CHAPMAN ML-1 Pro Modern

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHAPMAN
Testy
2018-11-14
CHAPMAN - ML-1 Pro Modern

Osiem lat istnienia marki Chapman Guitars to czas intensywnej pracy nad opracowaniem nowoczesnych instrumentów, które zyskałyby uznanie wśród muzyków.

Dziś nie ma wątpliwości, że udało się tego dokonać, o czym świadczą cztery serie gitar elektrycznych i basowych – Standard, Pro, Signature, British Standard – każda z kilkoma modelami w różnych wersjach wyposażenia i wykończenia. Obecny w teście instrument otrzymaliśmy dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center.

ML-1 Pro Modern to gitara o konstrukcji neck-thru – środkową część przechodzącą przez całą długość instrumentu wykonano z trzech kawałków klonu. Szyjka ma naturalne satynowe wykończenie. Mahoniowy korpus o asymetrycznym kształcie, a dokładniej jego boczne części, wykonano z mahoniu; front zdobi rzeźbiony top z klonu płomienistego. Wykończenie testowanego egzemplarza to Sun w kolorze zachodzącego słońca (dostępna jest też wersja Lunar w kolorze czarnym). Binding dokoła krawędzi korpusu jest typu reveal, co oznacza, że krawędzie topu wykończono lakierem transparentnym, a front kolorowym. Hebanowa podstrunnica o promieniu 13,75 cala mieści 24 stalowe progi w rozmiarze jumbo z fluorescencyjnymi markerami z boku i perłowym znakiem nieskończoności wskazującym XII próg.

Główka typu reverse jest lekko odchylona do tyłu, w miejscu łączenia z szyjką ma charakterystyczne zgrubienie stabilizujące to newralgiczne miejsce. Klucze Hipshot Grip-Lock Open mają otwarte przedkładnie, które jednak nie rzucają się w oczy, bo są przysłonięte śrubami blokującymi struny. Mostek Chapman String-Through Hardtail tworzy zwartą konstrukcję z czarnym wykończeniem i strunami przewleczonymi przez korpus.

W układzie elektrycznym zastosowano dwa przetworniki Chapman Sonorous Humbucker z magnesami Alnico V, pięciopozycyjny przełącznik dający oprócz trzech podstawowych połączeń także kombinacje z pojedynczymi cewkami (w pozycji 2. humbucker przy mostku + jedna cewka przy gryfie; w 4. humbucker przy gryfie + jedna cewka przy mostku). Dwa potencjometry to wspólna kontrola głośności i barwy. Gitara jest wyposażona w blokady paska Chapman strap locks i dostarczana w solidnym futerale Chapman Pro Hard Case o klasycznym, walizkowym wyglądzie.

Gitara jest dobrze dopracowana pod względem ergonomii – z tyłu korpusu zastosowano podcięcie pod żebra, po obu stronach gryfu dwa wyjątkowo głębokie wycięcia z dodatkowymi frezowaniami z przodu. Dzięki konstrukcji neck-thru miejsce łączenia szyjki z korpusem jest wyjątkowo harmonijne i zapewnia bezproblemowy dostęp do najwyższych progów. Progi zostały podcięte przed montażem w ten sposób, że ich końcówki widać tylko nad podstrunnicą, dolne części ukryte są w drewnie. Gryf o profilu C w jego współczesnym, lekko spłaszczonym wydaniu, jest bardzo wygodny, przy tym dzięki satynowemu wykończeniu nie przykleja się do dłoni.

Humbuckery dają ciepłe, okrągłe a przy tym czytelne i selektywne brzmienie. W 2. i 4. pozycji przełącznika, gdy włączone są kombinacje humbucker + singiel, otrzymujemy jaśniejsze, bardziej akustyczne barwy, które nieco przypominają Telecastera – dźwięk jest jaśniejszy i mniej agresywny niż w przypadku samych tylko humbuckerów, twang ujawnia się nieco mocniej na przesterze. ML-1 Pro Modern to kolejna gitara z firmy Roba Chapmana, która zadziwiła jakością surowców, wykonaniem oraz wygodą gry. Mimo typowo rockowego wyglądu, jest to uniwersalny model sprawdzający się w wielu klimatach muzycznych, gwarantując profesjonalne brzmienie.

chapmanguitars.co.uk
guitarcenter.pl

 

Konstrukcja: neck-thru
Menzura: 25” = 635 mm
Korpus: mahoń + klon
Gryf: klon
Podstrunnica: heban
Progi: 24, jumbo
Klucze: Hipshot Grip-Lock Open
Mostek: Chapman String-Through Hardtail
Układ elektryczny: Chapman Sonorous Humbucker × 2, przełącznik 5-pozycyjny, VOLUME, TONE
Wykończenie: Sun
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Cena
4 659.00 zł