DiMarzio Fortitude - nowy humbucker Joe Duplantiera

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki DIMARZIO
DiMarzio Fortitude - nowy humbucker Joe Duplantiera

Premierze najnowszego sygnowanego przez Joe Duplantiera modelu marki Charvel towarzyszy nowy humbucker mostkowy DiMarzio Fortitude.

Zaprezentowany na targach NAMM 2020 Charvel Joe Duplantier Signature Pro-Mod San Dimas Style 2 HH E Mahogany uzbrojony jest w parę humbuckerów - DiMarzio PAF 36th Anniversary przy gryfie oraz najnowszy, sygnowany przez gitarzystę Gojira DiMarzio Fortitude umieszczony przy mostku. Obydwa pickupy są również dostępne osobno w ofercie DiMarzio.

Przypomnijmy, że projektując PAF 36th Anniversary firma DiMarzio kierowała się chęcią stworzenia modelu, który będzie łączył wszystkie najlepsze cechy vintage'owego przetwornika z idealnym balansem między słodkim, ciepłym brzmieniem a przejrzystością. Nie chcąc stworzyć typowego klona, firma przeprojektowała oryginalną konstrukcję PAF (którą opracował przez Seth Lover) używając opatentowanej technologii oraz, jako przykład, należącego do Larry'ego DiMarzio oryginalnego Gibsona Les Paula Cherry Sunburst z 1959 roku. Gitara ta charakteryzuje się oryginalnymi właściwościami tonalnymi - pomimo iż pole magnetyczne jej pickupów nie jest silne, brzmienie jest bardzo dobrze zdefiniowane, niemal jak w przetwornikach single-coil.

Pracownicy DiMarzio odtworzyli słabe pole magnetyczne, aby pozwolić strunom na dłuższą wibrację oraz w celu uzyskania skoncentrowanego i klarowanego ataku i poziomu wyjściowego. Używając komputerowo sterowanych nawijarek precyzyjnie odwzorowali customowe cewki 42AWG, które miały pozwolić na osiągnięcie pożądanej częstotliwości, z jednoczesną eliminacją wszelkiego rodzaju pisków.

Joe Duplantier, wielki fan brzmienia i zniuansowania gryfowego pickupu DiMarzio PAF 36th Anniversary, w związku z sygnowanym Charvelem, potrzebował pasywnego przetwornika mostkowego o vintage'owym charakterze, który zapewni mu większy zakres dynamiki i mocniejszy sygnał w najniższym paśmie. Joe gra większość riffów używając pickupa mostkowego, dlatego musiał on brzmieć "zabójczo". Gitarzysta zasugerował nazwę Furtitude, ponieważ jego zdaniem sygnowany przez niego humbucker jest "prosty, szczery, silny i bezpośredni." Jak informuje DiMarzio, Fortitude jest bardzo precyzyjny i ostry oraz umożliwia gitarzyście Gojira na osiągnięcie wszelkich odcieni charakterystycznych dla niego 'perkusyjnych' brzmień.

DiMarzio Fortitude opiera się na modelu PAF 36th Anniversary wykorzystującym magnes Alnico 5, z kilkoma modyfikacjami. Przejrzystość humbuckera o niskiej mocy wyjściowej pozwala na stosowanie różnych strojów oraz mocnego gainu. Joe chciał, aby jego pickup cechował się podbiciem o około 1,5 db przy częstotliwości 160 Hz, nieco mocniejszym niskim pasmem i redukcją dla około 500/600 Hz. Rezystancja Fortitude wynosi 9.54 kOhm.

DiMarzio Fortitude może zostać zastosowany jako przetwornik mostkowy do gitar typu solid body, hollow i semi-hollow body. Poza osłoną z postarzanego niklu, zastosowaną w modelu Charvel Joe Duplantier Signature Pro-Mod San Dimas Style 2 HH E Mahogany, humbucker dostępny jest również w wielu dodatkowych wersjach kolorystycznych, z osłona lub bez, niklowanymi, złotymi lub czarnymi nabiegunnikami, a także w standardowym lub poszerzonym rozmiarze F- Spaced.

 

https://www.dimarzio.com/