2,4 miliona za gitarę Johna Lennona

Newsy
2,4 miliona za gitarę Johna Lennona

Akustyczna gitara Gibson J-160E, należąca do Johna Lennona, została sprzedana na aukcji za rekordową kwotę 2,41 miliona dolarów.

Los Gibsona J-160E, w wykończeniu Sunburst, na którym John Lennon grał podczas rejestracji dwóch pierwszych albumów The Beatles "Please Please Me" i "With the Beatles", pozostawał nieznany przez ponad 40 lat. W sobotę gitara ta została sprzedana podczas licytacji w domu aukcyjnym Julien's Auctions, za kwotę trzykrotnie przekraczającą szacowane 800 tysięcy dolarów. Nabywca pozostał anonimowy.

Gibson J-160E został kupiony w Rushworth’s Music House w Liverpoolu 10 września 1962 roku za kwotę 161 funtów. Jego nabywcą był manager The Beatles Brian Epstein, który kupił dwa takie same instrumenty dla Lennona i George'a Harrisona, którzy u progu kariery nie mogli sobie na takie gitary pozwolić. Gitara została użyta do skomponowania wraz z Paulem McCartneyem wczesnych hitów zespołu jak "I Saw Her Standing There", "She Loves You", "I Want to Hold Your Hand" czy “All My Loving." Jak głosi oficjalna historia The Beatles, Gibson J-160E został użyty po raz pierwszy już dzień później, 11 września w studio Abbey Road, kiedy Lennon i nowy perkusista Ringo Starr zarejestrowali utwory "Love Me Do" i "P.S. I Love You".

Do dziś nie ustalono, w jaki sposób słynny muzyk stracił ten instrument, wiadomo jednak, że stało się to w 1963 roku po świątecznym koncercie Beatlesów w Finsbury Park Astoria w Londynie. Ostatnią osobą, która widziała gitarę był wieloletni roadie zespołu Mal Evans, odpowiedzialny za opiekę nad instrumentami. Evans wspominał potem to wydarzenie, jako jedno z najgorszych we wczesnym okresie działania czwórki z Liverpoolu. Sam Lennon drażnił się potem z Evansem mówiąc, że otrzyma swoją posadę z powrotem, jeśli odzyska jego gitarę.

Po zaginięciu, gitara tajemniczo pojawiła się w 1967 roku w komisie w San Diego, ale jej nabywca, John McCaw, nie miał pojęcia, że ów instrument należał do Johna Lennona. Prawda wyszła na jaw dopiero w 2008 roku. "W żaden sposób nie można przecenić roli, jaką odegrała ta gitara w historii The Beatles. Wyznacza ona granicę wczesnego okresu działalności zespołu. To najstarsza i najbardziej znacząca gitara Johna Lennona, jaka kiedykolwiek trafiła na aukcję" - zapowiedziano licytację w Julien's.

Gitarę na sprzedaż wystawił sam John McCaw, który na skutek umowy podzieli się uzyskaną kwotą z wdową po Lennonie, Yoko Ono. Ono, która otrzyma połowę zysku z licytacji zapowiedziała, że przeznaczy go w całości na swoją fundację Spirit.