Gitarowy Rekord Świata, tym razem bez rekordu

Relacje

Robert Wilk

Gitarowy Rekord Świata, tym razem bez rekordu

19 czerwca gitarzyści i gitarzystki pod wodzą Leszka Cichońskiego po raz 19. próbowali pobić gitarowy rekord świata we wspólnym graniu utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa.


Impreza odbywała się na wrocławskiej Pergoli w kompleksie Hali Stulecia oraz w sieci.

Nie udało się pobić Gitarowego Rekordu Świata

W tym roku rekordu jednak nie pobito, a organizatorzy nie podali do oficjalnej wiadomości liczby grających.

Tysiące gitarzystów i gitarzystek zagrało legendarne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa podczas specjalnej edycji Gitarowego Rekordu Świata, która odbyła się 19 czerwca. W warunkach obostrzeń sanitarnych udało się spotkać nie tylko w sieci, ale i na Pergoli. Do wspólnego grania przyłączyły się grupy fanów gitarowego grania w całej w Polsce i na świecie – od Koszalina i Legnicy, przez Londyn, po Kanadę i Australię. Za rok impreza świętować będzie swoje 20-lecie na wrocławskim Rynku.
 
Największą Gitarową Orkiestrę Świata poprowadził Leszek Cichoński. — Jesteśmy szczęśliwi, że po roku przerwy, przy stale zmieniających się okolicznościach związanych z pandemią, udało nam się spotkać na Pergoli. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy – mimo innego niż zawsze terminu i miejsca – wzięli udział w Rekordzie, zarówno we Wrocławiu, jak i w sieci. To była wspaniała próba generalna przed pobiciem Rekordu za rok, gdy 1 maja wrócimy na Rynek i zagramy po raz dwudziesty.
– komentuje pomysłodawca Rekordu. 

Do grona artystów, którzy zagrali na imprezie, dołączyli wybitni polscy muzycy – na wrocławskiej scenie usłyszeliśmy charyzmatycznego wokalistę Łukasza Łyczkowskiego z zespołu 5 RANO który wraz z Janem Borysewiczem wykonał utwór Lady Pank pt. "Zawsze tam, gdzie ty" oraz "Purple Haze" Hendrixa. Z kolei z Grzegorzem Skawińskim zaśpiewał "Thanks Jimi". Gitarę Skawińskiego usłyszelismy również m.in. w "Foxy Lady" w wykonaniu Patrycji Markowskiej, która dołąyła online. We Wrocławiu wystąpił również Piotr Bukartyk – znakomity autor i kompozytor piosenek zaśpiewa utwór "Kiedy byłem małym chłopcem" formacji Breakout. Na scenie towarzyszył mu znany z zespołu Dżem, Jerzy Styczyński, który tego samego dnia, wraz z Wojciechem Pilichowskim, zagrał m.in. "Voodoo Child". Wśród artystów, którzy pomagali pobić Gitarowy Rekord Świata była także wrocławska wokalistka Natalia Lubranoi rosyjski wirtuoz gitary Roman Miroshnichenko, który dołączył online. Prócz nich zagrają m.in. Adam Palma i Krzesimir Dębski, KennyCarr – gitarzysta Raya Charlesa, Gary Moore Tribute Band oraz Grzegorz Markowski, który wykonał online kultowy utwór zespołu Perfect pt. "Nie płacz Ewka".

 

Zobaczcie zdjęcia z wydarzeniaFoto: Robert Wilk