Jaka była oglądalność 27. Pol'and'Rock Festival?

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Jaka była oglądalność 27. Pol'and'Rock Festival?

Mimo że na samym lotnisku Makowice - Płoty w festiwalu uczestniczyć mogło jedynie 25 000 osób (posiadacze wejściówek, mieszkańcy, wolontariusze i obsługa), to internetowa społeczność dopełniła swoją obecnością to wyjątkowe wydarzenie. Organizatorzy potwierdzają: było nas tyle, ile w 2019 roku! Tylko na Facebooku i Youtube festiwal wyświetlono ponad milion razy.


27. Pol'and'Rock Festival był kolejnym projektem, w ramach którego Fundacja WOŚP postawiła na hybrydowość i zapewnienie dostępu do atrakcji zarówno tym, którzy uczestniczyli w wydarzeniu w formie stacjonarnej, jak i tym, którzy jego przebieg śledzili w internecie. Na publikę czekało blisko 30 koncertów na Dużej Scenie oraz występy muzyków i spotkania z gośćmi na Akademii Sztuk Przepięknych. To ponad 50 godzin wrażeń, dostępnych zarówno dla 20 tys. osób obecnych w Makowicach, jak i setek tysięcy przed ekranami komputerów i smartfonów. Festiwal oglądany był w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Irlandii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Belgii, Gruzji i Chorwacji.

Relację na żywo oglądać można w mediach społecznościowych na kanałach zarządzanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy: przede wszystkim na YouTube KręciołaTV oraz na stronie Pol'and'Rock Festival na Facebooku. Tylko w tych przestrzeniach przebieg Najpiękniejszego Festiwalu Świata śledziło 836 tys. widzów, którzy materiały wyświetlili łącznie 1 252 951 razy, spędzając z festiwalem ponad 306 tys. godzin, czyli 12 750 dni. Najpopularniejszy był pierwszy dzień koncertów, w ramach którego prezentowali się m.in. Tabu, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy i Łydka Grubasa. Spośród spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych najchętniej oglądano te, które miały miejsce trzeciego dnia wydarzenia - spotkania z Radkiem Kotarskim, Przemkiem Kossakowskim i ekipą Down The Road oraz z Martą Lempart.

Do dyspozycji internautów Fundacja WOŚP oddała też mniej popularne przestrzenie. To między innymi Twitch, gdzie transmitowana była także ubiegłoroczna Najpiękniejsza Domówka Świata, czy Discord, na którym zorganizowano Wirtualny Namiot Spotkań z kapelami występującymi na wydarzeniu. Publika mogła skorzystać z opcji spotkania z Łydką Grubasa, Dubiozą Kolektiv, Black River i zespołem Hańba!

W duchu myśli, że Pol'and'Rock gra tam, gdzie są jego fani, wszystkich śledzących przebieg festiwalu z domów Fundacja WOŚP zachęcała do organizowania się w grupy i realizowania tak zwanych Domówek, które prezentowane są na specjalnej mapie. Rok temu, gdy łączenia z organizatorami takich lokalnych wydarzeń budowały interaktywność przekazu Najpiękniejszej Domówki Świata, festiwalowych spotkań zgłoszono 1 727, a łącznie bawiło się na nich 28 306 osób. W tym roku Domówek zarejestrowano 276 (w tym 37 zagranicznych), m.in. w Australii, Islandii, Kolumbii i Norwegii.

27. Pol’and’Rock Festival odbył się w dniach 29-31 lipca na dawnym lotnisku Makowice - Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na terenie o powierzchni 78 hektarów znalazły się pola namiotowe, Duża Scena, strefa ASP ze spotkaniami z wybitnymi gośćmi, koncertami wieczornymi i stoiskami organizacji pozarządowych, a także przestrzenie partnerów.

Festiwal przybrał formę hybrydową - dostępny był zarówno dla uczestników obecnych na miejscu, ale także dla osób śledzących jego przebieg w internecie. W formie stacjonarnej w wydarzeniu uczestniczyć mogło 20 tysięcy posiadaczy specjalnych wejściówek, w tym osoby zaszczepione i niezaszczepione (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów).
 

ŹRÓDŁO: materiały prasowe WOŚP