ORTEGA RCE2019-25TH

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2019-11-29
ORTEGA - RCE2019-25TH

Ortega postanowiła uczcić ćwierć wieku swojej działalności wyjątkowym instrumentem – RCE2019-25TH to model limitowany, z serii obejmującej 14 nowych gitar i basów, a także ukulele i gitarlele.

Rocznicowe wersje prezentują wyjątkowe przywiązanie do jakości wykonania jak również unikalne wzornictwo oraz zastosowanie oryginalnych, często unikalnych materiałów. Przedstawiony model jest budowany wyłącznie w II połowie 2019 r. i dostarczany z pokrowcem opatrzonym rocznicowym emblematem.

Budowa

Pudło rezonansowe wykonano z drewna ziricote – jest ono niezwykle rzadko spotykane, a przy tym rośnie wolno, zatem jest pieczołowicie chronione (nawet przez służby uzbrojone w broń palną), a wycinka jest ściśle limitowana i nadzorowana.

Ziricote występuje w lasach tropikalnych, pochodzące z niego drewno jest wysoce oleiste i ma wyjątkowe usłojenie. Pod tym względem na pierwszy rzut oka przypomina palisander brazylijski.

Otwór rezonansowy zdobi rozeta z kilku różnokolorowych gatunków drewna oraz masy perłowej.

Progi w ilości 18 są precyzyjnie nabite i oszlifowane, rolę markera XII pozycji pełnią cyfry układające się skośnie w liczbę 25.

Szczyt główki zdobi logo Ortegi, elegancji dodają złote klucze z czarnymi kołkami i motylkami. Gryf wykonano z mahoniu, a podstrunnicę – jak na tego typu instrument zupełnie nietypowo – z klonu. Jej boczne krawędzie wykończono ozdobnymi listwami z orzecha. Menzura ma standardowy rozmiar 650 mm, szerokość siodełka główki wynosi 48 mm, czyli mniej niż w typowych gitarach klasycznych, gdzie zazwyczaj ma ono około 53 mm.

W mostku zrobionym z drewna orzechowego zastosowano opracowane przez Ortegę rozwiązanie – zamiast pojedynczych otworów, dla każdej ze strun są po dwa, dzięki czemu można je zawiązać w prosty, a jednocześnie efektowny wizualnie i gwarantujący stabilność stroju sposób. Szyjka jest wzmocniona prętem z dwustronnym mechanizmem regulacyjnym – śruba kryje się pod płytą rezonansową, dostęp uzyskujemy przez otwór rezonansowy.

Kolejną niezwykle miłą niespodzianką jest układ elektroniczny Ortega MagusGO z przetwornikiem piezoelektrycznym pod siodełkiem mostka oraz potencjometrami głośności i barwy w otworze rezonansowym.

Wrażenia i brzmienie

Gitara jest wykonana bardzo dokładnie, z dużą dbałością o szczegóły. Jest to instrument o nietuzinkowym wyglądzie i wysokim komforcie gry, szczególnie dla muzyków przyzwyczajonych do stosunkowo wąskich szyjek gitar akustycznych i elektrycznych, dla których standardowy gryf gitary klasycznej jest za szeroki. Pod względem brzmienia drewno ziricote charakteryzuje się głębokim dołem i efektownie brzmiącą, iskrzącą górą. Ma też tę właściwość, że ma niskie tłumienie, podobnie jak różne odmiany palisandru, przy tym brzmi nieco klarowniej, nawet z większą zawartością harmonicznych niż heban Macassar.

Klonowa podstrunnica gwarantuje czytelność ataku i artykulacji oraz selektywność brzmienia, które nawiązuje do gitary klasycznej, jest jednak oryginalne, stanowiąc współczesną wariację na ten temat. Instrument wybrzmiewa pełnym, nośnym dźwiękiem. Zauważalna jest też wyjątkowa podatność na dynamikę, lekko grane akordy mają subtelną prezencję przy ciepłym i klarownym środku, a przy mocniejszym ataku pojedyncze solowe dźwięki bardzo ładnie otwierają się, przy utrzymaniu sustainu świadczącego o wysokiej klasy instrumencie.

Podłączenie do wzmacniacza potwierdza jakość stosunkowo prostego, ale skutecznego w swej roli układu elektrycznego – brzmienie jest okrągłe i naturalnie, ładnie przenosi dynamiczny bas oraz nie drażni żadnymi ostrymi artefaktami w górnym paśmie.

Podsumowanie

Nazwanie testowanego instrumentu mianem gitary klasycznej jest wysoce chybione – to nowoczesna gitara, przeznaczona do wielu różnorodnych zastosowań. Bardziej pasuje do niej określenie gitara akustyczna z nylonowymi strunami, a powodem tego jest nietypowy w stosunku do klasyka dobór drewien, węższy gryf z prętem regulacyjnym (którego z kilkoma wyjątkami nie spotyka się w gitarach klasycznych), oraz elektroniki umożliwiającej łatwe nagłaśnianie i nagrywanie tej niezwykle pięknej, a przy tym wyjątkowo brzmiącej gitary.

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

Płyta rezonansowa: ziricote
Tył i boki pudła: ziricote
Gryf: mahoń
Podstrunnica: klon
Progi: 18
Mostek: orzech
Menzura: 650 mm
Elektronika: przetwornik piezo w mostku, preamp Ortega MagusGO
Wykończenie: wysoki połysk
Wyposażenie: wzmacniany gig-bag opatrzony rocznicowym emblematem
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
2 146.00 zł
Dystrybutor