Pierwsza zagraniczna gwiazda Pol'and'Rock Festival 2021

Koncerty
Magazyn Gitarzysta
2021-06-07
Pierwsza zagraniczna gwiazda Pol'and'Rock Festival 2021

Po raz trzeci na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagra bałkańska formacja Dubioza Kolektiv.

Zespół grał już na Festiwalu w 2012 roku i ponownie, w 2018 roku. Zaprzyjaźniona z Pol'and'Rock Festival kapela po raz kolejny przyjęła zaproszenie Jurka Owsiaka i wystąpi na scenie na Lotnisku Makowice-Płoty. To pierwsza zagraniczna gwiazda, która potwierdziła swoją obecność na nadchodzącej edycji festiwalu.

Organizując tę wyjątkową edycję Najpiękniejszego Festiwalu Świata, odezwaliśmy się do zaprzyjaźnionych z nami artystów z Polski i z zagranicy. Na nasze zaproszenie odpowiedziała bałkańska formacja, której eklektyczne, radosne, pełne werwy granie doskonale pasuje to Pol'and'Rock Festival. Na scenie na lotnisku w Makowicach-Płotach zagra Dubioza Kolektiv. Kapela tym samym zaliczy festiwalowy hat-trick, czyli trzy występy dla Najpiękniejszej Publiczności Świata. Laureaci Złotego Bączka to niekwestionowani faworyci publiczności Pol'and'Rock Festival!

- piszą organizatorzy imprezy.

Dubioza Kolektiv na Pol'and'Rock Festival 2021

W duchu iście bałkańskiej tradycji muzycy sięgnęli po inspiracje z najróżniejszych gatunków muzycznych, przeplatając lokalne smaczki z muzyką pochodzącą z całego świata, taką jak ska, punk, reggae, elektronika i hip-hop.  Muzycy z  Dubiozy Kolektiv śpiewają po angielsku, hiszpańsku i pendżabsku, co odzwierciedla kosmopolityczny charakter twórczości formacji.

Z połączenia tej żywiołowej mieszanki gatunków i powalającej energii ich występów narodził się muzyczny fenomen Dubioza Kolektiv, który nabierał rozpędu i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych koncertowych składów w Europie.

W 2003 roku grupa przyjaciół z Bośnii i Hercegowiny, czyli Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i  Adis Zvekić stworzyli kapelę nietuzinkową, bo nietypowe były też okoliczności, w których grupa powstała. Kapela Dubioza Kolektiv narodziła się w miejscu bez rozwiniętego przemysłu muzycznego, bez żywiołowej sceny koncertowej i bez możliwości pełnej ekspresji twórczej i politycznej. Czasy, w których powstała kapela również nie należały do najłatwiejszych – właśnie wtedy cały region próbował podnieść się z moralnej zapaści i wyjść ekonomicznej stagnacji.

Muzycy z Dubioza Kolektiv nie liczą się z konwenansami, nigdy też nie chcieli iść na twórczy kompromis – już na początku swojej działalności postanowili mówić o tematach trudnych, poruszać sprawy kontrowersyjne i otwarcie domagać się zwrócenia na nie uwagi.