TOMBSTONE D-430E NAT

Pozostałe testy marki TOMBSTONE
Testy
2015-12-16
TOMBSTONE - D-430E NAT

Na początku tego roku firma ESP Guitar Company kolejny raz udowodniła, że potrafi zaskakiwać. Na targach NAMM zaprezentowała bowiem nową markę instrumentów o nazwie Tombstone.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Są to gitary akustyczne, a ściślej mówiąc, elektroakustyczne, które zostały wyposażone w preamp marki B-Band lub Fishman. Obecnie w ofercie firmy można znaleźć siedem gitar elektroakustycznych i jedną gitarę basową. W tym miesiącu bliżej przyjrzymy się modelowi o symbolu D-430E NAT.

Można zadać sobie pytanie, czy Tombstone to seria instrumentów firmowana przez ESP, czy kolejna nowa marka. Łatwo się pogubić wśród tych nowych marek, ponieważ obok LTD (lub inaczej ESP LTD) zaczyna funkcjonować nowa nazwa Tombstone, którą producent opisuje jako "Tombstone by LTD", o czym można się przekonać, zaglądając do wnętrza pudła rezonansowego. Orientacji w temacie nie ułatwia też fakt posługiwania się przez producenta podwójnymi symbolami instrumentów, tak jak w tym przypadku: ESP LTD TSD-430E (TS to skrót od Tombstone) lub D-430E.

BUDOWA


D-430E NAT to gitara elektroakustyczna z pudłem rezonansowym typu dreadnought, które posiada wcięcie cutaway. Zarówno tył, jak i boki instrumentu wykonano z palisandru, natomiast płytę wierzchnią z litego świerku sitkajskiego. Pudło rezonansowe ozdobiono wielowarstwowym bindingiem, na który składa się m.in. masa perłowa. W tym samym stylu utrzymano zdobienia rozety. Pod względem estetycznym gitara prezentuje się bardzo atrakcyjnie, poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane i nie ma mowy o niedoróbkach typu nadlany klej, nierówna linia bindingu itp.

Na mahoniowym gryfie umieszczono palisandrową podstrunnicę z 20 progami, których nabicie i wykończenie nie budzą zastrzeżeń. Skala instrumentu to klasyczne 25,5 cali (648 mm), natomiast promień podstrunnicy wynosi 350 mm. Na krawędziach podstrunnicy znalazł się kremowy, starannie wykonany binding. Na górnym ożyłkowaniu (patrząc na gitarę ułożoną do gry) umieszczono znaczniki pozycji w postaci kropek, natomiast na samej podstrunnicy znajdziemy okazałe inkrustacje w kształcie finezyjnie wyprofilowanych rombów. Profil gryfu to Thin U, który rzeczywiście jest na tyle smukły, że powinien spodobać się gitarzystom preferującym bardziej skomplikowaną grę wychodzącą poza proste bicia akordowe.

Struny zostały zamocowane na palisandrowym mostku uzupełnionym markowym siodełkiem (strunnikiem) Graph Tech wykonanym z materiału imitującego kość - NuBone. Również na główce znajduje się siodełko tego samego typu. Poza tym zamontowano na niej sześć kluczy w układzie 3+3 firmowanych przez markę LTD. Klucze pracują z wyraźnie wyczuwalnym oporem, bez luzów. Główkę uzupełnia logo Tombstone.

Na pokładzie instrumentu zamontowano preamp Fishman Isys+ współpracujący z przetwornikiem Sonicore tej samej firmy. Układ jest zasilany jedną baterią 9V, której komora znajduje się obok gniazda wyjściowego. Za kontrolę brzmienia odpowiadają potencjometry VOLUME, BASS i TREBLE. Na pokładzie preampu znajdziemy ponadto przełącznik fazy PHASE, kontrolkę baterii BATT, włącznik stroika TUNER oraz wyświetlacz pokazujący aktualny dźwięk zintegrowany z trzema diodami LED wspomagającymi proces strojenia.

WRAŻENIA


Tombstone D-430E NAT odzywa się zbalansowanym i ciepłym brzmieniem z wycofaną górą. Po mocniejszym zaatakowaniu strun uwagę zwraca sprężysty bas z ładnie zarysowanym niższym środkiem. Nuty wybrzmiewają długo i soczyście, co skłania do gry akordowej. Głęboki bas daje masywną podstawę, przydatną także podczas gry techniką palcową, która sprawdza się tu zaskakująco dobrze. Swobodne bicia kostką czy arpeggia brzmią bardzo dobrze i dają dużo radości z gry.

Przy partiach solowych na strunach wiolinowych nieco brakuje góry pozwalającej się im wybić, jednak sytuację ratuje ciepły, przyjemny środek. Dość cienki gryf o profilu Thin Umożliwia swobodne bieganie po gryfie, chociaż wypadałoby popracować nad zmniejszeniem akcji strun, która z fabrycznym strunnikiem jest dosyć wysoka jak do zastosowań solowych. Nie ma za to problemu ze intonacją instrumentu zarówno w niższych, jak i w wyższych pozycjach. Gitara daje zbalansowane, przyjemne brzmienie nadające się głównie do akompaniamentu. Dźwięk jest atrakcyjny i bogaty harmonicznie, co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, że mamy tu do czynienia z klasycznym połączeniem świerku z palisandrem. Bas jest należycie wyeksponowany, choć nie dominuje nad resztą pasma. Instrument nie oferuje zbyt dużej głośności, za to ładnie przenosi artykulację i pozwala na zróżnicowaną dynamicznie grę.

Sprawdźmy teraz, jak sprawuje się układ elektryczny. Preamp Fishman Isys+ to popularny i prosty układ, który w połączeniu z przetwornikiem piezo Sonicore działa bez zarzutu i całkiem ładnie przenosi barwę na konsolę, choć przydałaby się możliwość głębszej ingerencji w brzmienie za pomocą korektora. Podkręcenie gałki TREBLE poprawia czytelność w tym zakresie częstotliwości, dodając do sygnału nieco oddechu. Dźwięk z preampu nie ma już tyle ciepła i naturalności, co brzmienie uzyskiwane bezpośrednio z pudła, jednak trzeba pamiętać, że bazuje on na sygnale z piezo. Na pochwałę zasługuje za to niski poziom szumów i łatwość obsługi urządzenia. Nie możemy zapominać, że preamp jest bardzo użyteczny w sytuacjach, kiedy nagłośnienie gitary mikrofonem jest problematyczne. Bez wątpienia praktycznym dodatkiem do preampu jest tuner, który działa tu bardzo sprawnie, nie gubi się i pozwala na precyzyjne nastrojenie instrumentu.

PODSUMOWANIE


Tombstone D-430E to gitara, która może sprawdzić się zarówno podczas nagrań studyjnych, jak i na koncertach. Z pewnością nie jest to instrument do zastosowań uniwersalnych, lecz przede wszystkim do gry akordowej w akompaniamencie, gdzie sprawdzi się znakomicie. D-430E z powodzeniem wzbogaci brzmienie większego składu, wnosząc do niego zbalansowany, pełny i długo wybrzmiewający ton. Wbudowany układ elektryczny pozwala zwiększyć możliwości instrumentu i uniknąć problemów z omikrofonowaniem gitary na scenie. Dobre podzespoły, w tym sprawdzone siodełka Graph Tech i preamp Fishmana, wydatnie wpływają na polepeszenie komfortu gry. Instrument jest ciekawą propozycją dla gitarzystów poszukujących gitary do gry akordowej. Wprawdzie cena nie wydaje się niska, jednak wciąż jest adekwatna do jakości instrumentu.

Na koniec wróćmy jeszcze do samej marki, która brzmi dosyć mrocznie, ponieważ angielskie słowo tombstone to w wolnym tłumaczeniu oznacza… nagrobek. Tego typu nazwy można się spodziewać raczej po produktach w stylu Coffin Case, a nie po klasycznej jak by nie było linii gitar akustycznych. Co ciekawe, pewien polski sklep internetowy przetłumaczył opis gitary i jej nazwę jakimś automatycznym translatorem, w wyniku czego po wejściu na stronę www można zobaczyć ciekawy towar o nazwie: "ESP LTD D-430E nagrobek elektro akustyczna gitara, naturalne" (pisownia oryginalna). W końcu nie bardzo wiadomo, czy to nagrobek, czy gitara. Jakby tego było mało, w opisie gitary zamiast nagłówka "pudło rezonansowe" widnieje pozycja "ciało", co w kontekście owego nagrobka wydaje się być nawet sensowne… A gitarę polecam, i to bez względu na skojarzenia, jakie wywołuje jej nazwa.

 

konstrukcja: set-neck
pudło rezonansowe: palisander
płyta wierzchnia: świerk sitkajski
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
skala: 25,5" (648 mm)
promień podstrunnicy: 350 mm
profil gryfu: Thin U
siodełko: Graph Tech NuBone
szerokość siodełka: 43 mm
klucze: LTD
mostek: palisander
siodełko mostka: Graph Tech NuBone
wykończenie: wysoki połysk
układ elektryczny: przetwornik
Fishman Sonicore, preamp
Fishman Isys+


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5