ELECTRO-HARMONIX Canyon Delay & Looper

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ELECTRO-HARMONIX
Efekty
2017-08-25

Gdyby dwadzieścia lat temu powiedzieć gitarzyście, dla którego najnowszą zdobyczą było cyfrowe echo, że za pewien czas w jego zasięgu będzie urządzenie tej samej wielkości, dające dziesięć różnego rodzaju efektów delay z modulacjami, pogłosami, transpozycjami dźwięków, a na dodatek jeszcze z pamięcią do zapętlania fraz, zapewne byłby on w szoku.

Dziś, po latach rewolucji cyfrowej ten szok jest może nieco mniejszy, jednak efekty Electro-Harmonix należą do najbardziej innowacyjnych i funkcjonalnych (by przypomnieć chociażby coraz popularniejsze "dziewiątki" - B9, C9, Key9, Mel9 - umożliwiające granie na gitarze brzmieniem klasycznych instrumentów klawiszowych). Zapewne sam Mike Matthews, który w 1968 r. założył firmę, również nie spodziewał się, że pasja tworzenia efektów rozwinie się w takiej skali dając zdumiewające rezultaty.

Niewielka obudowa z białym wykończeniem i kolorową grafiką przedstawiającą kanion składa się z dwóch odlewów - górna część stanowi szkielet całego urządzenia, spód jest przykręcony śrubami i ustabilizowany na podłożu gumowymi nóżkami. Z prawej strony mieszczą się dwa gniazda - wejście i gniazdo zewnętrznego przycisku, który umożliwia wykorzystanie go do nabijania tempa powtórzeń (TAP), choć można zrobić to także za pomocą wyłącznika nożnego w urządzeniu, co jest tak samo skuteczne, ale mniej wygodne w praktyce.

Gniazdo wyjściowe umieszczono z lewej strony, gniazdko zasilacza 9 V w tylnej ściance. Trzy pokrętła kryją potencjometry: FX LEVEL - poziom efektu w stosunku do sygnału bez obróbki, DELAY - regulacja czasu opóźnienia regulowana w zakresie od 5 milisekund do 3 sekund, FEEDBACK to sprzężenie echa, czyli w praktyce regulacja ilości powtórzeń opóźnionego dźwięku.

Pokrętło po lewej na dole to przełącznik trybów pracy, oferujących następujące efekty: ECHO - podstawowy tryb echa cyfrowego czyli digital delay; MOD - Modulated Delay - ciepło brzmiąca modulacja przypominająca chorus (w tym trybie gałką DELAY reguluje się szybkość i głębokość modulacji); MULTI - Multi-tap Delay - powtórzenia z tą samą głośnością; REVRS - Reverse Delay - powtórzenia odtwarzane od tyłu; DMM - Deluxe Memory Man - symulacja analogowego delaya EHX Bucket Brigade; TAPE - Tape Delay - symulacja echa mocno nasyconej taśmy i niedokładnie działającego mechanizmu jej przesuwu (drugi potencjometr reguluje zakłócenia wow/flutter) - efekt dobry do rockabilly;

VERB - Reverb plus Delay - echo i pogłos o charakterystyce bliskiej pogłosom typu plate; OCT - Octave Delay - w tym trybie powtórzenia są transponowane o oktawę dzięki zastosowaniu podwójnego pitch shiftera - wyjątkowo atrakcyjny efekt dający mieniącą się kaskadę dźwięków; SHIM - Shimmer - do echa dodawane narastająco są w tle wyższe oktawy, w rezultacie brzmienie jest niezwykle plastyczne, a przez skojarzenie z ilustracyjną muzyką filmową okazuje się skuteczne w kreowaniu pejzażowej przestrzeni; S/H - Sample and Hold - w tym trybie procesor reaguje na uderzenie w struny i generuje powtórzenia do momentu zagrania kolejnego dźwięku; LOOP - Looper o maksymalnej długości pętli wynoszącej 62 sekundy - przydatny do ćwiczeń i nakładania kolejnych zagrywek. Looper ma możliwość utrzymania zapisanej frazy w pamięci mimo wyłączenia zasilania, można też cofać ostatnio dodane warstwy.

Przyciskiem TAP / DIVIDE przełącza się sterowanie dodatkowymi parametrami w niektórych efektach. Wewnątrz obudowy znajduje się przełącznik TAILS, który pozwala użytkownikowi na określenie, czy odbicia delaya mają być słyszalne po wyłączeniu efektu, czy mają zaniknąć w momencie jego wyłączenia.

Canyon to łatwe w obsłudze, a jednocześnie wyjątkowo funkcjonalne urządzenie - różnorodność oferowanych rodzajów echa oraz ich dobarwienie dodatkowymi efektami gwarantuje nie tylko uzyskanie atrakcyjnych dla słuchaczy rezultatów brzmieniowych, ale też potężne źródło inspiracji dla korzystającego z niego muzyka - wszystko oczywiście w świetnej jakości wykonania i brzmienia, z którego słynie Electro-Harmonix.

www.guitarcenter.pl
www.ehx.com

 

Regulacje: FX LEVEL, DELAY,
FEEDBACK
Przełączniki: MODE, TAP/DIVIDE
Wyposażenie: 10 efektów typu
delay, Looper
Wymiary: 70 × 115 × 54 mm
Zasilanie: zasilacz 9 V


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5