BOSS DA-2 Adaptive Distortion

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
2014-09-29
BOSS - DA-2 Adaptive Distortion

Klasyczne pedały Bossa przez ostatnie dekady obecne są w niemal każdym profesjonalnym pedalboardzie. Jednak japoński producent nie spoczywa na laurach a inżynierowie firmy nieustannie spoglądają w przyszłość.

Technologia COSM od wielu lat stoi za modelowanym brzmieniem Bossa, który niedawno zaprezentował kolejną nowinkę w dziedzinie cyfrowej - Multi Dimensional Processing. W teście bierzemy na warsztat wykorzystujący tę technologię pedał DA-2 Adaptive Distortion.

Na pierwszy rzut oka DA-2 wygląda jak klasyczny stompbox firmy, a znany już format obudowy ubarwia tu jedynie szczotkowany, srebrny panel. Do regulacji mamy cztery gałki - LEVEL, LOW, HIGH i A-DIST, służące do ustawień głośności, dolnego i górnego pasma oraz gainu. Jednak różnicę widać w nazwie ostatniego pokrętła, które stoi za funkcją Adaptive Distortion. Pokładowy procesor wykorzystujący technologię MDP analizuje w czasie rzeczywistym zagrane dźwięki i wprowadza odpowiednie zmiany w celu dostosowania brzmienia do danej sytuacji - w zależności od tego czy są to niskie partie akordów, wyższe dwudźwięki czy też szybkie przebiegi solowe.

Na początek ustawiamy wszystkie gałki korekcji i gainu na godzinę 12:00. DA-2 odzywa się już dosyć mocnym przesterowaniem z wyrazistym środkiem pasma. Góra pasma nie jest przejaskrawiona, a bas charakteryzuje wyjątkowa klarowność. Po uderzeniu akordu distortion zaskakuje znakomitą separacją dźwięków. Po zwiększeniu gainu i zagraniu nawet mniej typowego akordu dobrze słyszalne są wszystkie składniki, gdzie przy znakomitej większości przesterów otrzymalibyśmy już mętną papkę. Dźwięki klarownie wybrzmiewają, nie czuć też kompresji podczas mocniejszego ataku w struny.

Bardzo dobrze działają oba pokrętła korekcji. Przy zdjętej górze i zwiększonym dole otrzymujemy miękką, ciemną barwę, która jest dużo lepiej zdefiniowana w porównaniu do podobnie ustawionych, klasycznych przesterów, gdzie brzmienie dużo słabiej przebijałoby się w miksie. Odwrotne ustawienie zapewnia czyste, i cały czas dosyć ciepłe brzmienie strun basowych oraz wyraźny, perkusyjny i jednocześnie nie drażniący ostrymi tonami atak. Boss DA-2 Adaptive Distortion oferuje bardzo dobre, klarowne brzmienie przesterowane, które bez potrzeby oddzielnej korekcji odnajdzie się zarówno przy solówkach, jak i podkładowych partiach. Możliwe jest to dzięki najnowszej technologii Multi Dimensional Processing, opracowanej ostatnio przez japońskiego producenta. Jednocześnie nie musimy obawiać się o jakiś kompromis brzmieniowy - DA-2 oferuje wysokiej klasy dynamiczny przester z lekko wyczuwalnym, bardziej konturowym charakterem, który w wielu sytuacjach pozwala na uzyskanie klarowności nie osiągalnej dla tradycyjnych konstrukcji.

regulatory: LEVEL, LOW, HIGH, A-DIST
przyłącza: IN, OUT, 9V DC


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor