SOLAR GUITARS S1.6FRBLB

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki SOLAR GUITARS
Testy
2020-02-12
SOLAR GUITARS - S1.6FRBLB

Marka Solar Guitars założona i prowadzona przez gitarzystę Olę Englunda co najmniej kilka razy w roku prezentuje nowe modele, poszerzając nieustannie bardzo ciekawą ofertę instrumentów przeznaczonych w znacznej mierze dla miłośników cięższych brzmień.

Wśród ostatnich propozycji znalazły się modele wyposażone w efektowne topolowe topy, których przedstawicielem w naszym teście jest sześciostrunowy Solar S1.6FR, zaopatrzony w obustronny mostek tremolo Floyd Rose. Gitarę do testu otrzymaliśmy dzięki łódzkiej firmie Guitar Center, gdzie dostępny jest szeroki wybór instrumentów Solar Guitars.

BUDOWA

Solar S1.6FR posiada wykonany z mahoniu korpus typu superstrat z dłuższymi, ostrymi rogami oraz pogłębionymi wcięciami. Tył wykończony jest transparentnie w naturalnym, jasnobrązowym odcieniu. Na otoczonym czarnym bindingiem topie zastosowano efektowny fornir z wzorzystej topoli węzełkowej (Poplar Burl) prezentującej nieregularną, pełną małych sęków fakturę, która podkreślana jest przez matowy, cieniowany lakier Blue Burst Matte. Przechodzący przez korpus wklejany gryf złożony jest z 5 części łączących drewno klonu i jatoba. Na hebanowej podstrunnicy nabito 24 progi Super Jumbo ze stali nierdzewnej, a 12 próg standardowo zdobi duża inkrustacja symbolu marki.

Nowoczesna, ostro zakończona odwrócona główka również przyciąga zwrot fornirem z wzorzystej topoli z matowym wykończeniem Blue Burst. Zdobi ją srebrne logo marki, w dolnym rzędzie zamontowano sześć blokowanych, czarnych kluczy Solar o przełożeniu 18:1. Całość dopełnia blokada strun oraz grawerowana, czarna płytka zasłaniająca otwór działającego obustronnie pręta regulacyjnego gryfu. Symbol FR w nazwie mówi o mostku tremolo Floyd Rose 1000 z wzmacnianej stali, wyposażonym w powiększony mosiężny blok o 34-milimetrowej grubości. Ramię tremolo wciskane jest w otwór i stabilizowane nakrętką.

Za brzmienie odpowiada duet czarnych humbuckerów Duncan Solar w wersji Neck i Bridge, sterowanych 5-pozycyjnym przełącznikiem oraz osadzonymi niżej w topie, gałkami wspólnych potencjometrów głośności i tonów. Fabrycznie gitara zaopatrzona jest w powlekane struny Black Smith Nano Carbon o grubości 9-46. Menzura to standardowe 25,5”.

Hebanową podstrunnicę zdobi na 12 progu imponująca inkrustacja symbolu marki.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Gitara prezentuje się znakomicie, łącząc nowoczesny kształt korpusu i główki z matowym wykończeniem Blue Burst ukazującym na obu tych elementach bardzo efektowną fakturę wzorzystej topoli. Satynowa powierzchnia tyłu i gryfu dopełnia całości, a wszelkie detale wykończone są bardzo starannie, w co wpisuje się też wzorowe oszlifowanie progów. Również fabryczny setup nie wymaga korekt – przy bardzo wygodnym gryfie i konstrukcji neck-through Solar S1.6FRBLB można zaliczyć do ‘wyścigowych’ instrumentów. Progi stainless ułatwiają wibrato czy podciąganie, dodatkowo przez długi czas albo i w ogóle nie będziemy musieli myśleć o ich wymianie. Pokładowy mostek z powiększonym blokiem wpływa pozytywnie na sustain, którego tu na pewno nie brakuje. Jego działanie jest bardzo miękkie, bez żadnych problemów z powrotem do pozycji zerowej nawet przy agresywnym operowaniu ramieniem.

Odwrócona główka o nowoczesnym kształcie i efektownym wykończeniu topolowym fornirem ozdobiona jest dodatkowo srebrnym, metalicznym logiem marki.

Pickupy Solar Duncan mają nieco niższy poziom wyjściowy od humbuckerów przeznaczonych do ‘metalowego’ grania, ale oferują też wystarczający sygnał by nie martwić się o nasycone, potężne w razie potrzeby brzmienie high-gainowe. Pasywne konstrukcje oferują za to większą dynamikę oraz naturalne, niesterylne brzmienie na każdym poziomie gainu, jak również bardzo dobrą reakcję na sposób gry czy wydobycie niuansów. 5-pozycyjny przełącznik pozwala znaleźć kilka różnorodnych barw czystych, które sprawdzą się zarówno w rozkładanych, miękkich arpeggio, ciepłych akordach na humbuckerze gryfowym jak i dynamicznych, funkowych biciach w 2 czy 3 pozycji przełącznika. Nazwisko Ola Englunda gwarantuje jednak najwyższej klasy brzmienie przesterowane, pod kątem którego projektowane są przecież gitary Solar.

Sześć strun i Floyd Rose mówią o solowych predyspozycjach, niemniej gitara bez problemu radzi sobie z nasyconymi, rockowymi i metalowymi riffami. Barwa jest wystarczająco szybka, klarowna i dynamiczna, choć do masywnych i drapieżnych riffów metalowych lepiej sprawdzi się zapewne któraś ‘siódemka’ z oferty Solara. Predyspozycje do gry solowej są bardzo mocną stroną instrumentu – S1.6FR pozwala znaleźć zarówno nasycone harmonicznymi, okrągłe brzmienie nowoczesnego rocka jak i barwy o bardziej agresywnym, jaśniejszym charakterze. Co najważniejsze są one bardzo plastyczne i przy oddaniu niuansów dobrze reagują też na skręcanie gałki głośności. W tej cenie to zdecydowanie jeden z najlepszych instrumentów na rynku do uzyskania zarówno solowych, jak i riffowych przesterów, przy profesjonalnym wykończeniu oraz ponadprzeciętnej wygodzie gry.

W gitarze zamontowano czarne, blokowane klucze Solar o przełożeniu 18:1.

PODSUMOWANIE

Solar Guitars dosyć mocno potrząsnął ostatnio rynkiem instrumentów dla nowoczesnych rockowych i metalowych gitarzystów, rozbudowując ofertę o nowe, coraz bardziej spektakularnie prezentujące się modele, będąc często tańszą alternatywą dla większych, światowych marek. Solar S1.6FRBLB jest tego dobitnym przykładem – w cenie ze średniego pułapu otrzymujemy bardzo efektownie i nowocześnie prezentujący się instrument, o profesjonalnym poziomie wykończenia, wysokiej wygodzie gry i bardzo dobrym brzmieniu.

Mostek Floyd Rose 1000 wykonano z wzmacnianej stali i wyposażono w powiększony, mosiężny blok.

Płaskie wyprofilowanie przejścia korpusu w gryf konstrukcji neck-through zapewnia znakomity dostęp do najwyższych progów.

www.guitarcenter.pl
www.solar-guitars.com

 

konstrukcja: neck-through,
korpus: mahoń
gryf: 5-częściowy, klon/jatoba
profil gryfu: C
podstrunnica: heban
progi: 24 Super Jumbo Stainless Steel
skala: 25,5” (648 mm)
promień podstrunnicy: 13,78” (350 mm)
klucze: Solar 18:1 blokowane
mostek: Floyd Rose 1000
układ elektryczny: 2 x humbuckery Duncan Solar, 5-pozycyjny przełącznik przetworników, 1 x VOLUME i 1 x TONE
osprzęt: czarny, matowy
wykończenie: matowe Blue Burst Matte
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
4 249.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
grudzień 2019
Kup teraz