FGN Iliad Dark Evolution JIL-ASH-DE664-M

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FGN
Testy
2016-02-22
FGN - Iliad Dark Evolution JIL-ASH-DE664-M

Japońska marka Fujigen od lat niezmiennie kojarzy się z najwyższej klasy wykonaniem, oryginalnym designem oraz nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, za którymi w parze idzie profesjonalne brzmienie.

Dystrybuowane na naszym rynku przez firmę Music Partners instrumenty zdobywają coraz większą popularność, szczególnie że w ofercie pojawiły się niedawno produkowane w Japonii modele dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Do tej grupy należy obecny tu FGN JIL-ASH-DE664-M należący do rodziny J-Standard oraz przeznaczony do zdecydowanie ciężkich klimatów, o czym świadczy też człon Dark Evolution. Gitara na pewno zaskakuje designem, a sama seria Iliad obejmuje zmodyfikowane przez FGN instrumenty, odwołujące się do klasycznych, historycznych konstrukcji. Tu mamy kształt Tele, który nie kojarzy się jednoznacznie z ciężkimi, przesterowanymi barwami, jednak samo wykończenie, pickupy EMG i mocno obniżony strój pozwalają domyślać się przeznaczenia japońskiego instrumentu.

FGN Iliad Dark Evolution posiada korpus wykonany z amerykańskiego jesionu bagiennego, a transparentne, ciemnobrązowe satynowe wykończenie odsłania naturalną fakturę drewna. Całość wizualnie uzupełnia biały binding oraz oryginalna, przedłużona czarna płytka maskująca. Z tyłu znajduje się komora baterii 9 V zasilającej aktywny układ przetworników. Na pokładzie zamontowano stały, czarny mostek FJIL-6WSTD ze strunami przewlekanymi przez korpus. Przykręcany 1-częściowy klonowy gryf z klonową podstrunnicą ma łagodny profil U. Nabito tu 24 progi jumbo przy zastosowaniu systemu C.F.S (Circle Fretting System), który stosowany jest we wszystkich instrumentach Fujigen. Lekko łukowate wygięcie zapewnia równe odległości między poszczególnymi progami, poprawiając precyzję stroju, sustain oraz klarowność brzmienia.

Na satynowej, czarnej główce o kształcie nawiązującym do Tele zamontowano w jednym rzędzie czarne, blokowane klucze Gotoha. O przeznaczeniu gitary do obniżonych, przesterowanych klimatów świadczy wydłużona menzura 26,14" (664mm) i fabryczne strojenie drop C oraz para aktywnych pickupów EMG - model 85 przy mostku oraz 81TW pod gryfem. Całość uzupełnia gałka głośności, tonów rozłączająca w trybie push-pull cewki oraz 3-pozycyjny przełącznik. Gitara dostarczana jest z założonym kompletem strun D'Addario EXL116 (11-52) w wysokiej klasy, firmowym gig-bagu FGN.

FGN JIL-ASH-DE664-M to instrument, który dzięki satynowemu wykończeniu i estetyce wykonania z przyjemnością bierze się do ręki. Wygodny gryf o widocznej fakturze słojów na pozbawionej markerów podstrunnicy robi imponujące wrażenie. Również setup należy do wzorowych, zapewniając wraz z precyzyjnie oszlifowanymi progami ponadprzeciętny komfort gry. Włączenie gitary na mocnym gainie od razu pokazuje klasę konstrukcji, która oferuje w riffach nasycony, dynamiczny i wyrazisty palm-muting na pickupie mostkowym oraz bardzo dobrą selektywność akordów.

Dół przy drop C jest potężny, zwarty a dłuższa menzura i grubsze struny zapewniają stabilność przy mocnym ataku. Góra jest pełna harmonicznych i odzywa się bardzo plastycznie. W solówkach odczuwalny jest długi sustain - legato, można powiedzieć, wychodzi tu samo. Rozłączenie cewek wprowadza wyrazisty kontur i przydaje się szczególnie przy barwach czystych, które oferują ciepły, nawet lekko szklankowy charakter, choć nie można oczekiwać tu naturalnego brzmienia pasywnych singli. Pickup przy gryfie oferuje śpiewny, solowy sound bez przerysowanego dołu, nawet przy mocnym gainie nie zamulając barwy.

Testowany FGN Iliad Dark Evolution to perfekcyjnie skrojona, sześciostrunowa gitara dla miłośników ciężkich klimatów, którzy szukają oryginalnie prezentującego się instrumentu i nie boją się wyłamać z kanonu wszechobecnych w metalu drapieżnych, czarnych wioseł. Klarowne, potężne brzmienie, wygoda gry i jakość zastosowanych materiałów potwierdzają renomę marki FGN. Nie zapominajmy też o tym, że cała linia J-Standard produkowana jest w Japonii, a gitarę z tej serii kupujemy w cenie dobrej klasy instrumentów innych marek, posiadających jednak najczęściej koreański rodowód.

www.musicpartners.pl
www.fgnguitars.com

 

konstrukcja: bolt-on
korpus: jesion bagienny
gryf: klon kanadyjski
podstrunnica: klon kanadyjski
progi: 24 z systemem C.F.S.
skala: 26,14" (664 mm)
mostek: stały FJIL-6WSTD
klucze: blokowane Gotoh
przetworniki: EMG 85 (mostek),
EMG 81TW (gryf)
układ elektryczny: 1 x VOLUME,
1 x TONE push-pull, 3-pozycyjny
przełącznik
wykończenie: satynowe Walnut Flat
wyposażenie: usztywniany
gig-bag FGN
strojenie: drop C


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5