VINTAGE V4 SB

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2019-04-01
VINTAGE - V4 SB

Instrumenty marki Vintage produkowane przez spółkę John Hornby Skewes & Co cieszą się popularnością przede wszystkim wśród początkujących i średnio zaawansowanych muzyków ze względu na bardzo korzystną relację jakości do ceny.

Brzmi to jak slogan, ale u źródła takiego stanu rzeczy jest fakt, że twórcą tych instrumentów jest Trevor Wilkinson – ceniony projektant i konstruktor, specjalizujący się przede wszystkim w osprzęcie gitarowym. Jego mostki, klucze i przetworniki są spotykane w instrumentach różnych producentów a także dostępne jako oddzielne podzespoły. Jednym słowem Trevor jak nikt inny „wie co w trawie piszczy”. Jakość tych gitar doceniają również zawodowi muzycy, jak chociażby Krzysztof Wałecki, który używał gitar Vintage w zespole o tej samej nazwie.

BUDOWA

Gitara basowa V4 to egzemplarz pochodzący z serii Reissued, dostępny w kilku wersjach kolorystycznych – oprócz trójkolowej przypalanki (Sunburst) w katalogu znajdujemy również czarny (Black, w tym kolorze dostępny także w wersji dla muzyków leworęcznych), kremowy (vintage white) i granatowy (Bayview Blue, z frontem główki w kolorze korpusu). Instrument nawiązujący do instrumentów typu Precision ma korpus wykonany z olchy i przykręcony do niego czterema wkrętami gryf z klonu. Palisandrowa podstrunnica mieści 20 progów w średnim rozmiarze oznaczonych kropkami z imitacji masy perłowej. Menzura ma standardowy rozmiar 34 cali (864 mm).

Klucze o klasycznym wzornictwie mają duże otwarte przekładnie i sporych rozmiarów motylki z chromowanej blachy. Kołki z otworami w środku umożliwiają łatwe i bezpieczne zakotwiczenie końcówek strun, których kąt przegięcia w przypadku G1 i D2 wyrównuje okrągły docisk. Z przodu główki mieści się logotyp, oznaczenie serii i modelu, z tyłu informacje o producencie i numer seryjny. Mostek to klasyczna konstrukcja z grubej, giętej blachy ze stosunkowo dużymi walcowatymi siodełkami wykonanymi z mosiądzu. Układ elektryczny zamontowany na dużej trójwarstwowej płytce tworzy przetwornik typu split-coil Wilkinson WBP Alnico V, potencjometry głośności i barwy z eleganckimi metalowymi gałkami potencjometrów, oraz gniazdo.

WRAŻENIA

Pierwszy kontakt z instrumentem powoduje bardzo pozytywne odczucia – bas jest wykonany zaskakująco starannie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to gitara klasy budżetowej. Dopasowanie gryfu i korpusu nie wzbudza zastrzeżeń, progi są nabite równo i starannie oszlifowane na końcach. Osprzęt nie tylko sprawia wrażenie solidności, ale istotnie taki jest – klucze pracują precyzyjnie, podobnie jak regulacja mostka. V4 SB ma wygodnie wyprofilowany korpus, całość komfortowo układa się na tułowiu i w dłoniach. Gryf o klasycznym profilu C jest typowy dla instrumentów Precision – dość szeroki przy główce, jednak naprawdę wygodny w grze.

Bez podłączania do wzmacniacza bas odzywa się czysto i sprężyście – atak jest stosunkowo mocny, wybrzmienie wyrównane i pełne. Po podłączeniu uzyskujemy brzmienie, którego można się spodziewać po konstrukcji z przetwornikiem typu split-coil. Dół jest mocny i osadzony, środek wyważony i przyjemnie charkotliwy, góra zaokrąglona i nie narzucająca się. Bas brzmi ciepło a jednocześnie klarownie, za co w dużym stopniu odpowiadają mosiężne siodełka i porządny przetwornik z magnesami Alnico V. Grając kostką uzyskujemy dynamiczny i precyzyjny atak, a odbicia strun o progi przy mocniejszych uderzeniach harmonijnie dopełniają wspomnianą chrapliwość dźwięku.

PODSUMOWANIE

Vintage V4 z serii Reissue to instrument o klasycznym wyglądzie, gwarantujący również takie brzmienie – tłuste i charkotliwe, z klarownym atakiem – świetnie sprawdzające się przede wszystkim w klimatach bluesowych i rockowych, choć i początkujący basiści jazzowi nie powinni narzekać. To gitara, która będąc pierwszym instrumentem do nauki gry ma szansę zachęcić do intensywnego ćwiczenia jednocześnie dając gwarancję, że młody adept usłyszy wszystko to, co powinien. Bardziej zaawansowanych muzyków również nie rozczaruje, a raczej mile zaskoczy jakością brzmienia.

www.audiostacja.pl

 

Menzura: 34” = 864 mm
Korpus: olcha
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 20
Klucze: Wilkinson WJBL200
Mostek: Wilkinson Vintage
Układ elektryczny: Wilkinson WBP Alnico V, VOLUME, TONE
Wykończenie: Sunburst
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
1 299.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2019
Kup teraz