BOSS VB-2W Waza Craft Vibrato

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
2016-08-30

BOSS VB-2 Vibrato zadebiutował na rynku muzycznym w 1982 r. jako odpowiedź na potrzeby muzyków szukających wówczas unikalnych brzmień i nowoczesnych środków artykulacji.

Rzadko spotykane egzemplarze z lat 80. wciąż utrzymują wysokie ceny na rynku wtórnym. Podobnie jak pierwowzór, współczesna wersja jest w pełni analogowa - w urządzeniu wykorzystano linię opóźniającą typu bucket brigade składającą się z szeregu kondensatorów, których działanie w uproszczeniu przypomina podawanie wody w wiadrach przez szereg osób. Efekt włączony do ekskluzywnej linii Waza Craft został uzupełniony o dodatkowe gniazdo umożliwiające podłączenie dodatkowego kontrolera - pedału ekspresji, oraz dwa przełączniki.

Tradycyjna bossowska obudowa złożona z dwóch solidnych odlewów i płytki przykręconej od spodu ma komorę baterii 9 V pod przyciskiem włącznika i gniazdo zasilania w tylnej ściance. Cztery gałki kryją trzy potencjometry i przełącznik trybu działania wyłącznika efektu - MODE: LATCH, BYPASS, UNLATCH. Efekt posiada regulację szybkości wibrata (RATE), jego głębokości (DEPTH), oraz szybkości narastania (RISE TIME) - ta funkcja działa w trybie UNLATCH i przypomina zwiększanie obrotów kolumny Leslie.

W ustawieniu BYPASS układ scalony odpowiedzialny za opóźnienie zostaje wyłączony ze ścieżki sygnału. Technologia bucket brigade wprowadza minimalną latencję, której w tym ustawieniu po prostu nie ma. Nie jest to jednak true bypass, ponieważ efekt posiada na wyjściu bufor zapobiegający degradacji sygnału. LATCH to podstawowy tryb działania, w którym kolejne przyciśnięcia pedału włączają i wyłączają efekt, co ukazuje czerwona kontrolka CHECK. W ustawieniu UNLATCH efekt działa tylko w momencie przytrzymania wyłącznika nożnego - jest to przydatne w sytuacji gdy nie mamy pod nogą pedału ekspresji, dzięki czemu można akcentować wibratem tylko wybrane fragmenty utworu, np. dłużej wybrzmiewające akordy. Potencjometrem RISE TIME ustawia się czas narastania efektu. Podłączenie pedału ekspresji do wejścia DEPTH umożliwia kontrolę poziomu głębokości efektu w stosunku do brzmienia podstawowego w czasie rzeczywistym.

Poniżej pokręteł umieszczono niewielki przełącznik trybów działania STANDARD / CUSTOM. W trybie STANDARD efekt brzmieniem w dużym stopniu przypomina swój pierwowzór sprzed ponad 30 lat - wibrato jest ciepłe, na swój sposób słodkie, a pasmo - jak przystało na efekt analogowy - nieco zawężone. W trybie CUSTOM modulacja jest głębsza i szersza pasmowo, dzięki czemu efekt brzmi intensywnie i tłusto, chwilami nieco osobliwie - to ustawienie dla części użytkowników może się okazać zbyt radykalne, chyba że zmniejszy się głębokość wibrata.

Ustawienie potencjometru RATE w pozycji godziny 3:00 daje efekt zbliżony do brzmienia kolumny Leslie, czyli "wirujących głośników" - to brzmienie dobrze sprawdzi się w utworach jazzowych, chociażby w klimatach Charliego Huntera. Z kolei wolne, ale głębokie wibrato przywodzi na myśl brzmienie Johna Scofielda.

To co wyróżnia VB-2W od większości podobnych konstrukcji to piękny, ciepły charakter z naturalnym, miękkim wygaszaniem modulacji, znamienny dla układu BBD. Bardzo przyjemny balans harmoniczny i łagodny niski środek nie ograniczający dynamiki i czytelności uzupełnia pozytywne doznania. Tryb Custom dodaje jeszcze soczystości i autentyczności przy ustawieniu zbliżonym do Leslie i znakomicie sprawdza się przy funkowo-jazzowych przebiegach akordowych. Pedał ekspresji pozwala na błyskawiczną zmianę od lekkiej modulacji w tle po mocno pulsujące brzmienie, co pozwala na kreatywne wykorzystanie stompboxa na scenie.

Wibrato BOSS VB-2W z serii Waza Craft to niewątpliwie efekt dla świadomych muzyków poszukujących inspirującego brzmienia wibrata, które sprawdzi się też przy okazji przy barwach typu Leslie, Uni-vibe czy chorus. W następnej wersji przydałaby się jeszcze możliwość kontroli pedałem ekspresji szybkości wibrata, jednak trzeba powiedzieć że funkcjonalność i jakość efektu BOSS-a stoi tu na najwyższym poziomie.

pl.rolandeasteurope.com
pl.boss.info

 

Połączenia: INPUT, DEPTH, OUTPUT
Regulacje: RATE, DEPTH, RISE TIME
Przełączniki: STANDARD / CUSTOM;
MODE: LATCH, BYPASS, UNLATCH
Zasilanie: 9 V DC, 35 mA
Wymiary: 73 × 129 × 59 mm
Masa: 450 g

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor