ORTEGA Atmosphere Green

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2019-10-20
ORTEGA - Atmosphere Green

Marka Ortega jest znana przede wszystkim za sprawą gitar klasycznych i akustycznych, ale także ukulele, guitarlele, akustycznych basów, banjo i mandolin, instrumentów perkusyjnych oraz wzmacniaczy i różnorodnych akcesoriów gitarowych. Ortega ma w swej ofercie także struny nylonowe do ukulele, guitarlele, gitar klasycznych (w tym do firmowego modelu 8-strunowego), a także struny metalowe do akustycznych gitar basowych.

Nowe struny do gitary klasycznej Ortega Atmosphere Green opracowano we Włoszech, tam też odbywa się ich produkcja. Struny wiolinowe wytwarzane na bazie ropy zastąpiono w tych kompletach nowym rodzajem materiału nylonowego w 100% pochodzenia roślinnego. To rewolucyjne rozwiązanie pozwoliło na redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji o ponad połowę. Może nie jest to wielki wkład w stosunku do przemysłu światowego, jednak niezwykle istotny krok w działaniach ekologicznych, który ma szansę znaleźć naśladowców.

Struny z organicznego nylonu są dostępne w dwóch zestawach: ATG44NM medium tension i ATG44NH hard tension. Struny średniej twardości mają następujące grubości: E6 1,06 mm = 0,042”; A5 0,86 mm = 0,034”; D4 0,70 mm = 0,028”; G3 1,01 mm = 0,040”; B2 0,81 mm = 0,032”; E1 0,71 mm = 0,028”. Twardszy komplet ma nieznacznie większą średnicę strun: E6 1,08 mm = 0,043”; A5 0,90 mm = 0,035”; D4 0,7 mm = 0,028”; G3 1,04 mm = 0,041”; B2 0,84 mm = 0,03”; E1 0,74 mm = 0,029”. Po otwarciu opakowania widzimy dwa zwoje – trzy struny wiolinowe są splecione razem, a w hermetycznym woreczku znajdujemy podobnie ułożone cztery struny basowe, bowiem w każdym komplecie jest dodatkowa struna D, czyli ta, która najszybciej się zużywa i najczęściej pęka.

W PRAKTYCE

Organiczne struny wiolinowe mają okrągłe, wyważone brzmienie – barwa jest jednocześnie jasna i ciepła, dźwięk energiczny i na swój sposób perlisty. Pod względem projekcji dźwięku Atmosphere Green nie ustępuje tradycyjnemu nylonowi. Struny charakteryzują się precyzyjną intonacją oraz wysoką stabilnością stroju po osiągnięciu prawidłowego naciągu. Pod palcami praktycznie nie różnią się od tradycyjnych, jedynie pod względem wyglądu są tylko nieco mniej przejrzyste, jakby bardziej matowe gdy patrzy się na nie z bliska. Struny basowe mają tradycyjną budowę – włókna nylonowe opleciono owijką z posrebrzanej miedzi. Brzmienie całego kompletu jest wyrównane i nawet przejście ze strun basowych na wiolinowe okazuje się dość płynne mimo różnych materiałów użytych do ich produkcji. Komplet Medium jest porównywalny pod względem twardości z większością popularnych strun. Mimo napisu „Hard” na opakowaniu kompletu o większym naciągu, nie należy się go obawiać – minimalnie zwiększona grubość strun oraz ich naciąg nie wymagają znacząco większej siły podczas gry, a dzięki temu uzyskujemy nieco mocniejszy, bardziej nośny dźwięk. 

www.meinldistribution.pl
www.ortegaguitars.com

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
43.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
listopad 2019
Kup teraz