WASHBURN WS300H

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki WASHBURN
Testy
2019-09-16
WASHBURN - WS300H

Seria Sonamaster, inspirowana instrumentami rozwijanymi przez Washburna pod koniec lat 80. skupia gitary przeznaczone dla początkujących gitarzystów, znacznie wykraczające walorami poza oferowaną cenę, o czym świadczą pozytywne opinie użytkowników oraz popularność modelu wśród młodych adeptów gitarowej sztuki.

Do naszego testu trafił nieco przeprojektowany w stosunku do zaprezentowanego w 2016 roku pierwowzoru model Washburn WS300H, który dostępny jest od niedawna w trzech nowych wersjach kolorystycznych – białej, czerwonej oraz podpalanej sunburst, dołączających do obecnej już dłużej na rynku wersji czarnej.

BUDOWA

Nowe egzemplarze gitary elektrycznej Washburn WS300H, które niedawno pojawiły się w dostawie dystrybutora marki, firmy Music Info, posiadają korpus wykonany z topoli, w odróżnieniu do wcześniejszego, olchowego drewna. Testowany egzemplarz wykończony jest na wysoki połysk białym lakierem, który wizualnie dopełnia biały, dwuwarstwowy pickguard. Przykręcany gryf z klonu zaopatrzono w podstrunnicę nawiązującą wyglądem oraz właściwościami do palisandru, choć w specyfikacjach figuruje dosyć ciekawy opis „alternative engineered wood”. Nabito tu standardowo 22 średniej wielkości progi a znaczniki pozycji mają formę białych kropek.

Sonamaster WS300H wyróżnia się odwróconą, wykończoną naturalnie główką o kształcie znanym z sygnowanych modeli Nuno Bettencourta. Przykręcono tu w jednym rzędzie sześć bezproblemowo działających kluczy Diecast, dwa ‘drzewka’ dociskowe strun, a całość dopełnia siodełko Graphtech Nubone o długości 43 mm. Uniwersalną paletę brzmieniową zapewniają firmowe przetworniki w układzie HSS – dwa single oraz mostkowy humbucker Washburn Sonamaster, sterowane 5-pozycyjnym przełącznikiem, pojedynczym potencjometrem głośności oraz dwoma tonów. Chromowany osprzęt uzupełnia mostek tremolo typu Fulcrum. Menzura gitary to standardowe 25,5”.

WRAŻENIA

Washburn WS300H to gitara przeznaczona dla początkujących, jednak cena z dolnej budżetowej półki nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z poziomem instrumentu. Tu w zasadzie każdy element mógłby znaleźć się w dwukrotnie droższej gitarze, a samo spasowanie i setup świadczą o dbałości producenta o serię Sonamaster. W teście mamy jeszcze drugi model w innym kolorze, i tam również nie ma żadnych niedoróbek. Gryf ma wygodny profil i wykończony jest satynowo z vintage’ową tintą, czyli w nieco ciemniejszym odcieniu, ciemna podstrunnica wygląda estetycznie.

Nabite progi nie mają ostrych krawędzi, co w tym pułapie cenowym nie jest normą, struny po drobnej korekcie da się ustawić nisko i komfortowo, bez brzęczenia przy standardowym ataku. Jest to bardzo istotny element dla wybierających, czy dostających pierwszy przyzwoity instrument, który potrafi zniechęcić do dalszej nauki. Tu z tym problemu nie ma, dodatkowo nie ma też problemu z intonacją. Klucze nie mają przeskoków, mostek działa płynnie, choć nie można nastawić się na ekstremalne opuszczenia dźwięków bez konsekwencji. Na pokładzie jest też siodełko Graphtech Nubone minimalizujące efekt nietrzymania stroju przy użyciu tremolo czy mocnych podciągnięciach.

Od strony brzmienia WS300H nie ma zauważalnych zmian w głośności dźwięków w różnych partiach gryfu, struny mają zadowalającą dynamikę i sustain, zostało więc tylko podłączyć gitarę do wzmacniacza. Tu mamy kolejne zaskoczenie – single odzywają się stratowo, z okrągłym środkiem i jasną, dzwoniącą prezencją w międzypozycjach, po dodaniu gainu pojawia się blues-rockowy pazur, szumy nie odstają od normy, a pokładowa korekcja pozwala użytecznie stonować w razie potrzeby ostrzejsze dźwięki – co ważne – oddzielnie dla singli i humbuckera. Humbucker przy rockowym, mocnym gainie również wychodzi obronną ręką, uzyskamy tu zarówno tłusty palm muting jak i ostre, nasycone brzmienie solowe. Od strony pickupów i samego brzmienia gitarę można swobodnie polecić nawet bardziej wprawionym gitarzystom (lub gitarzystkom), a początkujący nie muszą martwić się o wymianę instrumentu przez kilka lat.

PODSUMOWANIE

Washburn WS300H z serii Sonamaster to bardzo dobry instrument przeznaczony głównie dla początkujących muzyków, wykraczający zdecydowanie wygodą gry, estetyką wykonania jak i samym brzmieniem ponad oferowaną cenę. Z powodzeniem polecić go można jako pierwszą i nie tylko gitarę, która posłuży przez kilka lat ćwiczeń zapewniając wygodę gry i dobre brzmienie w szerokiej stylistyce muzycznej. To jedna z najlepszych gitar elektrycznych typu superstrat w tej cenie na rynku.

www.washburn.com
www.musicinfo.pl

 

Korpus: topola
Gryf: klon, przykręcany
Podstrunnica: alternative engineered wood
Progi: 22
Siodełko: Graphtech Nubone, 43 mm
Menzura: 25,5".
Pickupy: układ HSS - Washburn Sonamaster Humbucker x 1, Single Coil x 2.
Potencjometry: VOLUME x 1, TONE x 2.
Przełącznik przetworników: 5-pozycyjny.
Mostek: Fulcrum Tremolo
Klucze: Diecast
Osprzęt: chromowany
Wykończenie: białe, wysoki połysk
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
549.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2019
Kup teraz