D’ANGELICO EX-59 Standard

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki D’ANGELICO
Testy
2016-10-18
D’ANGELICO - EX-59 Standard

Firma D’Angelico została założona w latach 30. ubiegłego wieku przez Johna D’Angelico, który wykonywał ręcznie gitary w swoim sklepiku na Kenmare Street w Nowym Yorku.

Przez kolejne dekady marka wyrobiła sobie opinię lutniczych gitar archtopowych z najwyższej półki a na jej instrumentach grali mi.in. Pete Townshend (The Who), Hank Williams Junior i Joe Perry (Aerosmith). Po śmierci Johna w 1964 roku firmę przejął przyjaciel rodziny, James D’Aquisto, który z czasem zaczął wytwarzać gitary pod własnym nazwiskiem. W 2011 D’Angelico odrodziła się na nowo oferując obok instrumentów Master Builder również produkowane w Korei tańsze, ale cały czas wysokiej klasy modele należące do serii Standard. Instrumenty D’Angelico dostępne są na naszym rynku w Salonach Muzycznych Riff, a w niniejszym teście gościmy model EX-59 Standard, prezentujący klasyczną, zelektryfikowaną konstrukcję typu hollowbody.

Oryginalnie zaprojektowany przez Johna D’Angelico w 1959 roku, EX-59 jest klasycznym archtopem z pełnowymiarowym, 17-calowym korpusem hollow z pojedynczym wcięciem, który wykonano z laminowanego klonu płomienistego otoczonego na krawędziach kilkuwarstwowym bindingiem. Korpus wykończono w jasnym, naturalnym odcieniu a znakomicie prezentującą się całość stylowo akcentuje oryginalny, złoty strunociąg "Stairstep", przyciskany do topu siłą naciągu strun, palisandrowy mostek z regulacją wysokości oraz wykonane w stylu retro, kremowe gałki głośności i tonów, dopełniane obrotowym potencjometrem z czarną gałką typu ‚chicken’, umieszczonym na dolnym rogu.

Wklejony, 3-częściowy gryf o smukłym profilu C wykonano z dwóch kawałków klonu przedzielonych paskiem orzecha i zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę ozdobioną kremowym bindingiem oraz prostokątnymi markerami z masy perłowej. Szyjkę wieńczy duża, otoczona warstwowym bindingiem główka z misternie rzeźbionym kształtem na końcu oraz nawiązującymi do architektury Nowego Jorku, elementami w postaci dużej, perłowej inkrustacji oraz metalowej płytki otworu pręta regulacyjnego. Zamontowano tu złote klucze Grover Super Rotomatic z oryginalnymi, schodkowymi główkami.

Układ elektryczny tworzą dwa kremowe pickupy typu P-90, przykręcone do płyty przy pomocy kremowych ramek, sterowane wspomnianymi potencjometrami głośności i tonów oraz 3-pozycyjnym, obrotowym przełącznikiem. Gitara dysponuje menzurą 25,5" i dostarczana jest w sztywnym futerale Deluxe.

Patrząc na instrument D’Angelico nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z klasowym instrumentem, kojarzącym się ze złotym okresem jazzu i gitarzystami jak Grant Green czy Kenny Burrell. Efektowne wykończenie i detale stoją na naprawdę wysokim poziomie, któremu towarzyszy komfortowy gryf i niskie ustawienie akcji strun, nie powodujące brzęczenia przy dynamicznym ataku. Duży korpus oferuje głębokie, dobrej klasy brzmienie akustyczne rozjaśnione w górze charakterem klonowego drewna.

Dwa pokrętła zmniejszają nieco paletę barw, ale bez problemu znajdziemy tu zarówno ciepłe, jazzowe brzmienie akordowe jak i jaśniejsze, dynamiczne barwy funkowe, mające naturalny charakter z ciepłym, drewnianym "puknięciem" w niższym środku. Jednocześnie pickupy P-90 mają swój niepodrabialny charakter i sprawdzają się bardzo dobrze w szerokiej, rock’n’rollowej stylistyce oraz przy bluesowych, lekko przełamujących się frazach.

D’Angelico EX-59 Standard to piękny, bardzo efektownie wykończony instrument nawiązujący do najlepszych, archtopowych konstrukcji amerykańskiej marki o bogatych, lutniczych tradycjach. Poza stylowym i klarownym brzmieniem jazzowym dzięki pickupom P-90 uzyskamy też barwy, które z powodzeniem poradzą sobie w klasycznych odmianach rock’n’rolla i bluesa.

www.riff.net.pl
www.dangelicoguitars.com

 

Konstrukcja: hollowbody, cutaway
Korpus (boki, tył, top): klon płomienisty
(szerokość 17", grubość 3")
Gryf: klon/orzech/klon
Podstrunnica: palisander
Klucze: Grover Super Rotomatic
Mostek: palisandrowy, dociskany,
złoty strunociąg D’Angelico Stairstep
Układ elektryczny: 2 x P-90, VOLUME,
TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Wykończenie: połysk, naturalne,
binding korpusu i gryfu
Wyposażenie: sztywny futerał
Deluxe


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5