NAMM 2011: Fender "telebruje" rocznicę Telecastera

Newsy
NAMM 2011: Fender "telebruje" rocznicę Telecastera

W tym roku mija 60 lat od czasu gdy na rynku oficjalnie pojawiły się instrumenty Telecaster i Precision Bass. Z tej okazji Fender zaprezentował dwa nowe modele 60th Anniversary Telecaster i 60th Anniversary Precision Bass, zaś ich Custom Shop postanowił wypuścić na rynek 12 ekskluzywnych modeli Telecastera.

Jest co świętować bo oto ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów gitar, Telecaster, obchodzi okrągłe, 60 urodziny. Jesienią 1950 przedstawiono tę gitarę jako model Broadcaster, ale jako że nazwa była już zastrzeżona przez firmę Gretsch produkującą zestaw perkusyjny o tej nazwie, została przemianowana na Telecaster.

W ramach "telebracji" firma Fender zaprezentowała dwa specjalne jubileuszowe modele 60th Anniversary Telecaster i 60th Anniversary Precision Bass, charakteryzujące się wykończeniem Blackguard Blonde oraz ozdobną płytką wzmacniającą połączenie szyjki z korpusem. Korpusy obu instrumentów są wykonane z jesionu, a szyki i podstrunnice z klonu.

Gitara 60th Anniversary Telecaster o menzurze 25.5" i 22 progach Medium Jumbo jest wyposażona w dwa single American Standard Tele zamontowane w sposób typowy dla "telecasterów". Do dyspozycji mamy pokrętła VOLUME i TONE, 3-pozycyjny przełącznik oraz mostek American Tele.

W gitarze basowej 60th Anniversary Precision Bass charakteryzującej się menzurą 34" zamontowano jeden pickup jednocewkowy w układzie split - Vintage Precision Bass, pokrętła służące do regulacji głośności i barwy oraz klucze Fender/Hipshot. Zastosowany w instrumencie mostek HMV pozwala zarówno na tradycyjne mocowanie strun jak i poprzez przełożenie ich przez korpus.

Oba instrumenty wyposażono w czarne płytki ochronne, natomiast cały osprzęt jest chromowany. Zarówno gitara jak i bas będą sprzedawane w komplecie z twardym futerałem.

Warto również zwrócić uwagę na kilka modeli, które z tej samej okazji zostały pokazane w Fender Custom Shop. Każda z nich to gitara wyjątkowa nie tylko dzięki wykończeniu, ale również ilości w jakiej zostaną wypuszczone na rynek (każda po 60 szt.). Zresztą sami dobrze wiecie jak dużą popularności cieszą się Telecastery zwłaszcza teraz, niesione na fali popularności muzyki alternatywnej czy post-rockowej.

Nam nie pozostaje nic innego jak pogratulować tak udanych konstrukcji i oczekiwać na rocznicowe Tele w Polsce.

(krn)