Washburn prezentuje nowe modele z serii Idol

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki WASHBURN
Washburn prezentuje nowe modele z serii Idol

Na targach Summer NAMM 2018 Washburn zaprezentował dwa nowe modele z powstałej niemal 20 lat temu serii Idol.

Cechujący się pojedynczym wcięciem, nawiązujący do klasycznego designu Les Paula kształt korpusu Idol został po raz pierwszy zaprezentowany przez Washburna w 1999 roku. Na letnich targach NAMM 2018 firma pokazała - pierwszy raz od kilku lat - dwa nowe modele należące do tej serii - Washburn WIS26MRK-D oraz WIT16VSK-D.

Washburn Idol WIS26MRK-D

Skrót WIS w nazwie nowego Idola oznacza Washburn Idol Standard, a gitara inspirowana jest oryginalną konstrukcją z 1999 roku, modelem WI64. Cechuje się zatem m.in. menzurą 24,75", humbuckerami Seymour Duncan oraz systemem Voice Contour Control (VCC).

Korpus i gryf gitary wykonano z mahoniu, a podstrunnicę z hebanu. WIS26MRK-D posiada wykończenie Metallic Red Copper na wysoki połysk, 22 progi jumbo, znaczniki pozycji w kształcie kropek, chromowany osprzęt, mostek Tune-O-Matic oraz klucze Grover o przełożeniu 18:1. Dzięki zastosowanemu systemowi Buzz Feiten Tuning gitara lepiej trzyma strój na całej długości podstrunnicy, co eliminuje pojawiający się nieraz problem zbyt wysokich dźwięków na pierwszych trzech progach.

Za brzmienie Idola WIS odpowiada para humbuckerów Seymour Duncan - 59 przy gryfie i Custom 5 przy mostku, które regulowane są trzypozycyjnym przełącznikiem oraz oddzielnymi pokrętłami Volume i Tone. Regulatory Tone kryją w sobie wspomniany układ VCC, który pozwala na płynne przechodzenie z brzmienia humbuckerów do soundu bliskiego przetwornikom single coil, bez stosowanego najczęściej rozwiązania w postaci pokrętła push-pull rozłączającego cewki.

Washburn Idol WIT16VSK-D

Nowy model Idol WIT nawiązuje do innej historycznej gitary - "telecasterowego" Washburna WI36 oryginalnie wyposażonego w pojedynczy przetwornik przykręcony do płyty mostka oraz przetwornik typu lipstick pod gryfem.

WIT16VSK-D o menzurze 25,5" posiada jesionowy korpus z klonowym fornirem i wykończenie Vintage Sunburst z złoconym hardware. Gryf wykonano z klonu, a podstrunnicę, na której znalazły się 22 progi i znaczniki pozycji w kształcie kropek, z hebanu. Na osprzęt składa się mostek Wilkinson typu ashtray z mosiężnymi siodełkami i strunami przechodzącymi przez korpus oraz klucze Grover o przełożeniu 18:1. Również w tym modelu zastosowano system Buzz Feiten Tuning.

Układ elektroniczny instrumentu to dwa przetworniki Seymour Duncan Vintage Stack Tele, trzypozycyjny przełącznik oraz regulatory Volume i Tone (push-pull), czyli wyposażony w opcję rozłączania cewek pozwalającą na przejście z bezszumowego brzmienia Stack Tele do typowego single-coil.

http://www.washburn.com