RAVEN IBP-5000

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki RAVEN
Testy
2016-09-02
RAVEN - IBP-5000

W ofercie Ravena, marki dystrybuowanej na naszym rynku przez firmę Music Media, znajdziemy cały przekrój gitar elektrycznych i basowych, które przy atrakcyjnej cenie prezentują wysoką jakość wykonania i brzmienia oraz, bardzo często, niezwykle efektowny design.

Przykładem takiego właśnie instrumentu jest testowany, 5-strunowy bas Raven IBP-5000, wyróżniający się ciekawym kształtem oraz bardzo ładnym topem z topoli oczkowej.

IPB-5000 to konstrukcja Neck-Thru-Body z mahoniowym korpusem i środkową częścią wykonaną z 7-części mahoniu i klonu. Uwagę zwraca nowoczesny kształt z wydłużonym górnym rogiem jak również wyprofilowanie pod rękę, gdzie widać łagodne przejście pomiędzy mahoniem a jaśniejszą topolą. Całość wykończona została transparentnym lakierem na wysoki połysk. Wspomniany już, wychodzący z korpusu gryf to 3 części klonu przedzielone dwoma ciemniejszymi paskami mahoniu. Na hebanowej, pozbawionej markerów podstrunnicy nabito 24 progi a szyjkę wieńczy zgrabna główka z wzorzystym fornirem wykończonym w pomarańczowo- brązowym odcieniu. Pomiędzy czarnymi kluczami w układzie 3+2 znalazło się dyskretne logo Raven z kolorowej imitacji masy perłowej. Osprzęt uzupełnia stały, czarny mostek z niezależną regulacją wysokości każdej struny.

Układ elektryczny prezentuje się nie mniej imponująco. Tworzą go 2 humbuckery napędzane aktywnym układem zasilanym aż 2 bateriami 9V, których oddzielne komory z zamykanymi na zatrzask klapkami znajdują się na spodzie korpusu w tylnej, górnej części. Do dyspozycji mamy tu 5 potencjometrów - pełną, 3 zakresową korekcję góry, środka i dołu, gałkę balansu oraz potencjometr głośności z opcją push-pull rozłączającą cewki.

Raven po wzięciu do rąk zaskakuje wykończeniem. Lakier jest gładki, nie ma tu żadnych zacieków czy niedociągnięć a całość prezentuje się bardzo elegancko. Łagodne przejście gryfu w korpus zapewnia bardzo dobry dostęp do najwyższych progów, akcja strun i profil szyjki nie powodują żadnych problemów, choć ustawienie wysokości nie należy do tzw. wyścigowych. Konstrukcja neck-thru oferuje lepszy sustain co przekłada się na dłuższe wybrzmienie i łatwość gry. Raven po włączeniu do wzmacniacza zaskakuje wyrównanym tonem, a obfity na początku dół daje się łatwo okiełznać korekcją, tym bardziej że czysty środek i góra zapewniają dobrą selektywność i czytelność barwy.

Aktywny układ działa bardzo sprawnie i w połączeniu z wydajną korekcją i rozłączaniem cewek uzyskamy tu cały przekrój brzmień - od jaśniejszych, artykulacyjnych barw solowych przez miękkie dźwięki pop-soulowe po potężny, dynamiczny dół na ostatniej strunie, choć łatwo jest utracić tu klarowność - na szczęście dzięki korekcji poradzimy sobie w większości sytuacji. Raven z barwami podkładowymi radzi sobie bez najmniejszego problemu, oferując dobrą dynamikę oraz oddanie szczegółów artykulacyjnych, co przy tej cenie, wyglądzie i konstrukcji godne jest odnotowania.

Raven IBP-5000 to bardzo ciekawa propozycja dla basistów szukających wyróżniającego się wizualnie, dobrze brzmiącego 5-strunowego basu, który sprawdzi się w naprawdę szerokiej stylistyce. Rozłączanie cewek i korekcja pozwolą też na poruszanie się po całym gryfie dając spore możliwości w grze solowej.

www.musicmedia.pl

 

Konstrukcja: neck-thru-body, 5 strun
Korpus: mahoń + 7 części klon/mahoń
Top: topola oczkowa
Gryf: 5-częściowy, klon/mahoń
Podstrunnica: heban
Progi: 24
Menzura: 34" - 864 mm
Układ elektryczny: 2 × humbucker, VOLUME
(push-pull), BALANCE, BASS, MIDDLE,
TREBLE
Wykończenie: naturalne, połysk, czarny
osprzęt

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5