BOSS VE-2

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
2015-07-14
BOSS - VE-2

VE-2 to procesor podłogowy dla śpiewających instrumentalistów - nie tylko gitarzystów, ale również osób grających na innych instrumentach, których sygnał można transmitować kablem.

Służy on do tworzenia harmonii wokalnych w czasie rzeczywistym w oparciu o akordy grane na instrumencie, jak również umożliwia ubarwienie głosu efektami. Wszystkie przyłącza umieszczono na tylnym panelu, są to: wejście gitary, wyjście gitary bez efektu (THRU), wejście mikrofonowe XLR z regulacją czułości, włącznikiem napięcia phantom i diodą sygnalizującą przesterowanie, wyjście mikrofonowe XLR OUT z przełącznikiem odcinającym masę procesora, wyjście słuchawkowo-liniowe z gniazdem 1/8", złącze USB, gniazdo zasilacza, wyłącznik, gniazdo dodatkowego przełącznika nożnego (VARIATION, MEMORY).

Regulacje na panelu górnym to: BALANCE - propocja między wokalem bez obróbki a efektami, TYPE - wybór głosów górnych lub dolnych ilustrowany siedmioma diodami LED, KEY - wybór tonacji, AUTO HARMONIST - przełącznik automatycznego wykrywania tonacji na podstawie granych akordów, nawet jeżeli w trakcie utworu zmienia się tonacja, BYPASS - nożny wyłącznik efektu. Można nim włączyć tylko efekty przestrzenne REVERB lub DELAY (dioda świeci na żółto), albo efekty i głosy harmoniczne (dioda niebieska). Procesor może również działać w trybie hybrydowym generując głosy harmoniczne w oparciu o akordy grane na instrumencie i manualne ustawienie pokrętłem KEY, co ułatwia pracę w przypadku przejścia z gry rytmicznej do solówki instrumentalnej.

Do wyboru są w sumie 24 rodzaje harmonii - 12 jednogłosowych i 12 dwugłosowych, które można wzbogacić włączając funkcję ENCHANCE działającą w dwóch trybach (dioda czerwona / zielona). Ta funkcja dodaje delikatną kompresję i rozjaśnia wokal. Pokrętłem ECHO wybiera się jedną z trzech kombinacji efektów: REVERB, REVERB+ DELAY, DELAY, a jednocześnie reguluje ich intensywność (podnie jak w combach Roland Cube). Ulubione ustawienia można zapisywać w trzech komórkach pamięci przełączanych przyciskiem MEMORY symbolizowanych kolorami diody (czerwony, pomarańczowy, zielony). Zapisane ustawienia można również zmieniać podczas muzykowania dodatkowym przełącznikiem nożnym. Do zasilania potrzebne są cztery baterie AA albo zasilacz. Warto dodać, że napięcie fantomowe mikrofonu działa również podczas działania na bateriach. Gniazdo USB (typu B) umożliwia wykorzystanie VE-2 w charakterze intefejsu audio i nagrywanie partii wokalnych na komputerze.

Zarówno blaszana obudowa pokryta czerwonym błyszczącym lakierem, jak pokrętła i przyłącza reprezentują właściwy dla Bossa poziom solidności. Panel sterowania jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim zaprojektowany bardzo logicznie dzięki czemu większość funkcji można opanować w kwadrans. Przydatną funkcją jest możliwość dołączania harmonii do włączonych wcześniej efektów przestrzennych, zresztą całkiem dobrej jakości, np. można zagrać zwrotkę z samym pogłosem, na refren dołączyć jeszcze harmonie. Całkowite wyłączenie efektów następuje po przytrzymaniu przycisku przez 2 sekundy.

Procesor reaguje na wibrato i nie należy mylić go z urządzeniem typu auto tune - jeśli ktoś śpiewa nieczysto, dodane głosy będą podążać harmonicznie za wokalem, ale nie zabrzmi to dobrze. Z dobrze śpiewającego wokalisty lub wokalistki procesor zrobi atrakcyjny chórek, jednak z miernymi umiejętnościami wokalnymi zderzymy się raczej z upiornym duecikiem lub nawet koszmarnym trio (chociażby z głosem w dolnej oktawie). W takiej sytuacji nawet delikatne dostrajanie będące ubocznym efektem generowania harmonii niewiele pomoże. To najmniej gitarowy efekt jaki pojawił się w naszym Magazynie, niemniej jednak wysoce atrakcyjny dla śpiewających gitarzystek i gitarzystów oraz duetów instrumetalno-wokalnych.

www.rolandpolska.pl

Impedancja wejściowa: MIC IN 4 kOhm, GUITAR IN
1 MOhm
Impedancja wyjściowa: XLR OUT 600 Ohm, PHONES
/ LINE OUT 33 Ohm
Wyjścia: instrumentalne, liniowe symetryczne
(TRS)
Regulacje: BALANCE, TYPE, KEY, ECHO, ENCHANCE,
VARIATION, MEMORY
Gniazda: GUITAR IN, GUITAR THRU, MIC IN (XLR),
XLR OUT, PHONES / LINE OUT, VARIATION / MEMORY,
USB, DC IN
Efekty: HARMONY, ECHO, ENHANCE
Zasilanie: 9 V / 4 x AA, 200 mA
Wymiary: 156 mm x 116 mm
x 64 mm
Waga: 600 g


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor