Iggy Pop

Preliminaires

Gatunek: Blues i soul

Pozostałe recenzje wykonawcy Iggy Pop
Recenzje
2009-10-30
Iggy Pop - Preliminaires Iggy Pop - Preliminaires
Nasza ocena:
7 /10

Iggy Pop wyraźnie zmęczył się dźwiękami muzyki rockowej i zafundował swoim fanom płytę... jazzującą. To nie pomyłka, ten amerykański wokalista znowu szokuje, tylko że tym razem zupełną zmianą artystycznego image’u. I na pewno na tym skorzysta, bo to, co robi, jest prawdziwe i niewymuszone.

Jako w pełni dojrzały artysta sam odkreślał jeszcze przed wydaniem krążka, że muzyka gitarowa w stylistyce rockowej już go nie kręci tak jak kiedyś. Wspominał również o tym, że słucha muzyki jazzowej z Nowego Orleanu oraz płyt Louisa Armstronga. Płyta "Preliminaires" jest oparta na fascynacji książką francuskiego pisarza Michela Houellebecqa "Możliwość Wyspy" oraz w ogóle francuską kulturą. W jednym utworze "Les Feuilles Mortes" Iggy nawet śpiewa po francusku. Po przesłuchaniu krążka aż trudno uwierzyć, że to Iggy Pop, który do tej pory był zbuntowanym rockmanem o bardzo charakterystycznym sposobie bycia.

Na "Preliminaires" głos Amerykanina brzmi łagodnie i momentami nawet lirycznie. Płyty w żaden sposób nie można traktować jako eksperymentu służącego jedynie do zwrócenia na siebie uwagi. Jest to naprawdę dobry album, którego świetnie się słucha, okraszony dźwiękami fortepianu, gitar, klarnetu, trąbki itp. Pomysł doskonały. Oby tak dalej, James!

Michał Pakulski