TASCAM PT-7

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki TASCAM
Testy
2010-08-12
TASCAM - PT-7
Najnowszy produkt firmy Tascam, PT-7, łączy w sobie funkcje metronomu, tunera i rejestratora. Czy jest to coś, na co wszyscy czekaliśmy? Przekonamy się o tym w niniejszym teście

MECHANIKA


Tascam PT-7 kryje się w estetycznej obudowie o długości 150mm, szerokości 64mm i grubości 18mm. Nie licząc baterii, całość waży 125g, a więc niewiele więcej niż tabliczka czekolady. Na górnym panelu znajduje się głośnik, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, monofoniczny mikrofon i szereg przycisków służących do obsługi urządzenia: 3×MODE, START/ STOP, IN/ OUT, LOOP, TAP oraz standardowe START, STOP, RECORD i przyciski przeskakiwania pomiędzy nagraniami. Pomimo swych rozmiarów wyświetlacz przekazuje nam aż 12 informacji dotyczących pracy tunera, metronomu, dostępnej pamięci, a także aktywowanych funkcji. Na prawej krawędzi umieszczono gniazdo zasilacza 5V DC - PT-7 może pracować na kablu lub na pojedynczej baterii AA. Na lewym boku znajdziemy wejście instrumentalne INPUT i słuchawkowe PHONES, a także pokrętło VOLUME. Na górnej krawędzi zamontowane zostały trzy przełączniki: STANDBY/ ON/ BACKLIGHT, HI/ LOW INPUT GAIN oraz SPEAKER ON/ OFF. Tryb BACKLIGHT oprócz włączenia powoduje podświetlenie wyświetlacza LCD, dzięki czemu możemy pracować także przy kiepskim oświetleniu. Z tyłu umieszczono rozkładane nóżki ułatwiające ustawienie urządzenia w wygodnej do ćwiczeń pozycji lub przypięcie go do pulpitu na nuty.

FUNKCJE


Tascam PT-7 to przede wszystkim chromatyczny tuner z opcją kalibracji, którego można używać w oparciu o wbudowany mikrofon lub podłączyć dowolny instrument do gniazda INPUT. Wykrywane dźwięki mieszczą się w zakresie od C2 do B6. Wzorzec "A", fabrycznie ustawiony na 440Hz, oscylować może pomiędzy 349 a 449Hz, ze stopniami co 0,1Hz, ale częstotliwość tę można także ustawić poprzez kalibrację z zewnętrznego źródła dźwięku. Aktualnie grana nuta wyświetlana jest w postaci litery z krzyżykiem lub bemolem. Wskaźniki na wyświetlaczu informują o odchyleniu wykrytego dźwięku o +/-60 centów (100 centów to półton). Jeżeli dźwięk jest dostrojony, pojawia się pomiędzy wskaźnikami kropka - czasem z wirującym wokół niej pierścieniem, jeśli trzeba dźwięk jeszcze trochę dociągnąć. Instrument stroić można również za pomocą elektronicznego kamertonu - wystarczy włączyć głośniczek i wybrać na wyświetlaczu żądaną nutę. PT-7 jest niezwykle szybkim w działaniu tunerem, a jego czas reakcji można dodatkowo dostosować w pięciu krokach: pomiędzy +2 (tryb najszybszy) i -2 (tryb najwolniejszy). Możliwość ta dodana została w celu ułatwienia kształcenia słuchu oraz dokładności śpiewania i grania nut na instrumentach dętych lub strunowych bezprogowych. Cechą wyróżniającą spośród innych tego typu urządzeń jest także to, że może pracować w różnych strojach - oprócz równomiernie temperowanego znajdziemy tu takie stroje, jak: pitagorejski, Mean Tone, Werckmeister III, Kirnberger III, Kellner, Vallotti czy Young.

Drugą z funkcji Tascama PT-7 jest rejestrator. Nagrać można maksymalnie 20 minut materiału podzielonego na 99 tracków, dzięki czemu od ręki "zanotujemy" riff czy frazę, która nagle wpadła nam do głowy. Jako bonusowy rodzynek firma Tascam oddaje nam do dyspozycji zmianę prędkości nagrania bez zmiany wysokości dźwięku lub zmianę wysokości nagrania o +/-6 półtonów bez zmiany szybkości. Podczas odtwarzania i nagrywania w dolnej części wyświetlacza widzimy odpowiednie strzałki. Obok nich może się pojawić ikonka pętli: "(" gdy ustawimy jej początek, ")" gdy ustawimy jej koniec oraz "( )" gdy odtwarzamy ustawioną wcześniej pętlę. Właśnie te pętle w połączeniu z możliwością zwalniania nagrań czynią z PT-7 interesujące narzędzie pracy dla gitarzysty - coś zdecydowanie wykraczające poza to, czego można by się spodziewać po tunerze.

Tascam PT-7 to także metronom. Tempo wybrać można w zakresie 30-300BPM co 1BPM. Cieszy ten podwyższony górny zakres, gdyż zbyt wiele metronomów na rynku kończy swój galop w okolicach 250BPM. W szczytowej części wyświetlacza widzimy kropki odzwierciedlające używany aktualnie beat. Do ćwiczeń użyć możemy kilka różnych trybów: od 2/4 do 7/4, ale także duplety, triplety, shuffle i quadruplety. Funkcja TAP pozwala na dostosowanie tempa do aktualnie ćwiczonego utworu lub po prostu sprawdzenie, w jakim tempie grana jest dana piosenka czy fraza. Praca z tym metronomem jest przyjemna i intuicyjna. Dźwięk metronomu w wersji - do wyboru - akustycznej lub elektronicznej, wypuścić można na wbudowany głośnik lub na wyjście słuchawkowe, dzięki czemu metronom sprawdza się w każdych warunkach.

PODSUMOWANIE


PT-7 wykracza funkcjonalnością daleko poza możliwości swych konkurentów. Dzięki temu na zawarte we wstępie pytanie można odpowiedzieć: Tak, wielu z nas czekało na takie właśnie urządzenie. Tuner, rejestrator i metronom - trzy w jednym - na tyle proste, by nie zaprzątać naszej uwagi milionami parametrów, a jednocześnie wszystko to, czego tak naprawdę potrzebujemy do efektywnego ćwiczenia. Czyż nie o to nam właśnie chodziło?


głośnik: wbudowany
wyjście
: słuchawkowe
wyświetlacz
: LCD
zasilanie
: zasilacz PS-P520 lub bateria AA
wymiary
: 50×64×18mm (W×S×G)
waga
: 125g


 

Krzysztof Inglik

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Jakość / Cena:
6