SEAGULL Artist Mosaic Element

Pozostałe testy marki SEAGULL
Testy
2016-12-27
SEAGULL - Artist Mosaic Element

Seagull to kanadyjska firma, którą w 1982 r. założył z przyjaciółmi Robert Godin.

Marka funkcjonuje jako część Godin Guitars i jest odpowiedzialna za produkcję gitar akustycznych, których cechą rozpoznawczą są płyty rezonansowe z litego drewna, nawet w tańszych modelach. Jednym z innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez lutników Godin jest wypukła płyta rezonansowa, która pozwala na zastosowanie cieńszego drewna i lżejszego belkowania.

BUDOWA


Gitara należy do serii Artist, prezentującej wyższą półkę wykonania i brzmienia - te instrumenty budowane są ręcznie w Kanadzie przez lutników Godina z pieczołowicie wyselekcjonowanych drewien. Instrument o kształcie typu dreadnought ma cedrową płytę rezonansową, mahoniowy tył i boki - jak przystało na klasę cenową, wszystko z litego drewna. Testy obciążeniowe, którym podczas budowy została poddana deka gwarantują długotrwałą i bezproblemową eksploatację gitary, mimo że belkowanie jest odchudzone w porównaniu do większości konstrukcji stosowanych w gitarach akustycznych.

Mahoniowy gryf łagodnie przechodzi w wyjątkowo wąską, smukłą główkę, będącą znakiem rozpoznawczym gitar Seagull. Podobnie charakterystyczny jest ornament z mewą - w tym przypadku jest to misterna inkrustacja z masy perłowej, poniżej między olejowymi kluczami w ciemno-kremowym kolorze umieszczono stylizowane logo marki. Siodełko główki ma blisko 46 mm, co jest dość dużym rozmiarem. Palisandrowa podstrunnica mieszcząca 22 progi, w przeciwieństwie do główki i krawędzi pudła rezonansowego nie posiada jasnego bindingu. Znaczniki progów umieszczono nieco osobliwie przy górnej krawędzi - bliżej poprzedniego progu niż wskazywany. XII próg wskazuje z przodu druga perłowa mewa. Masą perłową ozdobiono również jasne kołki kotwiczące struny w palisandrowym mostku.

Otwór rezonansowy i cały przód otaczają subtelne i urokliwe inkrustacje. Podobny wzór biegnie z tyłu w osi symetrii w miejscu łączenia płyt. Blisko strun półmatowe wykończenie chroni płytka tortoise o tradycyjnym kształcie łzy. Menzura o długości 25 1/2 cala jest skompensowana na mostku dzięki minimalnie ukośnym ułożeniu siodełka oraz jego profilowaniu pod każdą strunę.

Gitara jest wyposażona w układ L.R. Baggs Element, na który składa się przetwornik o grubości zaledwie 0,002 cala zamontowany pod siodełkiem mostka, miniaturowy preamp w przedłużeniu gniazda wyjściowego zasilany baterią 9 V oraz potencjometry głośności i wysokich tonów zamontowane pod górną płytą tuż przy krawędzi otworu rezonansowego. Specjalny układ kompensujący tamuje najniższy dół i czuwa nad naturalną, dynamiczną odpowiedzią podczas gry.

Gitara dostarczana jest w unikalnym, autorskim futerale TRIC Multifit wykonanym ze spienionego propylenu, znakomicie zabezpieczającym instrument przed wstrząsami i zmianami temperatury, i ważącym tyle co klasyczny gig-bag.

W PRAKTYCE


Gitara od razu po wzięciu do rąk uderza perfekcyjnym wykończeniem detali i bardzo naturalnym w dotyku lakierem. Struny były nieco za wysoko dla odczucia pełnego komfortu, ale jest to już standardem w nowych gitarach akustycznych. Gryf ma wygodny profil a Seagull po pierwszym uderzeniu w struny odwdzięcza się pełnym, głośnym brzmieniem o rzadko spotykanym naturalnym, drewnianym charakterze. Barwa ma wszystkie poszukiwane cechy, jak czysta prezencja, wyraźny, dynamiczny środek oraz mocny i czytelny bas, przy słyszalnym w brzmieniu powietrzu i wspomnianym "drewnie" - zdecydowanie postawić ją można w szeregu z droższymi konstrukcjami uznanych marek, przekraczającymi pułap 2.000 euro.

Odpowiedź na dynamikę jest bardzo dobra, przy mocnym ataku bas zyskuje jeszcze na sprężystości a struny wiolinowe są głośne i nie chowają się w całości, co znakomicie sprawdza się przy solówkach. Również selektywność i słyszalność wszystkich składników w akordach jest wzorowa. Pokładowy L.R. Baggs Element to jeden z systemów najlepiej oddających naturalne brzmienie instrumentu, które niewiele odbiega od tego wychodzącego z pudła. Zbalansowanie, sustain oraz oddanie niuansów stoi na bardzo wysokim poziomie, choć oczywiście nic nie pobije dobrego mikrofonu.

PODSUMOWANIE


Kolejny instrument jednej z marek będących pod skrzydłami kanadyjskiego Godina potwierdza przywiązanie koncernu do najlepszych tradycji budowania gitar. Seagull Artist Mosaic Element prezentuje profesjonalny poziom, który docenią już naprawdę wymagający gitarzyści, szukający klasowego i wyróżniającego się z tłumu wielu podobnych sobie konstrukcji akustyka. Biorąc pod uwagę wykonanie, brzmienie i cenę (w komplecie jest jeszcze bardzo dobry futerał), Seagull Artist Mosaic Element ma bardzo niewielką konkurencję.

www.seagullguitars.com
www.audiopartner.com

 

Płyta rezonansowa: lity cedr
Tył i boki: lity mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunica: palisander
Progi: 22
Klucze: olejowe
Mostek: palisander
Elektronika: LR Baggs Element
Wykończenie: satynowe o lekkim
połysku
Wyposażenie: Futerał TRIC Multifit
Deluxe


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5