ORTEGA R200

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2019-10-21
ORTEGA - R200

Niemiecka marka Ortega Guitars może poszczycić się już 25-letnią obecnością na rynku, a jej produkty zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju…

Oferta ciągle poszerza się o nowe, często prezentujące unikalne rozwiązania i oryginalny design modele gitar akustycznych z nylonowymi strunami, ukulele, banjo, mandolin, akustycznych basów, efektów i akcesoriów, ostatnio do katalogu dołączył też bezprzewodowy system oraz profesjonalny wzmacniacz do gitar akustycznych wraz z dedykowanymi kolumnami.

Tym razem w naszym teście gościmy produkowany w Hiszpanii model gitary R200, należącej do serii Traditional i przeznaczony dla poszukujących wysokiej klasy instrumentu z prawdziwie hiszpańskim rodowodem.

BUDOWA

Wszystkie gitary Ortega z serii Traditional mają menzurę 650 mm i wytwarzane są w Hiszpanii przy zastosowaniu wysokiej klasy materiałów. Ortega R200 posiada pełny korpus 4/4 o głębokości 102 mm, którego tył i boki wykonano z wytrzymałego drewna Palo-Rojo o czerwonym odcieniu, należącego do afrykańskiego gatunku Padouk (Paduk). Lity top stanowi cedr północnoamerykański, obie krawędzie otacza jasny, klonowy binding a całość wykończono naturalnie na wysoki połysk. R200 posiada tradycyjne, hiszpańskie łączenie korpusu z gryfem, który wykonano z mahoniu i zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę z 19 progami.

 
Szyjka na siodełku ma szerokość 52 mm, a wykończona naturalnie w jasnym brązie główka ozdobiona jest perłowym logo marki i zaopatrzona w otwarte przekładnie z jasnymi, perłowymi główkami. Palisandrowy mostek to innowacyjna 12-otworowa autorska konstrukcja Ortegi ułatwiająca wymianę strun. Wszystkie hiszpańskie gitary Traditional sprzedawane są w komplecie z solidnym, dobrze zabezpieczającym gitarę firmowym pokrowcem Gig Bag Deluxe, fabrycznie zakładane są też wysokiej klasy struny Savarez 500CRJ. Natomiast do naszego testu firma Meinl wyposażyła gitarę w nowe struny Ortega Atmosphere Green o twardości "medium tension", których test przeczytać możecie pod tym linkiem.

W PRAKTYCE


Ortega R200
to już zdecydowanie instrument dla wymagających studentów i bardziej zaawansowanych gitarzystów, który oferuje wyższej klasy oddanie niuansów i głębokie pełne brzmienie. Mocny rezonans i projekcja, jak również głęboki i czysty bas świadczą o klasowych materiałach, które w połączeniu z dobrą dynamiką mogą już być z powodzeniem wykorzystane zarówno do poważnej nauki jak i występów scenicznych. R200 zwraca uwagę bardzo dobrym, wykraczającym ponad tę półkę cenową wykończeniem i spasowaniem detali, jak również połączeniem jasnej barwy litej płyty cedrowej z czerwonymi bokami i tyłem drewna palo-rojo. Wizualnie całość dopełnia bogata, kilkuokręgowa rozeta i jasny klonowy binding, tworząc bardzo estetyczną całość.

Nie można też narzekać na wygodę gry – komfortowy, lekko spłaszczony gryf o szerszym, klasycznym rozstawie, dobrze wykończone progi i akcja strun nie sprawiająca żadnych problemów w grze sprawdzą się zarówno przy typowo klasycznych utworach, jak i nowoczesnej grze fingerstyle. Lekko trącane dźwięki basowe nie tracą definicji, a mocny atak w niższe struny skutkuje sprężystym basem. Środek pasma odzywa się dynamicznie a rozkładane akordy arpeggio zapewniają odpowiednią separację dźwięków. Partie wiolinowe brzmią ciepło i dobrze oddają perkusyjne niuanse, nie można też narzekać na plastykę brzmienia, choć oczywiście nie możemy tu wymagać dynamiki instrumentów klasy lutniczej. Niemniej barwowo Ortega R200 w tym pułapie cenowym plasuje się bardzo wysoko, o jakości wykończenia nie wspominając.

PODSUMOWANIE

Ortega R200 z serii Traditional to bezkompromisowa wysoka jakość gitar wytwarzanych w Hiszpanii i świetne jak na ten poziom cenowy brzmienie tradycyjnej hiszpańskiej gitary klasycznej. Gitarę zdecydowanie można polecić zaawansowanym już gitarzystom ceniącym pełne, detaliczne brzmienie strun nylonowych oraz estetykę wykończenia i sam design instrumentu.

www.meinldistribution.pl
www.ortegaguitars.com

 

Korpus: klasyczny 4/4
Top: lity cedr północnoamerykański
Tył i boki: Palo-Rojo
Gryf: mahoń - wykończenie połysk
Binding: klon
Ilość progów: 19
Menzura: 650 mm
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander (12-otworowy)
Kolor: naturalny
Struny: Savarez 500CRJ (w teście - Ortega Atmosphere Green)
Wykończenie: naturalne, wysoki połysk
Pokrowiec Gig Bag Deluxe w komplecie
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 103.00 zł
Dystrybutor