BEHRINGER UT100

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BEHRINGER
Testy
2006-06-02
BEHRINGER - UT100

W tym miesiącu przetestujemy pięć efektów podłogowych firmy Behringer. Będą to dwa przestery typu overdrive, chorus, tremolo, a także konstrukcja, której zadaniem jest modelowanie brzmienia gitary akustycznej.

Wszystkie przedstawione efekty zostały umieszczone w obudowach wykonanych z tworzywa sztucznego. Całość sprawia raczej solidne i miłe dla oka wrażenie. Spód pokryty jest warstwą antypoślizgowej gumy, natomiast na środku górnej części obudowy umieszczono regulatory oraz czerwoną diodę sygnalizującą włączenie efektu. Obudowa użyta do produkcji prezentowanych urządzeń nie jest niestety pozbawiona wad, co szczególnie widać w przypadku gniazda zasilacza, które jest umieszczone obok wejścia dla instrumentu, co według mnie może stanowić problem w przypadku łączenia kilku efektów i umieszczenia ich w typowym floorboardzie. Umieszczenie baterii pod wyłącznikiem jest znanym patentem w świecie efektów gitarowych, jednak w przypadku kostek Behringera jej wymiana jest dosyć skomplikowana. Klapkę komory baterii zdejmuje się bowiem wciskając dwa plastikowe sworznie tworzące jej zawias. Potrzebne jest do tego celu jakieś narzędzie lub na przykład długopis.

UT100 ULTRA TREMOLO


Ultra Tremolo to efekt modulacyjny pozwalający na uzyskanie typowego, klasycznego tremola, znanego ze wzmacniaczy typu vintage z lat 60. Na górnym panelu znajdziemy regulatory: RATE (częstotliwość modulacji), WAVE (kształt przebiegu sinusoidy) i DEPTH (głębokość modulacji). UT100 generuje klasyczny efekt tremolo, w uproszczeniu polegający na rytmicznym ściszaniu i podgłaśnianiu sygnału. Przy maksymalnym ustawieniu gałki DEPTH powoduje wręcz jego całkowite wyciszanie.

Potencjometr RATE posiada niezwykle duży zakres regulacji, dzięki czemu umożliwia precyzyjne dopasowanie efektu do tempa utworu. Pokrętło WAVE wprowadza niewielkie, prawie niesłyszalne zmiany w krańcowych ustawieniach. Podobnie jak w przypadku UC100, również tutaj efekt charakteryzuje niski poziom szumów własnych, co dobrze świadczy o użytych do jego budowy podzespołach.

Podsumowując muszę stwierdzić, że Ultra Tremolo to dobrze brzmiący efekt tremolo w przystępnej cenie. Myślę, że znajdzie wielu zwolenników nie tylko wśród gitarzystów, gdyż można go z powodzeniem stosować do basu oraz instrumentów klawiszowych.

 

Rafał Rogulski

regulatory i przełączniki: TO100 (DRIVE, TONE, LEVEL),
BO100 (GAIN, TONE, LEVEL), UC100 (LEVEL, TONE, RATE, DEPTH),
UT100 (RATE, WAVE, DEPTH), AM100 (LEVEL, ENHANCE, RES, MODE);
zasilanie: bateria 9V lub zasilacz Behringer
PSU-SB DC (nie wchodzący w skład zestawu);
wymiary: 54×70×123mm (W×S×D)


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
4
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6