Cavalera Conspiracy

Blunt Force Trauma

Gatunek: Metal

Pozostałe recenzje wykonawcy Cavalera Conspiracy
Recenzje
2011-03-30
Cavalera Conspiracy - Blunt Force Trauma Cavalera Conspiracy - Blunt Force Trauma
Nasza ocena:
5 /10

Pierwszy studyjny album braci Cavalera "Inflicted" został bardzo ciepło przyjęty przez fanów starej, dobrej Sepultury. Teraz, po trzech latach od tamtego krążka Max i Igor serwują nam płytę dość średnią i powtarzalną. Ale czy powinniśmy spodziewać się czegoś więcej po materiale nagranym w zaledwie trzy dni?

Za produkcję "Blunt Force Trauma" odpowiadał Logan Mader, który pokazał się z bardzo dobrej strony pracując przy albumach Soulfly, Gojira czy Devildriver. Podobnie jest z nowym krążkiem braci Cavalera. Niestety tylko ze strony technicznej.

Po pierwszym przesłuchaniu byłem nieco zawiedziony. Nie dlatego, że to średnia płyta, ale zbyt banalna. Na dobrą sprawę trudno tutaj o riff czy solówkę, która na długo zostaje w pamięci. I choć młodszemu Marcowi Rizzo nie można niczego zarzucić tak już jego starszym kolegom jak najbardziej. Brakuje mi tutaj agresywnej i napędzającej gitary perkusji, a w głosie Maxa starej charyzmy. 47-minutowe wydawnictwo zaczyna się mocnym kawałkiem "Warlord" i do samego końca trzyma się post-thrashowego groove'u. W średnim (oprócz partii solowej Rizzo) "Lynch Mob" na wokalu udziela się Roger Miret znany z hardcore'owego Agnostic Front. Następny "Killing Inside" doczekał się teledysku choć według mnie jest to jeden z gorszych (o ile nie najgorszy) utworów na całym krążku. Chwilowo moją uwagę zwróciły na siebie bardzo szybkie "Thrasher" i "Rasputin", ale zamykający całe wydawnictwo tytułowy "Blunt Force Trauma" rozwiał wszelkie wątpliwości.

Cavalera Conspiracy powraca po trzech latach mocno średnim krążkiem, jakby bez życia, napisanym na siłę. Z całym szacunkiem do dokonań spółki braci w tym czy innym zespole, tym razem słuchając ich twórczości widzę zmęczonego Maxa i mało finezyjnego Igora. A szkoda, bo projekt CC początkowo dawał nam jeszcze nadzieję, że pomimo wątpliwej reaktywacji Sepultury w oryginalnym składzie otrzymamy chociaż namiastkę porządnego łojenia z dawnych lat.

"Blunt Force Trauma" to album średni, mocno średni, skierowany raczej do fanatyków niż miłośników. Wpada jednym uchem, a wypada drugim. Chyba nie czegoś takiego się spodziewaliśmy...

Dla prawdziwych fanów (i chyba tylko dla nich) wydawnictwo w limitowanej wersji zawiera dodatkowe 4 utwory: autorskie "Psychosomatic" i "Jihad Joe" oraz przeróbki "Electric Funeral" Black Sabbath oraz "Six Pack", cover Black Flag. Co kto lubi...

Kamil Śliwiński