnie jak wiele innych swoje specyfikacje ma zaszyfrowane w długiej nazwie Pro-Mod So-Cal Style 2 24 HH HT CM. Seria Pro-Mod skupia podrasowane instrumenty łączące klasyczny design i kształty z innowacyjnymi rozwiązaniami w kilku grupach stylistycznych. Modele So-Cal odwołują się do południowo-kalifornijskich korzeni oraz konstrukcji z lat 80., a ich cechą jest m.in. zastosowanie pickguardów. Style 2 24 HH mówi o kształcie Telecastera (Style 1 to klasyczny Strat), 24 progach i dwóch humbuckerach na pokładzie a kończące całość HT CM to stały mostek Hard Tail i rodzaj gryfu – w tym wypadku jest to karmelizowany klon.

Olchowy korpus polakierowano na wysoki połysk w kolorze Snow White, który uzupełniany jest 1-warstwowym pickguardem o nieco ciemniejszym odcieniu. Dostępna jest też wersja w satynowym, czarnym wykończeniu. Po obróceniu instrumentu od razu widoczne są wspomniane wcześniej unowocześnienia, jak odchudzone łączenie z gryfem oraz pogłębione wyprofilowanie dolnego rogu, zapewniające doskonały dostęp do najwyższych pozycji nakładki, jak i umieszczone z tyłu pod kątem, na ścięciu krawędzi, gniazdo jack znane ze Stratocastera.

Klonowy gryf o ultra wygodnym profilu został poddany obróbce termicznej, stąd też termin ‘karmelizowany’ - proces zmienia strukturę gryfu zapewniając lepszą stabilność i objawia się ciemniejszą barwą klonu. Wzmacniana grafitowym prętem szyjka ma ręcznie położone, satynowe wykończenie lakierem uretanowym i zaopatrzona jest w klonową, również karmelizowaną podstrunnicę o zmiennym promieniu 12-16 cali, na której nabito 24 progi Jumbo. Na jej krawędzi znalazły się luminescencyjne kropki świecące w ciemności a pozycje od frontu wskazują 4-milimetrowe, okrągłe markery z imitacji masy perłowej.

Odwrócona główka Tele opatrzona jest charakterystycznym, 'gitarowym' logiem Charvela.

Komfortowy dostęp do regulacji krzywizny zapewnia okrągła nakrętka z otworami znajdująca się w wycięciu na końcu podstrunnicy. Całość wieńczy odwrócona główka na licencji Telecastera z siodełkiem Graph Tech TUSQ XL o długości 42,86 mm, blokowanymi, chromowanymi kluczami Charvela oraz białym logiem o charakterystycznym, gitarowym układzie. Osprzęt dopełnia stały, chromowany mostek Charvel HT6 o powiększonej podstawie z mosiężnymi siodełkami i strunami przechodzącymi przez korpus.

Niemniej ciekawy jest układ elektryczny, którego sercem jest para humbuckerów Fishman Fluence Open Core PRF-COC wspierana aktywnym układem oferującym dwa różne voicingi, wybierane mini-przełącznikiem umieszczonym za gałką głośności. Gałka tonów typu push-pull rozłącza cewki odłączając jednocześnie układ, dzięki czemu otrzymujemy singlowe połączenia pracujących zewnętrznych cewek. Całość dopełnia 3-pozycyjny, ‘stratowy’ przełącznik konfiguracji. Gitara posiada standardową menzurę 25,5” (648 mm) i fabrycznie wyposażona jest w niklowane struny 9-42.

Na główce zamontowano blokowane klucze Charvela.

WRAŻENIA

Pro-Mod So-Cal Style 2 to wyjątkowo udana gitara, która daje dużo przyjemności z gry. Instrument jest bardzo wygodny, a przy tym starannie wykonany. Przetwornik przy mostku oferuje klasyczną, nasyconą barwę znaną z najlepszych pickupów typu humbucker. Poza tym dodatkowy przełącznik zlokalizowany pomiędzy potencjometrem VOLUME a TONE pozwala na wybór jednego z dwóch voicingów. Pierwszy z nich przywołuje na myśl rasowe brzmienia typu hot-rod, natomiast domeną drugiego są barwy nawiązujące do dźwięków znanych z konstrukcji PAF. Obydwie barwy są w pełni grywalne pozwalając na łatwe ukręcenie odpowiedniego brzmienia.

Za brzmienie odpowiadają nowoczesne pickupy Fishman Fluence wspomagane aktywnym układem.

Przyjemnie nasycone brzmienie o naturalnym charakterze nie pozostawia wątpliwości, że producent podjął właściwą decyzję montując na pokładzie gitary humbuckery Fishmana. To nie wszystko, ponieważ jeśli chcemy uzyskać barwę znaną z pickupów typu single-coil, to możemy rozłączyć cewki przetworników wykorzystując do tego gałkę TONE, za którą kryje się potencjometr typu push-pull. Jeśli chodzi o barwy czyste, to ich domeną jest przetwornik przy gryfie, który dostarcza subtelny, a przy tym ładnie zaokrąglony ton z wyeksponowanym środkiem i wyraźnie zaznaczoną (choć nie przerysowaną) górą.

To wszystko mamy po wyborze voicingu 1, natomiast w przypadku zmiany położenia miniprzełącznika voicingów uzyskujemy bardziej dynamiczną, przybrudzoną i zadziorną barwę dającą się ładnie przełamywać na nieco mocniej podkręconym gainie. Charvel przyzwyczaił nas już do tego, że jego produkty charakteryzują się ponadprzeciętną wygodą gry – i nie inaczej jest w tym przypadku. Fabrycznie ustawiona akcja strun jest wyjątkowo niska, dlatego instrument praktycznie nie wymaga żadnych regulacji. Jeśli dodamy do tego duże możliwości w zakresie kreowania barwy, to otrzymamy gitarę, która z powodzeniem sprawdzi się w wielu stylach muzycznych.

Dodatkowy mini-switch pozwala na wybór jednego z 2 voicingów aktywnego układu pickupów Fishmana.

Stały mostek ze strunami przechodzącymi przez korpus zapewnia bardzo dobre przeniesienie wibracji strun na korpus.

Gniazdo znane ze Stratocasterów umieszczono na ściętej krawędzi z tyłu korpusu.

www.charvel.com

 

Korpus: olcha
Gryf: karmelizowany klon
Podstrunnica: karmelizowany klon z zaokrąglonymi krawędziami i markerami Luminlay na krawędzi
Radius: zmienny 12 -16”
Progi: 24 Jumbo
Mostek: stały Charvel HT-6
Klucze: blokowane Charvel
Menzura: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x Fishman Fluence Open Core PRF-COC (gryf i mostek), 3-pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME, 1 x TONE push-pull, mini-przełącznik zmiany charakteru Voice 1/Voice 2
Osprzęt: chromowany
Wykończenie: błyszczące Snow White, naturalne satynowe gryfu

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
4 549.00 zł