Gibson Frank Zappa 'Roxy' SG

Newsy
Gibson Frank Zappa 'Roxy' SG

Gibson zaprezentował wierną replikę modelu SG, używanego przez Franka Zappę na albumie Roxy.

Frank Zappa uważany jest za jednego z najbardziej odkrywczych gitarzystów rockowych w historii. Występy z jego zespołem The Mothers w Roxy Theatre w Holywood, odbywające się tam od grudnia 1973 roku - udokumentowane na płycie Roxy & Elsewhere oraz późniejszych edycjach DVD - doskonale ukazują wyżyny jego nieokiełznanej inwencji.


Mocno zmodyfikowany SG Special wykorzystywany przez Zappę na tych koncertach stał się już ikoną wśród fanów artysty. Gibson USA przedstawił replikę legendarnej gitary, perfekcyjnie odtwarzając wszelkie detale tego niezwykle uniwersalnego, vintage'owego instrumentu.

Oryginalny SG Special Zappy pochodził z początku lat 60. i posiadał cienki, wygodny gryf, nieco mniejszy pickguard oraz pierwotnie pickupy P-90. Korpus 'Roxy' SG wykonano z jednego kawałka mahoniu Grade-A i pieczołowicie wykończono pieczołowicie dobranym lakierem nitro w kolorze Cherry. Mahoniowy gryf quartersawn posiada dokładnie ten sam, wygodny profil preferowany przez Zappę i mierzy 19,7 mm przy 1 progu oraz 23 mm na 12. Na palisandrowej nakładce nabito 22, identyczne z oryginałem, progi jumbo.

Zmieniony układ elektryczny był niezwykle ważną częścią instrumentu i w nowym modelu składa się z pary dopracowanych humbuckerów '57 Classic o 4-żyłowym wyprowadzeniu, reprodukujących tłuste, soczyste brzmienie oryginałów Zappy. Do zmian konfiguracji oprócz 3-pozycyjnego przełącznika służą dodatkowe dwa mini-switche na płytce maskującej, odpowiedzialne za rozłączenie cewek oraz pracę przetworników w przeciwfazie. Całość uzupełniają dedykowane pary pokręteł głośności oraz tonów.

Gibson Frank Zappa "Roxy" SG wyposażony jest w mostek wibrato Maestro Tune-o-matic z grawerowanym strunociągiem Lyre i płaskim ramieniem tremolo, a za nastrojenie instrumentu odpowiadają klucze Grover z charakterystycznymi, okrągłymi główkami.

www.lauda-audio.pl
www.gibson.com