DR. J Shadow Echo

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki DR. J
Testy
2014-10-01
DR. J - Shadow Echo

Marka Dr. J należy do zdobywającego sukcesywnie rynek budżetowymi konstrukcjami koncernu Joyo Technology i jest ukłonem firmy w kierunku gitarzystów poszukujących profesjonalnych, butikowych efektów w niewygórowanych cenach.

Nie oznacza to tanich urządzeń, jednak powołanie do życia Dr. J było jak najbardziej przemyślane. Za powstawaniem efektów stoi pasjonat i gitarzysta Dee Leung, który przed laty zyskał sławę budując niezwykle wierne kopie butikowych pedałów. Jak nietrudno się domyślić, z jego usług korzystało coraz więcej lokalnych gitarzystów, a w końcu Lee zaczął też tworzyć autorskie i unikalne konstrukcje, które szybko zyskiwały uznanie a cała idea przykuła uwagę firmy Joyo Technology, pod której skrzydłami rozwija się obecnie młoda, butikowa marka.

Do naszego testu trafił delay Shadow Echo, zapakowany w oldschoolowe, kartonowe pudełko i noszący nazwę kodową D-54. Efekt umieszczono w dosyć kompaktowej, wykończonej w ciemnym fiolecie, metalowej obudowie, a ideą było stworzenie naturalnie brzmiącej wersji analogowego delay'a. Do dyspozycji mamy trzy klasyczne gałki LEVEL, FEEDBACK i TIME odpowiedzialne za głośność odbić, ilość powtórzeń i czas.

Na pokładzie znalazła się też dodatkowa sekcja modulacji, aktywowana małym przełącznikiem. Gałki SPEED i DEPTH ustalają prędkość i głębokość modulacji dokładanej do odbić. Jedna z diod na panelu wskazuje włączenie delay'a, druga świeci się i pulsuje pokazując prędkość aktywowanej, wbudowanej sekcji. Shadow Echo może być również zasilany baterią 9V i posiada transparentne przełączanie true bypass. Po włączeniu efekt oferuje miękkie i bardzo naturalnie brzmiące powtórzenia, które nie wprowadzają żadnego bałaganu i jak na analogową barwę przystało delikatnie przyciemniają się z każdym następnym odbiciem. Słyszalna jest też subtelna modulacja, charakterystyczna dla brzmienia starszych konstrukcji i wprowadzająca właśnie ten poszukiwany charakter. Tak muzycznie brzmiącej linii opóźniającej można ze świecą szukać w tej półce cenowej.

Gałką TIME uzyskamy czas od bardzo krótkich odbić typu slap po klasyczne, solowe powtórzenia w granicach kilkuset milisekund. Dodatkowo mamy tu jeszcze modulację, której brzmienie możemy dodać do powtórzeń. Przy ustawieniach gałki DEPTH powyżej jednej-trzeciej zakresu otrzymamy już coraz bardziej ekstremalne efekty, ale poniżej tego zakresu uzyskamy miękką modulację, znakomicie dodającą przestrzeni do akordów.

Gałka SPEED wraz z przekręcaniem w lewo skutkuje pojawianiem się coraz szybszego efektu wibrato. Każdy kto szuka emulacji analogowego delay'a nie nastawia się na krystaliczne i wierne odbicia, lecz potrzebuje efektu pozwalającego, obok stworzenia przestrzeni, na muzyczne wzbogacenie barwy gitary. Dr. J Shadow Echo wywiązuje się z takiego zadania znakomicie oferując klasowy, analogowy delay, który niełatwo jest znaleźć nawet w dwukrotnie droższych pedałach, a bonusowa modulacja przy odpowiednim ustawieniu może doskonale wzbogacić jeszcze brzmienie akordowe.

regulatory: LEVEL, FEEDBACK, TIME,
SPEED, DEPTH
przełączniki: ON/OFF, OFF (modulacja)
przyłącza: IN, OUT, 9V DC


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6