KOCH Dummybox Studio/PA

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki KOCH
Testy
2017-06-23
KOCH - Dummybox Studio/PA

Wzmacniacze lampowe są nieodłącznym elementem zestawu gitarzysty w dużej części kreując brzmienie instrumentu, jednak mają jedną dosyć uciążliwą cechę - są głośne.

Oczywiście nie ma z tym problemu na dużej scenie, gdzie zazwyczaj możemy odkręcić gałkę głośności i zapewnić optymalne warunki dla uzyskania soczystego, lampowego soundu, ale większość gitarzystów chciałaby cieszyć się piękną, lampową barwą grając również w mniejszych klubach czy nawet w domu. W tym ostatnim przypadku często nie ma możliwości ustawienia przyzwoitej głośności nawet w przypadku konstrukcji 1-watowych. Tu z pomocą przychodzą wszelkiej maści attenuatory ograniczające moc doprowadzaną do głośnika oraz tzw. loadboxy, pozwalające użyć wzmacniacz nawet bez podpięcia kolumny, co jest nieocenione przy cichym nagrywaniu w domowym zaciszu - i wykorzystania do tego celu swojego ulubionego headu lub comba lampowego.

W ofercie Kocha dostępne są trzy tego rodzaju urządzenia i to łączące jeszcze te dwie opcje - tłumika mocy wyjściowej oraz loadboxa. Dodatkowo na pokładzie mamy jeszcze proste i dobrze brzmiące symulacje kolumny oraz ustawienia mikrofonu. W naszym teście gości model Koch Dummybox Studio/PA, przeznaczony właśnie do studyjnego, domowego nagrywania oraz wyprowadzenia sygnału do konsolety i systemu PA. Dostępny jest też tańszy, niemal bliźniaczy Dummybox Home, posiadający zamiast wyjścia XLR gniazda jack 1/4" i 1/8" oraz RCA, oferujące niezbalansowany sygnał liniowy.

Pamiętać trzeba o tym, że urządzenia przystosowane są do określonej impedancji, więc przy zakupie trzeba wybrać wersję np. 8-omową. Oba urządzenia są przystosowane do ciągłej pracy ze wzmacniaczami o mocy do 60 W, ale wytrzymają też "chwilowe" 100-wat, czyli można je też w zasadzie podłączyć do mocniejszych konstrukcji. Trzeci w ofercie, najbardziej rozbudowany, głównie pod kątem scenicznym to Loadbox LB120 II, któremu przyjrzymy się w kolejnym teście.

BUDOWA


Koch Dummybox Studio/PA umieszczony jest w kompaktowej, pomalowanej na czarno, metalowej obudowie o wymiarach 11 x 18 x 13 cm i wadze 0,5 kg. Cała konstrukcja jest pasywna, więc nie potrzebujemy tu żadnego zasilania. Na przedniej ściance w górnej połowie mamy dostęp do sekcji nagrywania Recording/PA ze zbalansowanym wyjściem XLR DI, posiadającym przełącznik Gnd/ Lift oraz emulację kolumny, która może być wyłączona z toru sygnału. Emulacja obejmuje dwa ustawienia mikrofonu prosto i pod kątem (on/ off-axis) oraz dwa rodzaje kolumny - z głośnikiem 1 x 12" i 4 x 12".

Poniżej po lewej stronie znajduje się wyjście MONITOR Low Power do podłączenia do kolumny (4-16 Ohm) sygnału o zmniejszonej głośności z możliwością ustawienia trzech pozycji: H, M i L, gdzie H to 5% mocy, M - 3% oraz L - 1%, czyli ograniczenie dosyć spore. Po prawej stronie są jeszcze dwa gniazda IN oraz THRU sekcji Dummy Load. Do IN podłączamy sygnał wychodzący bezpośrednio z wyjścia głośnikowego naszego wzmacniacza, do THRU kolumnę, na której będzie słyszalna niezmniejszona moc. Gdy nie podłączymy kolumny, Dummybox zastosuje własne obciążenia bez obawy uszkodzenia wzmacniacza.

W PRAKTYCE


Urządzenie podłączamy pomiędzy wzmacniacz i kolumnę, dzięki czemu sygnał docierający do nagrywania zawiera zarówno charakter preampu jak i końcówki mocy. Niezwykle istotne jest to, że nie musimy w ogóle podłączać kolumny, co jest nieocenione przy cichym nagrywaniu w domu. Tu możemy zastosować wbudowaną symulację, jednak aby wykorzystać możliwości takiego "obciążnika" najlepiej jest nagrać sygnał bez symulacji i wykorzystać później w programie DAW impulsy, czyli wirtualne symulacje kolumn. Działa to znakomicie, ponieważ sygnał oferowany przez Dymmyboxa Kocha zawiera pełne pasmo i lampowe brzmienie oraz dynamikę naszego wzmacniacza, który bez problemu możemy rozkręcić na "full".

W programie DAW można później żonglować symulacjami kolumn do uzyskania idealnego efektu. Wbudowana symulacja wypada bardzo dobrze i chociaż ma tylko cztery opcje ustawień, można znaleźć w zupełności zadowalające brzmienie sprawdzające się po niewielkiej korekcji nawet w półprofesjonalnym demo. Nic nie stoi na przeszkodzie podłączyć się z kolumną gitarową do wejścia z ogranicznikiem mocy - tu obniżony sygnał brzmi naprawdę dobrze, szczególnie w opcji 3 i 5%, dzięki czemu możemy pograć lampowym brzmieniem nawet w domu lub mieć dobrej klasy odsłuch przy nagrywaniu sygnału Direct.

Wyjście XLR zapewnia wysoką jakość sygnału i przystosowane jest do poziomu mikrofonowego (-20dBV), czyli odpowiedniego wejścia w karcie muzycznej lub PA. Dummybox Studio/PA dobrze sprawdzi się też np. na koncercie, gdzie możemy bez użycia mikrofonu nagłośnić nasz wzmacniacz - wbudowane symulacje kolumn i mikrofonu sprawdzają się wtedy wyjątkowo dobrze, i na pewno dużo lepiej od kiepskiego lub słabo ustawionego mikrofonu.

www.musicpartners.pl
www.www.koch-amps.com

 

Wyjścia do nagrywania/PA: zbalansowane
XLR z przełącznikiem Gnd/Lift
Symulacja kolumny (z możliwością wyłączenia):
mikrofon ON/OFF-Axis, 1x12" lub 4x12"
Wyjście z ograniczeniem mocy na kolumnę:
MONITOR z ustawieniem H (5%),
M (3%) i L (1%)
Sekcja obciążenia: IN (8Ohm, 60 W), THRU
Wymiary: 11 (szer.) x 18 (wys.) x 13 (dł.) cm
Waga: 0,5 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5