FENDER Stratocaster Classic Player ’50s

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2009-03-02
FENDER - Stratocaster Classic Player ’50s

Gitara elektryczna Fender Stratocaster Classic Player ’50s zadebiutowała na zeszłorocznych targach NAMM i szybko zyskała uznanie muzyków na całym świecie.

Instrument ten zdobył także prestiżowe wyróżnienie Guitarist GOLD przyznawane przez brytyjski miesięcznik "Guitarist". Chociaż Fender zasypuje rynek wieloma wersjami i odmianami Stratocasterów, model Classic Player ’50s jest wyjątkowy. Powstał w wyniku współpracy meksykańskiego oddziału firmy z amerykańskim Custom Shopem. Nad jego konstrukcją czuwał bezpośrednio słynny Dennis Galuszka, pełniący funkcję CS Master Buildera. Instrument budowany w Ensenadzie wykonany został według jego zaleceń i specyfikacji, która obejmowała gatunek drewna, wymiary korpusu i gryfu, rodzaj lakieru oraz przetworników.

Korpus gitary Fender Stratocaster Classic Player ’50s został wykonany z lekkiej olchy i pokryty lakierem poliestrowym w kolorze Shoreline Gold (opcjonalnym kolorem jest dwutonowy sunburst, za dopłatą 50 dolarów).

Ukłonem w kierunku konstrukcji z lat 50. jest klonowy gryf o profilu"medium V".Podstrunnica ma natomiast bardziej współczesny 9.5-calowy promień. Trzeba przyznać, że skutkiem takiego połączenia jest jeden z wygodniejszych gryfów Fendera, jakie mieliśmy dotychczas w rękach. Można by go porównać do modelu Eric Clapton Signature. Jednakże tutaj nabito progi medium jumbo, które są bardziej przyjazne przy podciąganiu strun. Za trzymanie stroju odpowiadają klucze Gotoh Vintage Style.

Jako ciekawostkę można wymienić tremolo, które oparte jest na dwóch śrubach, podobnie jak ma to miejsce w modelu American Standard, choć posiada siodełka w stylu vintage. Na pokładzie znajdziemy też przetworniki American Vintage Strat na magnesach AlNiCo 5, które dają krystalicznie czystą barwę o stosunkowo małym poziomie wyjściowym. Ewidentnie podkreślone jest górne pasmo częstotliwości. Są przy tym bardzo podatne na artykulację - przy delikatnej grze szepczą, ale przy mocniejszym ataku potrafią też ukąsić. Można powiedzieć, że jest to esencja singlowego brzmienia vintage. Riffy Marka Knopflera, Jimiego Hendriksa i wielu innych ikon gitary same wciskają się pod palce.

Miłym dla oczu dodatkiem do Fender Stratocaster Classic Player ’50s jest grawerowana płytka mocująca gryf z napisem "Custom Shop Designed".

korpus: olcha gryf: klon podstrunnica: klon
promień podstrunnicy: 9.5" (241mm) skala: 15.5" (648mm)
progi: 21 medium jumbo płytka ochronna: jednowarstwowa
przetworniki: 3×American Vintage Strat, staggered (środkowy pickup w odwrotnej polaryzacji)
regulatory: 1×VOLUME, 2×TONE przełącznik: 5-pozycyjny
mostek: Vintage Style 2-Point Synchronized Tremolo
klucze: Fender/ Gotoh Vintage Style wyposażenie:
pokrowiec Deluxe

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5