Nie żyje Jim Dunlop

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki DUNLOP
Nie żyje Jim Dunlop

Zmarł Jim Dunlop, założyciel Dunlop Manufacturing produkującej m.in. najbardziej znane kostki gitarowe na świecie oraz kultowe efekty gitarowe.

Urodzony w Szkocji Jim Dunlop przyjechał z Kanady do Kalifornii w latach '60 skuszony cieplejszą pogodą. Tam, w okolicach San Francisco, pracował jako inżynier mechanik w wolnych chwilach rozwijając pasję do tworzenia akcesoriów dla gitarzystów. Po pewnym czasie postanowił całkowicie zaangażować się w swoje hobby i w 1965 roku założył firmę Dunlop Manufacturing, która początkowo zajmowała się przede wszystkim produkcją kapodastrów. Wkrótce jednak podjął najważniejszą decyzję biznesową decydując się na produkcję kostek do gitary. Łącząc rady muzyków z inżynierskim doświadczeniem wypróbował wiele materiałów, kształtów i rozmiarów, ostatecznie oferując gitarzystom większy niż kiedykolwiek wcześniej wybór kostek o różnej specyfikacji.

"Czytałem każdy numer Guitar Playera i szukałem fragmentów, w których gitarzyści opowiadali o tym, jakich kostek używają. Zbierałem te informacje, które dotyczyły przede wszystkim kształtu i połączyłem je wypuszczając kostki Jazz I, II i III. Osiągnąłem sukces z modelem Jazz III, ponieważ sprzedało się ich naprawdę dużo" - wspominał.

Wśród opracowanych przez niego kostek znalazła się również kostka z materiału o nazwie Tortex, której popularność eksplodowała w latach '90 i dziś jest najpopularniejszą kostką gitarową na świecie, po którą sięgają m.in. muzycy takich zespołów jak Metallica, Soundgarden, Nirvana, Tool czy Alice in Chains. Potem pojawiły się kolejne modele z różnych materiałów, takie jak Delrin, Ultex czy Primetone.

W latach '80 Dunlop zaangażował się w segment efektów gitarowych co zaowocowało nabyciem przez jego firmę takich marek jak MXR (kupiony przez Dunlopa w 1987 roku) czy ikoniczny Cry Baby oraz współpracą z rodziną Jimi Hendrixa i takimi artystami jak Buddy Guy, Eddie Van Halen, Slash, Joe Bonamassa, Zakk Wylde, Kirk Hammett, Kerry King, John Petrucci, Jerry Cantrell, Billy Duffy, Justin Chancellor, Marcus Miller, czy Geezer Butler.

Dziś Dunlop jest jednym z największych wytwórców efektów gitarowych na świecie, w którego portfolio znajduje się również marka Way Huge. Ponadto w ofercie firmy znajdziemy wiele innych akcesoriów dla gitarzystów, takich jak m.in. renomowane rurki do gry slide, struny, kapodastry, kable, paski i straplocki.

Zdjęcia: https://www.jimdunlop.com