PRS SE Custom 24 2018

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki PRS
Testy
2018-05-25
PRS - SE Custom 24 2018

Seria SE PRS od niemal dwóch dekad potwierdza znakomitą jakość instrumentów produkowanych poza USA, a koreańskie odpowiedniki przy znacznie niższej cenie oferują już profesjonalne walory użytkowe oraz bardzo dobre brzmienie.

W 2018 roku PRS przygotował kolejne modele serii SE, zarówno wnoszące nowe rozwiązania jak i wprowadzające pewne udoskonalenia lub atrakcyjne wykończenie poprzednich wersji, po raz pierwszy w linii SE pojawiły się też pieczołowicie dopracowane gitary leworęczne. Przypomnijmy, że seria SE obejmuje również zaprezentowane niedawno, produkowane w Indonezji gitary SE Standard, wyróżniające się wyjątkowo atrakcyjną ceną i jakością wykonania. Custom 24 to jedna z najbardziej cenionych i popularnych konstrukcji amerykańskiej marki, zaprezentowany przez Paula Red Smitha na targach Winter NAMM w 1985 roku, który stał się najlepiej sprzedającym się modelem w historii firmy. W teście gościmy tegoroczny model SE Custom 24 zaopatrzony we wzorzysty, klonowy top wykończony w nowym kolorze Fire Red Burst.

BUDOWA

SE Custom 24 to znany, mahoniowy korpus PRS z podwójnymi wcięciami cutaway oraz profilowanym topem klonowym z wzorzystym klonowym fornirem w cieniowanym, bardzo elegancko prezentującym się wykończeniu Fire Red Burst o wysokim połysku. Całość gustownie dopełnia jaśniejszy, naturalny binding klonowego topu. Gitara dostępna jest też w 3 dodatkowych opcjach kolorystycznych: Tobacco Sunburst, Trampas Green i Whale Blue. Pogłębione wcięcie dolnego rogu zapewnia komfortowy dostęp do najwyższych pozycji, a na klonowym wklejanym gryfie o profilu Wide Thin znalazła się palisandrowa nakładka z 24 progami – o czym informują też cyfry w nazwie Custom 24. Tradycyjnie podstrunnicę zdobią perłowe markery lecących ptaków. Na czarnej główce zamontowano w układzie 3+3 zamknięte, niklowane klucze projektu PRS – front opatrzony jest dużym logiem marki z mniejszymi literami serii SE, oraz czarną płytką otworu pręta regulacyjnego z napisem modelu Custom.

Osprzęt uzupełnia srebrny, niklowany mostek tremolo PRS o niskim profilu ułatwiającym tłumienie strun. Mamy tu możliwość niezależnej regulacji wysokości i menzury każdej ze strun, a konstrukcja przykręcona jest do korpusu przy pomocy 6 śrub. Za przeniesienie brzmienia odpowiadają sprawdzone, czarne humbuckery PRS 85/15 „S” zamontowane w czarnych ramkach, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz wspólnymi potencjometrami głośności i tonów, z których drugi poprzez opcję push-pull rozłącza cewki pickupów. Gitara dysponuje menzurą 25” i dostarczana jest w firmowym gig-bagu PRS SE.

W PRAKTYCE

PRS SE Custom 24 2018 to w zasadzie bliźniaczy model w porównaniu do zeszłorocznego SE Custom 24, jednak kolor Scarlet Red zastąpiło tu bardziej rasowe, przyciemniane na krawędziach wykończenie Fire Red Burst o głębszym, wiśniowym odcieniu, znakomicie prezentującym się z wzorzystym klonowym topem i naturalnym bindingiem. Dopracowanie detali to już zdecydowanie wyższa półka, podobnie jak komfort gry, za który odpowiada wklejany gryf o wygodnym, płaskim i nieco szerszym profilu Wide Thin, profilowanie łączenia z korpusem oraz wcięcie w dolnym rogu. Na wysokość akcji strun w okolicach 2 mm nad 12 progiem nikt na pewno nie będzie narzekał, podobnie żadnych uwag nie można mieć do płynnego i miękkiego działania mostka tremolo – gitara nie rozstraja się i wraca do pozycji początkowej, choć oczywiście nie mamy tu dużego pola manewru przy odstrajaniu dźwięku w górę. Klucze działają płynnie, wykończenie progów jest wręcz wzorowe – kolejny raz seria SE potwierdza swoje profesjonalne walory użytkowe, którym wtóruje równie wysokiej klasy brzmienie i reakcja na uderzenie w struny.

SE Custom 24 odzywa się sprężyście, dźwięk jest wyrównany i ładnie zbalansowany przy graniu akordów na całej podstrunnicy. Humbuckery 85/15 w wersji „S” to idealny tandem dla mahoniowo-klonowej konstrukcji PRS – brzmienie jest czytelne w dole, ma dynamiczny, przebijający się środek a całość ożywia jasna, pozbawiona jakichkolwiek metalicznych artefaktów góra. Dodatkowo rozłączanie cewek wprowadza ostrzejszy, jeszcze bardziej dynamiczny charakter kojarzący się z Telecasterem. Dzięki temu gitara oferuje szeroką paletę naturalnych barw czystych i mniej przesterowanych – od krystalicznego popu i country, po jazz i soczysty blues, jednak Custom 24 od zawsze znakomicie sprawdzał się w mocniejszych rejonach, i wersja SE również nie rozczarowuje pod tym względem.

Koreańskie wersje pickupów 85/15, zaprojektowanych osobiście przez samego Paula, zapewniają klarowność oraz poszerzone pasmo. Pickup mostkowy na kanale drive to nasycony, rockowy sound o nowoczesnych, prog-rockowych inklinacjach – tłusty palm-muting uzupełniają bogate harmoniczne a barwa wzorowo reaguje na zmiany dynamiki przy ataku kostką. Humbucker gryfowy zapewnia bardziej okrągłe i ciemniejsze brzmienie, jednak nie jest pozbawiony zadziorności i prezencji pozwalającej bez obaw przebić się w nawet gęstym miksie – tu w razie potrzeby barwę można rozjaśnić poprzez rozłączenie cewek push-pull. Po skręceniu gałki Volume przeniesiemy się do artykulacyjnych, blues-rockowych rejonów, a po dodaniu gainu i lekkiej korekcji środka Custom 24 radzi sobie bez problemu z metalowymi riffami w stylu Marka Tremontiego – dźwięki riffów na humbuckerze mostkowym są szybkie i zdefiniowane z odpowiednim balansem agresji i okrągłego, dynamicznego dołu.

PODSUMOWANIE

PRS SE Custom 24 w nowej odsłonie jeszcze bardziej cieszy oko, a wzorowo dopracowana konstrukcja łączy bardzo dobre brzmienie, szczególnie w szerokim zakresie przesterowanym, z estetyką wykonania i wygodą gry – to instrument, który sprawdzi się z powodzeniem w rękach zaawansowanych, wymagających gitarzystów szukających efektownie prezentującej się gitary z humbuckerami o poszerzonych możliwościach brzmieniowych.

www.fxmusic.pl
www.prsguitars.com

 

Top: Klon falisty
Korpus: Mahoń
Gryf: Wklejany, klon (Wide Thin)
Podstrunnica: Palisander, markery ptaki PRS
Menzura: 25"
Progi: 24
Mostek: PRS SE Tremolo
Klucze: PRS Design
Przetworniki: humbuckery PRS SE 85/15 „S” x 2
Elektronika: 1 x VOLUME, 1 x TONE push-pull, przełącznik 3-pozycyjny
Wykończenie: Wysoki połysk Fire Red Burst, naturalny binding
Osprzęt: Niklowany
Wyposażenie: Firmowy, wzmacniany gig-bag
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
3 990.00 zł
Dystrybutor