BOSS RC-10R

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
Marcin Komorowski
2020-11-27
BOSS - RC-10R

Marka BOSS jest jednym z pionierów podłogowych looperów, które wytyczyły standardy dla tego typu urządzeń zarówno do domowych, ćwiczeniowych zastosowań, jak i zaawansowanej pracy na żywo na scenie.

Najnowszy model RC-10R to reprezentant nowej generacji looperów serii Loop Station, które zostały stworzone z myślą o współczesnych wykonawcach, wykorzystujących rytm perkusyjny z zapętleniem na wzór piosenki. Zaprojektowany głównie z myślą o tworzeniu muzyki w czasie rzeczywistym, obecny w teście RC-10R w kompaktowej formie łączy rozbudowany looper oraz inteligentny automat perkusyjny.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

BOSS RC-10R zamknięty jest w lekkiej i kompaktowej, dwuprzyciskowej obudowie, której górna aluminiowa część wykończona jest czerwonym, metalizowanym lakierem. Środkowe miejsce na panelu zajmują dwa okrągłe wskaźniki sekcji LOOP i RHYTHM z koncentrycznymi, kilkukolorowymi diodami, oznajmującymi o statusie danej pętli lub wybranego rytmu, oraz dedykowanymi potencjometrami poziomów LEVEL. Górną część zajmuje 32-segmentowy wyświetlacz LCD, wciskany enkoder VALUE do zmiany parametrów i poruszania się po Menu oraz 3 przyciski MENU, WRITE i EXIT. Obniżoną, dolną część panelu dopełniają dwa przyciski nożne sekcji LOOP i RHYTHM, mające kilka funkcji w zależności od zastosowania.

Czytelny wyświetlacz ułatwia obsługę oraz kontrolę parametrów.

Na górnej ściance umieszczono dwie pary gniazd wejściowych i wyjściowych (A/MONO, B) pozwalające na pracę w pełnym trybie stereo, gniazdo zewnętrznych przełączników lub pedału ekspresji CTL 1,2/EXP oraz zasilania DC IN (zasilacz jest dostarczany w zestawie). Całość uzupełniają po lewej stronie gniazda MIDI OUT oraz IN typu mini jack TRS (adapter BMIDI-5-35 nie jest na wyposażeniu) oraz złącze USB do podłączenia z komputerem. Dzięki temu ostatniemu mamy możliwość współpracy z oprogramowaniem Mac i Windows do importowania pętli WAV i rytmów użytkownika w formacie SMF, jak również wykorzystania dodatkowych materiałów dostępnych do pobrania na platformie BOSS Tone Central.

Wciskany enkoder Value ułatwia zmianę parametrów i poruszanie się po Menu.

Nad pracą urządzenia czuwa silnik stereo oferujący aż sześć godzin nagrywania z 32-bitowym przetwarzaniem zmiennym (AD / DA), pamięć wewnętrzna pozwala na zapisanie do 99 fraz i 50 własnych rytmów. Dwutorowy silnik pętli działa w sposób seryjny i jest idealnie zsynchronizowany z rytmem, dzięki czemu można uchwycić niezależne sekcje utworów z własnym unikalnym podkładem rytmicznym. Pętla RC-10R i partie rytmiczne harmonijnie ze sobą współpracują, ale mogą również działać oddzielnie. Można stworzyć dwie niezależne ścieżki bez rytmicznego podkładu, albo użyć RC-10R jako automatu perkusyjnego sterowanego nożnie z kontrolą w czasie rzeczywistym nad sekcjami utworów i wypełnieniami, co czyni go bardzo przydatnym partnerem do akompaniamentu, wspólnej gry i ćwiczeń.

Na platformie BOSS Tone Central mamy dostęp do wielu loopów i podkładów, które możemy zapisać w pamięci loopera.

BOSS RC-10R oferuje użytkownikowi aż 280 profesjonalnie skonstruowanych stylów rytmicznych obejmujących dwie unikalne sekcje, wypełnienia początkowe/końcowe i dwa wypełnienia przejściowe, jak również szesnaście zestawów perkusyjnych z wysokiej jakości brzmieniami z bibliotek rytmicznych BOSS i Roland. Wbudowany filtr wyjściowy pozwala zoptymalizować dźwięki instrumentu i rytmu oddzielnie dla wzmacniacza gitarowego lub systemu nagłośnienia po niezależnym przyporządkowaniu wyjść do danego źródła. Układ inteligentnie sam też dopasuje optymalną głośność rytmów do grającego na żywo instrumentalisty.

W PRAKTYCE

Po chwilowym zapoznaniu się z looperem można zacząć zabawę z nagrywaniem fraz do wbudowanych rytmów. Do dyspozycji mamy ponad 280 stylów z różnych gatunków, każdy z dwoma różnymi odmianami sekcji bazowej, wstępem, zakończeniem oraz przejściami. Do dyspozycji mamy 16 różnych, bardzo dobrze brzmiących zestawów perkusyjnych z opcją ustawienia wielkości pogłosu. Po wyborze rytmu i tempa możemy rozpocząć nagrywanie pętli perkusyjnej, której status wskazują zapalające się kolejno diody. Naciśnięcie przycisku rozpoczyna rejestrację.

Głośność sekcji LOOP i RHYTHM możemy dostosowywać niezależnymi regulatorami LEVEL.

Przytrzymanie RHYTHM włącza drugi wariant rytmu, pojedyncze wciśnięcie aktywuje krótkie przejście. Kolejne przytrzymanie wraca do sekcji pierwszej. Przycisk LOOP aktywuje nagrywanie instrumentu, jak w klasycznym looperze, możemy też robić dogrywki i korzystać z funkcji Undo/ Redo dla wycofania lub powtórzenia ostatnio dogranej pętli. BOSS RC-10R najwięcej zabawy oferuje przy tworzeniu na żywo utworów złożonych z pętli perkusyjnych automatycznie zsynchronizowanych z dogrywanymi pętlami. Przytrzymanie przycisku RHYTHM aktywuje synchronizację rytmu z loopem – diody świecą niebieskim kolorem.

Startujemy nagrywanie pętli rytmicznej, która automatycznie jest zsynchronizowania z loopem. Po krótkim intro perkusyjnym możemy nagrać na gitarze pierwszą pętlę (diody LOOP świecą się na czerwono), a jej długość ustalamy wciśnięciem przycisku LOOP – całość jest perfekcyjnie dopasowana rytmicznie a looper przechodzi w tryb odtwarzania. Kolejne wciśnięcie LOOP aktywuje dogrywkę (diody zmieniają kolor na pomarańczowy). Teraz możemy nagrać sekcję drugą utworu, np. refren – po przytrzymaniu RHYTHM startuje druga sekcja z nieco bardziej rozbudowanym rytmem, do której nagrywamy niezależny ślad z inną pętlą. Tu analogicznie możemy przełączyć całość do odtwarzania i ew. zarejestrować nowe dogrywki po przytrzymaniu LOOP.

Dwa przyciski nożne sekcji LOOP i RHYTHM pozwalają na szerokie możliwości obsługi pętli i zmian struktury zarejestrowanego utworu.

W przypadku pomyłki możemy skorzystać z funkcji Undo przytrzymując ponownie dłużej LOOP. W ten sposób mamy zapisane dwie niezależne partie, do których nie tylko możemy improwizować, ale przełączać się pomiędzy nimi przytrzymując RHYTHM. W każdym momencie po wciśnięciu jednokrotnym RHYTHM aktywujemy przejście urozmaicające, inne dla każdego z wariantów sekcji utworu. Podwójne naciśnięcie RHYTHM kończy utwór kolejnym przejściem. Dwa warianty wypełnienia zapewniają naturalność przy przechodzeniu między sekcjami, a sekcje początkowe i końcowe pozwalają na rozpoczęcie i zakończenie części utworu, tak by tworzył całość.

BOSS RC-10R niczym prawdziwy zespół, pozwala mieć kontrolę (również wizualną dzięki zapalającym się kolorowym diodom) nad poszczególnymi, zapisanymi częściami utworu, jak intro, zwrotka, refren, zakończenie i przejścia rytmiczne w dowolnym momencie. Dany utwór możemy zapisać z wszystkimi ustawieniami w 99 komórkach pamięci, a po podłączeniu z komputerem zapisywać też pętle na dysku. Można również zaimportować własne rytmy, aby dostosować RC-10R do konkretnych piosenek i stylów. Dodatkowo podłączenie zewnętrznych przełączników lub pedału ekspresji otwiera dodatkowe możliwości obsługi, podobnie jak możliwość sterowania poprzez MIDI.

PODSUMOWANIE

BOSS RC-10R jest znakomitym narzędziem dla instrumentalistów pozwalającym na tworzenie na żywo własnych utworów połączonych z bogatymi pętlami perkusyjnymi. Dzięki dwóm niezależnym śladom i opcji modyfikacji rytmu pozwala w czasie rzeczywistym wpływać w szerokim zakresie na strukturę utworu, co będzie szczególnie przydatne dla uatrakcyjnienia występów scenicznych. Jakość brzmienia loopów perkusyjnych oraz ich różnorodność tworzą z RC-10R rozbudowaną i bardzo kreatywną stację rytmiczną połączoną z looperem, dając inspirację do występów na żywo, komponowania piosenek w czasie rzeczywistym i codziennego ćwiczenia.

www.boss.info

 

Format danych: WAV (44,1 kHz, 32-bitowy, liniowy, stereofoniczny)
Maksymalny czas zapisu: około 6 godzin (stereo)
Ilość śladów: 2
Rytmy: 280
Zestawy perkusyjne: 16 typów
Pamięć: 99 fraz, 50 rytmów
Wymiary: 101 x 138 x 63 mm
Waga: 620 g
Zasilanie: 9V DV (zasilacz w zestawie)

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1 299.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2020
Kup teraz