Nowa sygnowana gitara Jacksona Browne

Newsy
Nowa sygnowana gitara Jacksona Browne

Po 5 latach pracy nad prototypami finałowa wersja instrumentu sygnowanego nazwiskiem Browne'a ujrzała światło dzienne w Gibson Montana Acoustic Master Shop w Bozeman.

Browne współpracował z całym zespołem Gibson Montana w trakcie tworzenia gitary. Jest to pierwsza sygnatura Jacksona Browne.

Jackson Browne napisał oraz zagrał kilka najbardziej znanych i poruszających w muzyce pop kawałków, definiując pewien kanon w tworzeniu tekstów przepełnionych szczerością, emocjami oraz własnymi poglądami. Był laureatem nagród Rock and Roll Hall of Fame w 2004 roku oraz Songwriter's Hall of Fame w 2007.
Ten dystyngowany model posiada czerwony, świerkowy przód. Boki oraz tył instrumentu wykonano z orzecha angielskiego. Sygnatura była inspirowana legendarnym modelem 1930s-era Roy Smeck, który znalazł się w bogatej kolekcji gitar Browna. Roy Smeck jest znany z potężnego, tradycyjnego, akustycznego brzmienia oraz niezawodności koncertowej. Instrument posiada szeroki gryf, głębokie okrągłe wcięcia oraz znaną z gitar klasycznych skalę. 12 próg jest umieszczony w miejscu łączenia gryfu z pudłem rezonansowym. Jest to dość nowoczesny instrument z wyjątkowo dobrym pickupem. Brzmi znakomicie zarówno akustycznie jak i po podłączeniu do wzmacniacza.

"Proces tworzenia gitary posuwał się raz do przodu raz do tyłu" - mówi Jackson. "Jako człowiek występujący na scenie od 20 lat potrafiłem dokładnie sprecyzować co jest ważne w moim instrumencie i co pozytywnie wpływa na moją muzykę. Budowanie swojego instrumentu w oparciu o legendarny model Roy Smeck było niezwykle ekscytujące"

Jako realizację wszystkich pomysłów artysty, Gibson przedstawia model Jackson Browne Signature. Ręcznie wykonany instrument z najwyższej półki z Gibson Montana's Acoustic Master Shop jest wreszcie dostępny dla każdego wymagającego wykonawcy. Browne konsultował się z Gibsonem przez ponad 10 lat oraz współpracował z lutnikami z Montany przez ostatnie 5! Wszystko po to, by stworzyć perfekcyjny produkt. Browne nie pozwolił zespołowi iść na skróty, czy też stosować jakichkolwiek kompromisów dotyczących konstrukcji, designu oraz wyposażenia. Dzięki temu instrument brzmi wręcz magicznie i daje niespotykane dotąd możliwości na scenie. Głównym założeniem tego projektu była kreacja gitary o najlepszej z możliwych jakości wykonania.

Taki jest właśnie model Jackson Browne! Instrument akustyczny, który przetrwa lata i będzie znakomicie służył kolejnym pokoleniom gitarzystów. Gibson JB bazuje na klasycznym rodzaju pudła rezonansowego 1930s Jumbo. Dodatkowo, na prośbę Jacksona został wzbogacony o rzadkie elementy, legendarnego Roya Smeck znanego z bogatego, mocnego brzmienia. W odróżnieniu od swego pierwowzoru głębokość pudła została zwiększona powodując wzrost rezonansu i polepszając brzmienie.

Zastosowano innowacyjne gatunki drewna, takie jak przyjazny środowisku Orzech Angielski (tył i boki), a także dokonano łączenia gryfu z pudłem na wysokości 12 progu w celu ułatwienia dostępu do wysokich dźwięków. W instrumencie zastosowano wręcz audiofilski układ pickupów Trance Audio Amulet Pickup System o oryginalnym designie. Pozwala on znakomicie oddać dostojne brzmienie nawet na największych scenach świata. Model 1 natomiast jest pozbawiony jakichkolwiek pickupów. Wszystko to znakomicie się prezentuje w wykończeniu Vintage Sunburst i ręcznie nakładanym nitrocelulozowym lakierze.

(krn)