VINTAGE VGA900RE Virtuoso

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2020-08-17
VINTAGE - VGA900RE Virtuoso

Oferta gitar akustycznych brytyjskiej marki Vintage ciągle rozrasta się obejmując już ponad kilkadziesiąt modeli, wśród których bardzo interesującą grupę stanowią instrumenty sygnowane przez uznanych artystów.

Do sygnatur Paula Brettta, mającego już w portfolio kilka własnych modeli (jak np. testowane przez nas niedawno mahoniowe VE440WK, VE660WK oraz V880WK) dołączyła ostatnio gitara elektroakustyczna Vintage VGA900RE Virtuoso, przy tworzeniu której firma współpracowała z Rorym Evansem, jednym z najlepszych brytyjskich gitarzystów fingerstyle. Instrument równie unikatowy jak gra Evansa mamy okazję gościć w naszym teście.

BUDOWA

Rory Evans potrafi grać różnorodne gatunki od jazzu przez country, klasykę, aż po bluesa i rocka, a jego charakterystyczną cechą jest niezwykle szybka i precyzyjna technika fingerpicking, stąd też zapewne w nazwie gitary znalazło się określenie Virtuoso. Muzyk nacisk położył na wybór wysokiej klasy drewna jak również upewnił się, że nie zostały użyte gatunki zagrożone wyginięciem.

Vintage VGA900RE Virtuoso to gitara elektroakustyczna z pojedynczym wcięciem cutaway, z korpusem łączącym tył i boki wykonane z wzorzystej akacji z topem ze świerku klasy A, posiadającym naturalne wykończenie z otwartymi porami, które według Rory’ego ma bardzo duży wpływ na długość wybrzmiewania, klarowność oraz szybkość reakcji dźwięku. Od strony estetyczno- wizualnej całość dopełnia klonowy binding z czarno-biało-czarnym ożyłkowaniem oraz estetyczna, klonowo-akacjowa rozeta wokół otworu rezonansowego.

Boki i tył wykonano z akacji o efektownej, wzorzystej fakturze.

Bardzo komfortowy, wąski mahoniowy gryf o profilu soft V uzupełnia podstrunnica z Pau Ferro o naturalnym połysku i ciemnobrązowym bindingu. Nabito tu 21 progów a role markerów pozycji pełnią jasne znaczniki w kształcie kropek. Całość dopełnia wykończona ciemnym drewnianym fornirem główka z logiem marki oraz oryginalnym symbolem na szczycie, wykonanymi z imitacji masy perłowej. Klucze zamontowane po obu stronach w układzie 3+3 to pozłacane konstrukcje Grover 102G Rotomatic.

Na pokładzie znalazł się wysokiej klasy system nagłaśniający łączący przetwornik Fishman Sonicore oraz preamp Fishman Presys Blend oferujący możliwość miksowania wewnętrznego mikrofonu oraz piezo Sonicore. Zasilany montowaną w zintegrowanej komorze baterią 9 V preamp oddaje do dyspozycji regulację głośności Volume, Notch (ochrona przed sprzężeniami), trzyzakresową korekcję Bass, Middle, Treble, potencjometr Mic Blend, pozwalający dodać do sygnału piezo barwę wewnętrznego mikrofonu, oraz przyciski odwrócenia fazy Phase i wbudowanego tunera z czytelnym wyświetlaczem LED.

Gitara wyposażona jest w złote kołki do zaczepienia paska i wyjście jack 1/4” oraz XLR, zamontowane na czarnym panelu na bocznej krawędzi z tyłu gitary.

Rozeta z drewnianych elementów klonu i akacji elegancko dopełnia naturalny, świerkowy top klasy A.

W PRAKTYCE

Gitara prezentuje się znakomicie łącząc dosyć klasyczny, jasny naturalny top z ciemniejszymi bokami i tyłem wykonanymi z wzorzystej akacji. Całość dopełnia bardzo ładny binding i rozeta z drewnianych elementów, które wraz z ciemnym bindingiem równie dobrze prezentującej się podstrunnicy pau ferro tworzą bardzo ciekawy wizualnie instrument z dobrze dopracowanymi detalami. Satynowe wykończenie z delikatnym połyskiem i otwarte pory drewna doskonale wpisują się w estetykę wykończenia.

Pierwszy kontakt oznajmia też o wyjątkowo wygodnym gryfie – pod kątem wygody gry gitara była też konstruowana, i tu nie zawiodą się nawet bardzo wymagający w tej materii gitarzyści – wąski i cienki gryf ma komfortowy profil łagodnej V-ki, znacznie ułatwiający solowe przebiegi, również akcja strun jest niska i nie wymaga korekty na mostku.

System Fishman Presys Blend z wbudowanym tunerem łączy przetwornik piezo z mikrofonem, zapewniając wysokiej klasy oddanie brzmienia i szerokie możliwości regulacji.

VGA900RE Virtuoso łączy naturalne, ciepłe brzmienie akacji z dynamiką i precyzją oddania niuansów świerkowego topu – tu zgrano te elementy wyjątkowo dobrze, barwa jest zarówno głęboka w dole jak i ma szybki, detaliczny atak. Mocniejsze uderzenie czy szarpnięcie struny jest od razu odczuwalne, a rozmiar pudła rezonansowego zapewnia zarówno dużą głośność jak i szeroką rozpiętość dynamiczną przy zbalansowaniu pasm. Ciche muskanie palcami nie zatraca selektywności i subtelnej prezencji, a większy atak owocuje mocnym, żywym środkiem i sprężystą górą, co znakomicie sprawdza się przy grze solowej czy fingerstyle.

Gitara ułatwia grę nie tylko od strony manualnej, ale też nie musimy siłować się ze strunami by wydobyć pełny, czysty sound o długim wybrzmieniu i dobrej separacji dźwięków akordowych. Jedynie przy bardzo mocnej grze akordowej można mieć obiekcje do lekkiej twardości i nie tak wyraźnych harmonicznych, ale tylko pod warunkiem porównania do gitar akustycznych z półki cenowej nawet kilkukrotnie przewyższającej cenę sygnatury Evansa.

Na główce zamontowano po obu stronach złote klucze Grover 102G Rotomatic.

Firma Vintage we współpracy z muzykiem naprawdę stanęła na wysokości zadania tworząc niedrogą, a jednocześnie wyjątkowo ładnie prezentującą się, bardzo wygodną i przede wszystkim naturalnie i dynamicznie brzmiącą gitarę akustyczną. A nie można zapomnieć o pokładowym, wysokiej klasy preampie Fishmana napędzającym podmostkowe piezo z możliwością domiksowania barwy wewnętrznego mikrofonu. Dobrze dobrana korekcja pozwala na wierne oddanie głębokiego, czystego brzmienia akustycznego, które sprawdzi się w warunkach scenicznych – lekkie domiksowanie mikrofonu ładnie ociepla barwę dodając jej naturalnego charakteru a pickup piezo zapewnia przejrzystość i dynamikę oraz perkusyjne niuanse.

Bardzo skuteczna jest też regulacja wyższego pasma, którą możemy stonować ostrzejszą górę bez utraty selektywności, co szczególnie przydaje się przy solowej grze kostką. Użytkowo całość dopełnia regulowany filtr antysprzężeniowy, przełącznik fazy oraz wbudowany tuner z czytelnym wyświetlaczem. Przydatne też na pewno będą dwa gniazda wyjściowe w formie klasycznego jacka jak i zbalansowanego XLR.

Ładnie prezentująca się podstrunnica z pau ferro o delikatnym połysku otoczona jest estetycznym, czarnym bindingiem.

PODSUMOWANIE

Vintage VGA900RE Virtuoso to bardzo ciekawy model gitary elektroakustycznej opracowanej według wskazówek znakomitego brytyjskiego gitarzysty Rory’ego Evansa. VGA900RE przy atrakcyjnej cenie spełni nawet wyśrubowane wymogi zaawansowanych gitarzystów szukających scenicznego instrumentu o ponadprzeciętnej wygodzie gry, atrakcyjnym wyglądzie i naturalnym, głębokim akustycznym brzmieniu bardzo dobrze oddającym niuanse gry.

Gitara udostępnia dwa rodzaje gniazd - klasyczne jack 1/4" oraz zbalansowane XLR.

www.audiostacja.pl

 

Typ: gitara elektroakustyczna cutaway
Top: świerk klasy A
Tył i boki: akacja
Binding: klonowy z czarno-białym kilkuwarstwowym ożyłkowaniem,
Rozeta: klon i akacja
Gryf: mahoń
Kształt gryfu: wąski soft V
Podstrunnica: Pau Ferro
Progi: 21
Klucze: Grover 102G Rotomatic, złote
Preamp: Fishman Presys Blend
Piezo: Fishman Sonicore
Potencjometry i przyciski: Notch (ochrona przed sprzężeniami), Volume, Bass, Middle, Treble, Blend, Phase (odwrócenie fazy), wbudowany stroik z wyświetlaczem LED

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 750.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2020
Kup teraz